Nedeľa 31. mája. Meniny má Petronela, Petrana

Bankový účet na podnikanie: niekoľko mýtov a skutočných právd

Používať bankový účet na podnikateľské účely je v súčasnosti bežným štandardom. Či už pre pohodlný platobný styk, používanie platobných kariet alebo jednoduchosť spracovania transakcií v účtovníctve. Kvalitný účet v banke je modernou podnikateľskou pomôckou.

Napriek tomu však v podnikateľskej verejnosti dlhodobo koluje niekoľko mýtov a poloprávd, ktoré skutočnosť trochu zahmlievajú. Pozrime sa na nich podrobnejšie.

1. Bankový účet musím mať

Nemusíte. Žiaden zákon vám neprikazuje založiť si účet v banke, pokiaľ ho pri svojom podnikaní nepotrebujete. Za mŕtvy účet iba zbytočne platíte, pričom z neho nečerpáte žiadne výhody. Samozrejme, účet sa dnes už zíde každému, napríklad na úhrady odvodov či iných podnikateľských výdavkov či pre pohodlnosť platby kartou.

2. Musím mať účet označený ako „podnikateľský“ 

Nemusíte. Ak ste SZČO a svoje podnikateľské príjmy inkasujete na bankový účet, slovenské zákony vám nehovoria, že musí byť označený ako „podnikateľský“. Súkromný a podnikateľský sa v mnohých oblastiach podnikania SZČO rovnajú (napr. aj v prípade automobilu či iného majetku), pričom banky svoje produkty označené ako „podnikateľský účet“ často tlačia na úkor ostatných produktov, keďže zaň inkasujú viac. Používanie nepodnikateľského účtu na biznis účely dokonca banky vo všeobecných podmienkach často zakazujú a deklarujú aj prípadné sankcie. Definitívna voľba použiť na podnikanie nepodnikateľský alebo podnikateľský účet je na samotnom podnikateľovi.

Eseročky a iné právnické osoby (napr. akciové spoločnosti, neziskovky či družstvá) už však možnosť výberu nemajú. Nemôžu si totiž otvoriť „súkromný“ účet, banka im automaticky otvorí účet určený pre právnické osoby. Aj za príslušnú cenu. O cene za bankový účet sa ešte zmienim nižšie.

3. Mal by som mať samostatný účet pre podnikanie a ďalší účet pre súkromné platby

Nikto vám to síce neprikazuje, ale má to svoje výhody. Na jednej strane účtovník  nemusí účtovať každú jednu súkromnú platbu (čo znamená nižšiu cenu za spracovanie agendy), jednak vám do súkromných transakcií ani nikto nepozerá – či už účtovník alebo daňový kontrolór. 

4. Bankové poplatky z nepodnikateľského účtu, používaného na podnikanie nie sú daňovým výdavkom

Daňovým výdavkom je v zmysle základného pravidla uvedeného v zákone o dani z príjmov výdavok zaúčtovaný v účtovníctve a „vynaložený na dosiahnutie, zabezpečenie alebo udržanie podnikateľského príjmu“. Podľa mňa takýto poplatok túto definíciu spĺňa – veď podnikateľ používa daný účet na inkaso príjmov. Niektorí profesionáli síce tvrdia, že poplatok za účet, ktorý obsahuje okrem podnikateľských aj súkromné platby, by sa mali uplatniť alikvótne – je však ťažké si predstaviť, že by podiel podnikateľských platieb na celkových transakciách niekto skutočne počítal.

Na druhej strane si do nákladov určite nedávajte bankové poplatky za napríklad štyri rôzne bankové účty, pričom z každého z nich ste v priebehu roka čosi zaplatili. V takomto prípade je vhodné zvoliť si jeden hlavný účet, ktorého poplatky budú tvoriť súčasť daňových výdavkov. Poplatky za ostatné účty nie.

5. Kreditné úroky na účte musím zdaniť v daňovom priznaní 

Nemusíte. Pripísané úroky banka zdaní zrážkovou daňou, ktorá je v zmysle zákona o dani z príjmov priamo zaplatenou daňou – inak povedané „daňová povinnosť sa považuje za splnenú riadnym vykonaním zrážky dane“. Úrok a zrazenú daň je síce potrebné správne zaúčtovať v účtovníctve (ak ho podnikateľ vedie), nie je ho však potrebné neskôr zdaňovať. SZČO, ktorí si zjednodušujú prácu paušálnymi výdavkami či zjednodušenou daňovou evidenciou, zdanené úroky medzi svojimi daňovými príjmami nemusia uvádzať vôbec.

6. Kvalitný bankový účet stojí veľa

Je pravdou, že banky si za vedenie podnikateľských účtov účtujú balíkové poplatky v mesačnej výške od 5 EUR vyššie. Postupujú takto najmä väčšie a viditeľnejšie banky, no okrem nich pôsobí na slovenskom trhu niekoľko menších hráčov, ktorí poskytujú vedenie podnikateľských účtov zadarmo resp. za pár centov. Navyše v rôznej miere uľahčujú bankový styk či internetové bankovníctvo. Určite stojí za to ich vyskúšať či dlhodobo používať.

2 odpovede na “Bankový účet na podnikanie: niekoľko mýtov a skutočných právd”

  1. Orlando Cano píše:

    Dostal som pôžičku vo výške 100 000 EUR od súkromnej inštitúcie bez stresu a pošlite im e-mail teraz canoorlando11@gmail.com. Kontaktujte ho. Som si istý, že pán Orlando Cano vám pomôže.

  2. Michal píše:

    zrušil som s.r.o., môžem si v banke ponechať podnikateľský účet ?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *