Nedeľa 23. február. Meniny má Roman, Romana

Bitcoin láme rekordy. Ťaží najmä z podpory v Ázii

Hodnota virtuálnej meny bitcoin pred nedávnom atakovala hranicu tri tisíc amerických dolárov. Ešte koncom minulého roka pritom stál tisíc dolárov. Je to teda nárast na viac ako trojnásobok. Jednou z hlavných príčin tejto rely je podpora z Ázie. Najprv Japonsko uznalo menu ako legálny platobný prostriedok a pred nedávnom Čína zrušila limit na obchodovanie s touto menou.

Cena bitcoinu je značne volatilná, denné pohyby v rozmedzí desiatok percent smerom nahor, či nadol, nie sú vôbec neobvyklé. Hoci bitcoin rastie takmer nepretržite od roku 2015, tento rok si rast prešiel aj niekoľkými výraznými korekciami. K prvej z nich došlo hneď v januári, kedy kvôli obavám z čínskych regulátorov v priebehu jedného týždňa spadol o 46 percenta.

Druhá korekcia prišla v marci, po tom, čo americká Komisia pre cenné papiere a burzy (SEC) zamietla žiadosť o uvedenie prvého bitcoinového burzovo-obchodovateľného fondu (ETF) na americký trh. V tomto prípade došlo počas troch dní k oslabeniu o 35 percent.

Japonsko prelomilo hranicu

Za jednu z hlavných príčin aktuálneho posilňovania tejto meny možno považovať jej legalizáciu v Japonsku. Hoci mali ľudia možnosť platiť touto virtuálnou menou aj predtým, išlo stále len o platby v rámci šedej ekonomiky.

Návrhmi na zmenu právnych predpisov, ktoré by považovali bitcoin a iné virtuálnej meny za ekvivalenty klasických mien, sa zaoberala japonská Agentúra pre finančné služby už od februára. Japonský vládny kabinet následne podpísal zákon, ktorý vstúpil do platnosti v apríli. Krajina a jej inštitúcie tak ako prví na svete uznali virtuálnu menu ako legálny spôsob platenia.

Spolu s tým však uložili na burzy obchodujúce s bitcoinom celý rad požiadaviek. Musia sa napríklad povinne zaregistrovať u regulátora, dodávať mu ročné audity, mať minimálny kapitál desať miliónov jenov (80 tis. eur), či zodpovedajúci IT systém zabezpečený proti zlodejom.

Tieto nové pravidlá ovplyvnia nie len burzy ale aj ich zákazníkov, od ktorých sa bude vyžadovať viac informácií. Popularita bitcoinových platieb v Japonsku neustále rastie. Môžeme prijať s potešením, že Japonsko sa ako prvé odhodlalo akceptovať virtuálnu menu. Prinúti tak jej organizátorov sčasti odkryť karty a obmedziť anonymitu. Ako všade, i tu platí, že zatváranie očí pred problémom, k jeho vyriešeniu ešte nikdy nepomohlo.

Minulý rok japonský vládny kabinet rozhodol o zrušení osempercentnej spotrebnej dane, ktorá sa predtým platila z nákupu bicoinov prostredníctvom búrz. Zrušenie dane podporilo dôveru v digitálnu menu a na konci minulého roka bolo v Japonsku viac ako štyri tisíc obchodov akceptujúcich toto platidlo.

Japonská bitcoinová burza Coincheck odhaduje, že legalizácia platieb bude mať na rozšírenie platieb vo virtuálnej mene ešte vyšší dopad. Pôvodne odhadovala, že počet podnikov, ktoré budú prijímať platby v bitcoin, sa zvýši v tomto roku o 20 tisíc. Počet akceptujúcich predajní však vzrástol až o 260 000. Na Slovensku je prvým väčším obchodníkom internetový shop Alza.

Mena pre čierny trh

To, že bitcoinový trh bol doteraz neregulovaný a anonymný, bolo dôvodom, ktorý ho pre transakcie často využíva aj organizovaný zločin, či daňoví podvodníci. Príkladom môže byť Čína, kde sa bitcoin využíva na obchádzanie kapitálových kontrol, alebo India, kde ľudia presunuli peňažné prostriedky do bitcoin, aby sa tak vyhli dodatočnému zdaneniu.

Najlepším príkladom čiernej ekonomiky je i májový celosvetový hackerský útok. Infikované počítače sa mali vykúpiť zaplatením istej čiastky v bitcoinoch. Nemožno tak vylúčiť, že zvýšený dopyt po tejto mene bol do istej miery ovplyvnený aj masívnym hackerským útokom.

Čínska vláda nedávno zrušila limity na obchodovanie na troch veľkých čínskych bitcoinových burzách. Ešte vo februári ho nariadila po tom, ako musela riešiť rastúci únik kapitálu z krajiny. Aktuálna rely je tak spôsobené najmä obchodmi v Číne.

Rozvinutá však je aj česká bitcoinová komunita, patrí dokonca medzi najaktívnejšie na svete. V Prahe sa dá napríkad touto virtuálnou menou platiť vo viac reštauráciách ako v Londýne, či Paríži. Podľa online mapy coinmap.org, ktorá sleduje možnosti platiť virtuálnom menou v jednotlivých krajinách, prijíma v ČR bitcoin zhruba dvesto obchodov a reštaurácií. Vo Viedni je ich 50 a Berlíne zhruba 60.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *