Utorok 20. augusta. Meniny má Anabela

Banky diskriminujú klientov vo vyššom veku. Splácať hypotéku vo veku nad 65 rokov umožňujú len výnimočne

Len dve banky na Slovensku sú ochotné oficiálne umožniť splácanie hypotéky aj vo veku nad 65 rokov. 

U všetkých ostatných musí žiadateľ štandardne splácanie do tohto veku ukončiť. Ak má teda žiadateľ o úver napríklad 40 rokov, jeho maximálna doba splácania nie je 30 rokov, ale len 25. Znamená to vyššiu mesačnú splátku, menej voľnosti v rodinnom rozpočte a viac stresu.

Ústretové banky

Do 70 rokov umožňuje splácať úvery na bývanie mBank. „Hypotéka je dlhodobý úver, preto sme sa rozhodli vyjsť našim klientom v ústrety a umožniť im splácanie aj do vyššieho veku,“ uvádza hovorca banky Tomáš Palovský. Vysvetľuje, že viacerí klienti napríklad plánujú neskôr previesť nehnuteľnosť aj so splácaním úveru na potomkov, ktorí by mohli pokračovať v splácaní, keď už budú ich rodičia poberateľmi dôchodku.

„Nie je to však podmienkou. O túto možnosť môže požiadať každý klient,“ dodáva. Podiel klientov vo vyššom veku podľa neho zatiaľ nie je významný, no postupne rastie a hovorí, že ponuka sa stretáva so záujmom.

Druhou bankou ústretovou voči dlžníkom vo vyššom veku je Prima banka. „Nerobíme pri klientoch žiadne výnimky. Prima banka na poskytovanie hypotekárnych úverov neuplatňuje parameter maximálneho veku. Takýto parameter chápeme ako diskriminačný,“ uvádza jeho hovorkyňa  s vysvetlením, že sa snažia poskytovať rovnaké podmienky pre všetkých klientov.

Podmienkou ale je preukázať sa schopnosťou splácať požadovanú výšku úveru. „Hodnotenie žiadosti prebieha individuálne a konkrétne posudzovanie veku dlžníka je interný údaj,“

65 a dosť

Ostatné banky uplatňujú limit 65 rokov. Umožňujú síce isté výnimky, ale ani jedna neuviedla za akých podmienok. „V individuálnych prípadoch je možná výnimka. Jej poskytnutie závisí od posúdenia situácie konkrétneho klienta našimi hypotekárnymi špecialistami,“ uviedla Alena Walterová, hovorkyňa VÚB banky.

Hovorkyňa UniCredit Bank Zuzana Ďuďáková uviedla, že pri výnimkách posudzujú schopnosť splácať v dôchodkovom veku.

„Akákoľvek výnimka zo štandardných pravidiel je poskytovaná len v individuálnych prípadoch,“ dodáva hovorkyňa Tatra banky Zuzana Povodová.
„Vzhľadom na to, že každý prípad je individuálny a komplexne zohľadňuje rôzne okolnosti, nebolo by vhodné uvádzať konkrétne príklady,“ odmietla vec komentovať Marianna Šunová z oddelenia komunikácie Slovenskej sporiteľne.

Výnimky poskytuje i Sberbank.

No nekompromisná je v maximálnom veku 65 rokov ČSOB, ktorá výnimky neposkytuje.

Zaznávaná skupina

Vo väčšine bánk je tak úver na bývanie produktom najmä pre mladých. Banky diskriminujú starších klientov, ktorý môžu mať i po dovŕšení 65 rokov dostatočný príjem. Ide napríklad o slobodné povolania, živnostníkov, či vlastníkov firiem, ktorých sa oficiálny dôchodkový vek nemusí týkať. 

4 odpovede na “Banky diskriminujú klientov vo vyššom veku. Splácať hypotéku vo veku nad 65 rokov umožňujú len výnimočne”

 1. Pacúch Jakub píše:

  Dobrý deň,

  v ČSOB v individuálnych prípadoch je možná výnimka z veku.

 2. Janka antalova píše:

  Dobry den.mam žš rokov.som zamestnana.Prijem 800 a900 eur.chcela bz som hypoteku na byt. mam aj hotovost 20 000. je to mozne???

 3. Janka antalova píše:

  Teda 63 rokov

 4. Stano píše:

  Poberám výsluhový dôchodok, ktorý budem poberať do konca života, mám 50 rokov, výsluhový dôchodok je každoročne valorizovaný. Chcem vziať hypotéku na druhý byt, v ktorom by bývala moja mama, banka sa ku mne správa macočsky, a limituje mi max. dĺžku splácania do 65 rokov. Pritom im chcem dať 20 % z kúpnej hodnoty nehnuteľnosti a založiť vlastnú nehnuteľnosť v Nitre. Ja žiadam možnosť splácania do max. 68 rokov. Okrem toho mám ďalší príjem, pracujem na TPP v zahraničí.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *