Nedeľa 19. január. Meniny má Drahomíra

Bezpečnosť uložených peňazí ovplyvňuje aj internetový prehliadač

O bezpečnosti internetbankingu sa najmä v súvislosti s rozmáhajúcimi sa podvodnými praktikami typu phishing, pharming a mnohými inými hovorí na rôznych fórach. S istou dávkou nadsázky by sa dalo povedať, že zavše o nej vášnivo diskutujú bankári i odborníci na informačné technológie, ženy v domácnosti i chlapi v krčme… A s blížiacim sa prechodom na euro akoby tých diskusií bolo ešte viac.

Ak internetbanking chápeme predovšetkým ako spôsob kontaktu klienta s bankou cez webové rozhranie, potom jednu z kľúčových úloh pri bezpečnosti internetbankingu zohráva aj to, aký internetový prehliadač používa. V internetovom svete existuje mnoho prehliadačov, nie všetky banky však podporujú všetky prehliadače, a to najmä z bezpečnostných dôvodov.

Aj v bankách hrá prím Internet Explorer

Svetovo najrozšírenejším internetovým prehliadačom je Internet Explorer (IE), pod jeho rozšírenosť sa podpisuje predovšetkým to, že je priamo súčasťou operačných systémov Windows. A  takto k nemu aj pristupuje väčšina bankových domov. Medzi prehliadačmi, ktoré podporujú ich internetbankingové systémy, jednoznačne hrá prím práve IE. Niektoré banky z bezpečnostných dôvodov, ale aj z dôvodov istej konzervatívnosti podporujú výlučne len IE, resp. aj keď podporujú aj iné prehliadače, svojim klientom silne odporúčajú IE.

Na otázku portálu Investujeme.sk "Ktoré prehliadače momentálne podporuje Váš internetbankingový systém?" Robert Kodaj z Volksbank Slovensko uviedol: "Podporované sú tieto verzie prehliadačov: Internet Explorer 6.0 alebo novší, Mozilla Firefox 2.0 alebo novší, Opera 9.0 alebo novší." Hovorca Tatra banky Boris Gandel v odpovedi zvýraznil len podporu prehliadača Internet Explorer 5.5 (alebo vyššej verzie). Podľa PR manažéra mBank Mareka Michlíka internetbanking mBank funguje: “vo všetkých bežne dostupných internetových prehliadačoch”.

Bohatý výber podporovaných prehliadačov ponúka svojim klietom Dexia banka. Ako uviedol jej manažér pre externú komunikáciu a PR Michal Fúrik, pre operačný systém (OS) Windows sú to prehliadače Internet Explorer (od verzie 5.0), Netscape a  Opera, pre OS Unix Mozilla 1.1 a Netscape 4.7, pre Mac je to Internet Explorer (taktiež od verzie 5.0), Netscape, Safari a Camino. Komerční banka Bratislava podporuje prehliadače Internet Explorer, Opera, Firefox a Safari, podľa hovorkyne Silvie Marchevkovej:
"užívateľ tak môže k službe pristupovať prakticky z najrozšírenejších prehliadačov na trhu".

Google Chrome letí svetom

Medzi používateľmi internetu si čoraz väčšiu popularitu získava prehliadač Chrome z dielne americkej spoločnosti Google. Podľa autorov je Chrome prehliadač, ktorý v sebe spája minimalistický dizajn a dômyselnú technológiu pre rýchlejší, bezpečnejší a jednoduchší web. Jeho nedávny vstup do sveta internetu bol však trochu "kostrbatý", lebo aj keď si  Chrome od začiatku získal sympatie bežných užívateľov internetových služieb, mnohí varovali a podnes varujú pred jeho používaním. Tak napríklad viaceré nemecké televízne stanice priniesli oficiálne varovanie, ktoré vydala tamojšia Federálna kancelária pre informačnú bezpečnosť.

Časť IT odborníkov naopak považuje takého varovania za prehnané. Pravdou totiž je, že spoločnosť Google s každým ďalším vydaním verzie prehliadača Chrome zvyšuje jeho bezpečnosť.

Napriek mnohým kritickým hlasom, ale aj opačným názorom možno konštatovať, že počet používateľov prehliadača Google Chrome zo dňa na deň prudko rastie. Používatelia oceňujú najmä jeho vysokú rýchlosť načítania webových stránok (v porovnaní s konkurenčnými produktmi), ale aj stabilitu a oproti iným prehliadačom aj jednoduchšie a prehľadnejšie ovládanie.

A ako je to so slovenskými bankami? Zástupcov bankových domov sme sa opýtali na podporu prehliadača Google Chrome. Podľa Roberta Kodaja z Volksbank Slovensko bola "aplikácia internetbanking úspešne odskúšaná aj na tomto prehliadači, kedže zatiaľ je tento prehliadač len v beta verzii, nefiguruje medzi oficiálne podporovanými." Naopak podľa Michala Fúrika z Dexia banky je medzi podporovanými prehliadačmi aj Google Chrome. Podobne sa vyjadril aj Marek Michlík z mBank: "Náš Internet banking sme už otestovali aj pod prehliadačom Google Chrome a podľa doterajších testov v ňom funguje rovnako ako pri ostatných prehliadačoch."

Tatra banka však o podpore kontroverzného Google Chrome momentálne ešte neuvažuje. Boris Gandel k tomu dodáva:
Chrome je ešte v beta verzii, preto nemôžeme poskytovať podporu, nakoľko beta verzie môžu obsahovať nepredpokladané chyby." Podobné stanovisko prezentovali aj z Komerční banky Bratislava . Odpovedá Silvia Marchevková:
Google Chrome je dnes dostupný iba v podobe beta verzie. Akonáhle bude na trhu finálna verzia prehliadača, preveríme a prípadne upravíme jeho kompatibilitu so systémom elektronického bankovníctva tak, aby mohli klienti KBB využívať aj  tento prehliadač.

EURO a bezpečnosť internet bankingu

Terajšie obdobie prechodu na novú menu je v časti verejnosti poznamenané neraz až panickým strachom z eura. Nie je to nič mimoriadne. Podobné psychické traumy z nového a nepoznaného zažili pri prechode na euro aj v iných európskych krajinách. V tejto súvislosti sme sa opýtali zástupcov bánk, na ktoré technické, programové a bezpečnostné požiadavky internet bankingu by v súvislosti s prechodom na euro chceli osobitne upozorniť.

Silvia Marchevková,
Komerční banka
:
„Keďže bezpečnosť internetbankingu je založená na dvoch prvkoch – na bezpečnosti na strane banky a na strane užívateľa, naďalej platia najmä na strane klientov klasické zásady ako je zabezpečenie PC proti prieniku zvonka, kontrola ochranných prvkov na webstránkach či neukladanie hesiel na verejných PC. Podľa signálov z trhu by si klienti mali špeciálne dať pozor na maily, ktoré ich vyzývajú na zaslanie hesiel/PIN kódu. Každá podobná výzva je pokusom o zneužitie osobných údajov, žiadna banka od klienta nežiada konfidentné údaje cez mail.“

Michal Fúrik,
Dexia banka
: “Technické, programové, bezpečnostné a iné požiadavky sú bližšie popísané na webovej stránke internetového bankovníctva Dexia banky. Viac informácií v súvislosti s prechodom na euro nájdu klienti v dokumente Detailné informácie o poskytovaných službách na prelome rokov.“

Zásady sa nemenia

Marek Michlík,
mBank
:  “V období samotného prechodu na euro dôjde ku kratšej technickej odstávke súvisiacej s konverziou nášho bankového systému na novú menu. Klient v súvislosti s prechodom na euro nemusí voči banke podnikať žiadne kroky, ani vykonávať žiadne zmeny. Všetky záležitosti plynúce zo zmluvného vzťahu medzi klientom a bankou budú konvertované automaticky.  A čo sa týka samotnej bezpečnosti, chcem upozorniť, že po prihlásení sa do internetbankingu sa údaje klienta prenášajú do banky v zašifrovanej forme. V mBank používame nadštandardnú mieru šifrovania cez protokol SSL až so 168-bitovým šifrovacím kľúčom. Prelomenie takého vysokého zabezpečenia prenosu dát je prakticky nemožné."

Boris Gandel,
Tatra banky
: Zásady bezpečnosti pri práci s Internet bankingom sa v súvislosti s prechodom na novú menu nemenia. Čo sa týka činnosti banky na prelome rokov, na web stránke Tatra banky je uverejnený dokument o prechode na novú menu. Klienti v ňom nájdu odpovede na najčastejšie otázky, ako sa zmenia alebo nezmenia jednotlivé produkty Tatra banky po prechode na euro, ako a kedy zadávať platobné príkazy tak, aby boli zrealizované, keď potrebujú, detailný popis dostupnosti Internet bankingu a mnoho iných dôležitých informácií.“

Robert Kodaj,
Volksbank Slovensko
: “Otázka bezpečnosti prístupu do aplikácie je pre našu banku prvoradá, klienti majú možnosť oboznámiť sa s pravidlami bezpečného používania elektronického bankovníctva, ktoré sú farebne zvýraznené a sú umiestnené hneď pod prihlasovacími oknami pre zadanie bezpečnostných kódov. V aplikácii je prehľadné duálne zobrazenie meny nielen pri jednotlivých zostatkoch na účte, ale aj v prehľade obratov a výpisov, čím je klient stále oboznamovaný a pripravovaný na prechod na novú menu.”

… a nepodliehať panike

Pre bezpečnosť internet bankingu môže najviac urobiť klient tej-ktorej banky tým, že bude obozretný, že si neustále bude aktualizovať svoj antivírusový softvér, používať firewall a najaktuálnejšiu verziu internetového prehliadača. A v neposlednom rade prispeje k bezpečnosti tým, že v súvislosti s eurom nebude podliehať panike. Ak strach z novej meny nie je opodstatnený pri očakávaných hotovostných operáciách napríklad v maloobchodných predajniach, o to viac nepatrí do internet bankingovej komunikácie.

Aký prehliadač použíte pri internetbankingu?

View Results

Loading ... Loading ...

Jedna odpoveď na “Bezpečnosť uložených peňazí ovplyvňuje aj internetový prehliadač”

  1. Ondro píše:

    Podla mna by banky nemali umoznit vyuzivanie internetbankingu, kym nepreukaze svoju pocitacovu gramotnost. Ved ide o klientove peniaze.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *