Nedeľa 29. novembra. Meniny má Vratko

Banky reagujú na koronavírus. VÚB ponúka odklad splátok hypoték a spotrebných úverov

Banky Peter Apolen 12.03.2020 | 00:00 3 komentáre

Banky vychádzajú v ústrety úverovým klientom. Sú pripravené odložiť im splátky v prípade, ak sa dostanú do problémov spôsobených koronavírusom. Na Slovenskou ochotu deklarovala VÚB banka. V Taliansku pôjde o plošné opatrenie naprieč celým trhom. S individuálnymi návrhmi prichádzajú aj banky vo Veľkej Británii.

Odklad na jeden až šesť mesiacov

“Vo VÚB banke citlivo vnímame, ako sa preventívne opatrenia proti šíreniu nového ochorenia COVID-19 dotýkajú všetkých ľudí. Ako súčasť talianskej bankovej skupiny Intesa Sanpaolo intenzívne sledujeme aj zásahy, ktoré sa museli udiať v celom Taliansku,” uvádza VÚB.

Konštatuje, že kvôli niektorým zatvoreným školám, povinnej práci z domu, neplánovaným dovolenkám, OČR voľnu a ďalším životným situáciám príde množstvo ľudí o časť príjmov.

„Ako jeden z najväčších zamestnávateľov na Slovensku cítime potrebu pomôcť krajine a aj preto sme sa rozhodli všetkým našim klientom z dôvodu zníženia príjmov ponúknuť možnosť bezplatného odkladu splátok na jeden až šesť mesiacov,“ hovorí generálny riaditeľ VÚB banky Alexander Resch.

Túto možnosť budú mať všetci klienti VÚB, ktorí čerpajú spotrebný alebo hypotekárny úver a sami si o odklad požiadajú.

Talianske vlády dostanú podporu od vlády

V Taliansku k takémuto kroku pravdepodobne pristúpia viaceré banky. Talianska viceministerka hospodárstva Laura Castelli, potvrdila, že úverové inštitúcie budú môcť domácnostiam a jednotlivcom poskytnúť odklad splátok, aby tak preventívne uľavili dotknutým klientom. Nebude to po prvý krát. Podobné opatrenie bolo prijaté aj v čase finančnej krízy.

V Taliansku už na koronavírus zomrelo 830 ľudí (do stredy večera). Len za posledných 24 hodín to boli dve stovky úmrtí. Počet nakazených ľudí dosiahol 12 500. Taliansko je tak na počet obyvateľov najviac zasiahnutou krajinou sveta. V Číne síce bol počet strát oveľa väčší, ide ale o neporovnateľne väčšiu krajinu.

Koronavírus a ním spôsobené opatrenia majú aj negatívne ekonomické dôsledky. Už teraz je isté, že Taliansko je v hospodárskej recesii. Nefungujúce obchody a služby znamenajú nižšie tržby a hrozba prepúšťania. Pod tlak sa tak skôr či neskôr dostanú aj rodinné rozpočty. Práve tomu chcú zabrániť bankoví veritelia.

Ústretovosť deklarovali aj britské banky. Napríklad Royal Bank of Scotland uviedla, že klientom s ťažkosťami poskytne odklad o tri mesiace. „Chápeme, že za súčasných okolností sa viacerí klienti môžu dostať do finančných ťažkostí. Dôsledkom koronavírusu môže byť strata príjmu,“ uviedol hovorca banky.

Podobne uvažujú aj banky TSB and Lloyds. Okrem úverových klientov chcú vyjsť v ústrety aj tým depozitným. Plánujú im odpustiť poplatky za predčasný výber termínovaných vkladov.

Ani banky nemajú záujem vytvárať dlžníkov

Odklad splátok pomôže aj samotným bankám. Podľa európskych pravidiel musia totiž úvery s omeškaním o viac ako 90 dní klasifikovať ako zlyhané úvery (non-performing loans NPL). Chcú preto takejto situácii predísť riadnym povolením odkladu splátok. „Je to spôsob ako oddialiť vznik zlyhaných úverov do doby, kým sa nepreukáže ďalší vývoj krízy,“ uviedol Luigi Tramontana, analytik z Banca Akros.

V Taliansku sa zdá, že garanciu za takého úvery prevezme talianska vláda. Účtovnú bilanciu finančných ústavov by to preto nemalo poškodiť. S návrhom celoeurópskeho riešenia prišiel nedávno francúzsky minister financií Bruno Le Maire, ktorý chce, aby sa klasifikácia zlyhaných úverov posunula kvôli koronavírusu nad súčasných 90 dní.

3 odpovede na “Banky reagujú na koronavírus. VÚB ponúka odklad splátok hypoték a spotrebných úverov”

  1. Marek kardos píše:

    Dobri den poprosil by som o odklad splatok dvovod je ze som teraz momentalne nezamestnani lebo pracujem ako fizycka osoba

  2. Ľuboš píše:

    Dobrý deň, chcel by som sa opýtať, či je možné požiadať o odklad splátok aj pri spoločnostiach založených na tzv. peer to peer systéme. Za skorú odpoveď vopred ďakujem.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial