Piatok 05. júna. Meniny má Laura

Bankuj ale preveruj, alebo ako čítať reklamné kampane bánk

Máme tu jeseň a s ňou i novú sezónu úverových akcií a kampaní. Reklamy sa nás všemožnými spôsobmi snažia presvedčiť vziať si, či navýšiť si úver práve u tej danej banky. Často však idú s tvrdeniami až za hranu. „V niektorých európskych krajinách by takéto reklamy boli označené ako nekalé praktiky,“ hovorí Pavel Škriniar. Ponúkame preto zoznam najčastejších marketingových lákadiel.

Reklama na úrok bez uvedenia podmienok, cena časti produktu bez vymenovania ostatných poplatkov, neurčitá výška úrokovej sadzby „od“ alebo vyzdvihovanie výhod a neuvedenie nástrah. Aj takto môžu vyzerať reklamy na finančné produkty, ktoré sa v zahraničí považujú za nekalé praktiky. „Reklama neslúži iba na upútanie pozornosti, ale funguje ako podnet k navštíveniu predajného miesta. A keď už tam človek príde, prvoradou úlohou predajcu je nepustiť ho bez zakúpeného produktu,“ hovorí Pavel Škriniar z portálu www.FinančnáHitparáda.sk.

„Reklamu treba čítať inak, akoby iným jazykom. A vždy treba mať na pamäti, že niečo ako zadarmo neexistuje. Ak vám niekto dá iba tak 10 eur, tak to je len preto, že vy ste mu predtým dali 20 eur, pričom na dosiahnutie zisku by mu stačilo získať iba 10 eur. Navyše, na vyplatenie tých „zadarmo 10 eur“ treba neraz splniť ešte niekoľko podmienok,“ hovorí analytik.

1. Znížime vám úrok o 0,2 % oproti konkurencii. 

Čo to znamená: Pobehajte po ostatných bankách, venujte tomu svoj voľný čas či dovolenku a my vám dáme ponuku na výhodnejšiu pôžičku. Pri pôžičke 2000 eur ušetríte za päť rokov „závratných“ desať eur.

Vysvetlenie: Čas sú peniaze. Silno pochybujeme, že sa niekomu oplatí venovať niekoľko hodín porovnávaniu úverov a zháňaním ponúk, aby ušetril za celú splatnosť úveru iba zopár eur.

2. Vrátime vám X percent z nákupu alebo Od nás máte odmenu za platenie kartou

Čo to znamená: Zaplaťte nám vyšší úrok ako inde, resp. kúpte si od nás bežný účet za nadpriemernú cenu. Ako odmenu vám cenový rozdiel (alebo jeho časť) po splnení podmienok „veľkoryso“ vrátime.

Alebo: To, čo dáme my vám, si najprv vezmeme od obchodníka. Ten však už predtým kvôli tomu zvýšil ceny, resp. poskytuje lacnejší servis. Takže v podstate dostanete vlastné peniaze.

Vysvetlenie: Niektoré akcie a podmienky sú na štýl „Podaruj mi 100 eur a ja ti za to ako poďakovanie nezištne dám 50 eur.“

3. Od nás máte úver bez akýchkoľvek poplatkov

Čo to znamená: Legislatíva nám znemožnila pýtať poplatok za vedenie úverového účtu i za mimoriadne splátky, tak to aspoň marketingovo využijeme. Aby sa to robilo ľahšie, tak poplatok za poskytnutie úveru tiež odpustíme, no na druhej strane dáme úrokovú sadzbu vyššiu než je priemer trhu.

Vysvetlenie: Chváliť sa dodržiavaním zákona je zneužívanie slabej finančnej gramotnosti obyvateľstva.

4. Dve výhody sú viac ako jedna

Čo to znamená: Zakúpte si u nás niekoľko produktov, pričom budú predražené. My vám po určitom čase, samozrejme, ak nám ostanete verní, vrátime časť peňazí späť.

Vysvetlenie: Spleť rôznych podmienok vytvára neprehľadnú schému a klientovi tak neraz veľmi ľahko ujde jedna z podmienok získania odmeny.

5. U nás sú najvýhodnejšie úroky hypoték

Čo to znamená: Chcete získať bezkonkurečne najnižší úrok na hypotéke? Za niekoľkopercentné všimné vám ho radi dáme.

Vysvetlenie: O čo menej zaplatíte pri splácaní, o to viac zaplatíte za získanie nízkeho úroku.

6. Pri hypotékach nemáme prekážky

Čo to znamená: Chcete ušetriť poplatky za znalca a kataster a nechcete platiť za poskytnutie úveru? Dobre, úroková sadzba bude za to o čosi vyššia ako u konkurencie.

Vysvetlenie: Pri vyššej úrokovej sadzbe než má konkurencia nie je až také ťažké preplatiť administratívne poplatky.

Podčiarknuté a zrátané:

Ako sa teda v spleti reklám vyznať? „Je to pomerne jednoduché,“ hovorí Pavel Škriniar z portálu www.FinancnaHitparada.sk, „stačí sa zamerať na celkovú zaplatenú sumu namiesto na úrokovú sadzbu. Teda spočítať všetky splátky, poplatky a iné výdavky spojené s úverom. Výhodnejší je ten úver, pri ktorom sú celkové výdavky nižšie.“ Spýtajte sa teda najprv na ponuku vo vlastnej banke a tú si porovnajte s inými cez porovnávací portál. Ušetrí vám to dosť času.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *