Piatok 21. február. Meniny má Eleonóra

Banky reagovali na vysoký záujem o hypotéky ich rekordným zlacnením na 1,42 %

hypotéky

Štatistiky NBS potvrdili horúčkovitý záujem o hypotéky v júni, teda pred vstupom nových opatrení do platnosti. Úroková sadzba klesla na historicky najnižšiu hodnotu.

Banky poskytli v šiestom mesiaci úvery na bývanie v objeme 1 085 mil. eur, čo je druhá najvyššia hodnota v histórii. Úroková sadzba poklesla na 1,42 percenta, čo dostalo cenu hypoték na doteraz najnižšiu úroveň.

Horúčkovitý záujem o úvery

Záujem o úvery na bývanie kulminoval pred tým, ako 1. júla vstúpili do platnosti nové opatrenia Národnej banky Slovenska. „Naše očakávania sa potvrdili. Klienti sa pred novými opatreniami predzásobovali,“ hovorí senior analytik spoločnosti Fincentrum Peter Világi.

„Objem poskytnutých úverov na bývanie bol druhý najsilnejší v histórii po máji 2016. Vtedy sa pod rekordné výsledky podpísal nový zákon o úveroch na bývanie, ktorý obmedzil poplatok za predčasné splatenie hypotéky na maximálne jedno percento aj mimo výročia fixácie, a spustil tak vlnu refinancovania,“ uvádza analytik.

Cieľom opatrení NBS je obmedziť tempo rastu zadlžovania slovenských domácností a tým aj záujem o hypotéky. Slováci sa totiž zadlžujú najrýchlejšie v Európe. Situáciu si už všíma aj Európska komisia a ratingové agentúry, ktoré na problém rastúceho zadlženia domácnosti opakovane upozorňujú. „Krokom Národnej banky Slovenska sa nedá nič vyčítať. Sú potrebné na udržanie finančnej stability bankového sektora,“ konštatuje P. Világi.

Sprísňovanie trhu

NBS preto zaviedla úverový strop na celkovú výšku dlhu domácností v pomere k disponibilnému príjmu (DTI). Väčšina klientov si tak nebude môcť požičať viac ako osemnásobok ročného príjmu. Bude to znamenať stop pre väčšinu tzv. investičných hypoték, ako aj na pre niektorých žiadateľov – jednotlivcov, napríklad tých so štandardným príjmom v hlavnom meste.

NBS okrem toho zvýšila príjmovú rezervu, ktorá klientovi musí zostať po odpočítaní výdavkov, a to z 15 na 20 percent. A financovanie viac ako 90 percent hodnoty nehnuteľnosti úverom definitívne skončilo. Banky už ho poskytovať nesmú a postupne sa bude obmedzovať aj LTV od 80 do 90 percent.

Doterajšie sprísnenia trhu sa vždy prejavili zvýšeným záujmom o úvery. „Podobné predzásobenie sme zažili napríklad aj pred zmenou hypotekárnych úverov so štátnym príspevkom pre mladých na daňovo odpočítateľnú položku koncom minulého roka, alebo pri prijatí prvých odporúčaní NBS koncom roka 2014,“ pripomína analytik Fincentra.

Ponuky z trhu nezmiznú

Zaujímavé bude teraz podľa neho sledovať ako banky zareagujú na nové pravidlá. „Predpokladáme, že financovanie od 80 percent hodnoty zakladanej nehnuteľnosti budú banky postupne zdražovať,“ komentuje.

NBS však uvádza, že hneď po 1. júli by sa pri hypotékach ešte nič zásadne zmeniť nemalo. Opatrenia totiž budú nabiehať len postupne. Banky majú napríklad pri DTI (pomer dlhu k ročnému príjmu) dnes výnimku vo výške 20 percent zo všetkých úverov. Takýto podiel nových úverov teda ešte novú podmienku nemusí spĺňať, čo zhruba zodpovedá súčasnému stavu trhu.

Od 1. októbra potom klesne výnimka na 15 percent a od januára budúceho roku na len desať percent. Podobne sa bude znižovať i nastavenie LTV (podiel hodnoty nehnuteľnosti financovanej úverom).

Trh sa teda bude sprísňovať postupne a naplno sa opatrenia NBS prejavia až v druhej polovici budúceho roka. Je teda pravdepodobné, že záujemcovia o hypotéky ešte nájdu na trhu adekvátne úverové ponuky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *