Pondelok 30. novembra. Meniny má Ondrej, Andrej

Bitcoin mieri po 3 rokoch k novému rekordu

bitcoin

Hodnota virtuálnej meny bitcoin prekonala včera 17 700 dolárov. Došlo k tomu po prvý krát po troch rokoch.

Bitcoin pokračuje vo svojej spanilej jazde. Len včera sa zhodnotil o sedem percent. Viacerí preto predpovedajú, že čoskoro pokorí rekord z konca roka 2017, kedy dosiahol 19 783 dolárov. V tom roku sa hodnota virtuálnej meny zvýšila až 25 násobne.

Nasledoval však prudký pád – až na 3 300 dolárov v decembri roka 2018. Kým predtým hnal cenu nahor entuziazmus nadšencov kryptomien z nového platobného prostriedku, ďalší vývoj potvrdil obavy investorov, že išlo len o špekulatívnu bublinu. Na bitcione sa dalo dobre zarobiť, no nenásytnosť sa pretavila aj do trpkých strát.

Bitcoin – bezpečný prístav?

Aktuálne rastie hodnota najznámejšej virtuálnej meny prudko už šesť týždňov. Je za tým viacero faktorov. Napríklad pandemická situácia, či akceptácia bitcoinu pri transakciách platobnej brány PayPall.

„Medzera medzi krypto svetom a tradičnými finančnými inštitúciami sa rýchlo uzatvára,“ povedal pre CNBC Charles Hayter, šéf spoločnosti CryptoCompare, ktorá poskytuje dáta týkajúce sa kryptomien. „Aj veľký hráči sú teraz ochotní investovať na trhu digitálnych mien. Povzbudzuje ich obava z ďalšieho vývoja pandémie, expanzívna monetárna politika a globálne politické problémy,“ vysvetľuje.

Kryptonadšenci považujú bitcoin sa bezpečný prístav podobný zlatu, ktorý ich môže uchrániť od výkyvov a turbulencií. Očakávajú, že fiškálne a monetárne stimuly spôsobia nárast inflácie, ktorá zneguje výnosy tradičných aktív. Dôsledkom by mala podľa nich byť aj devalvácia mien na čele s americkým dolárom.

Záujem o bitcoin povzbudilo aj to, že viaceré tradičné spoločnosti začínajú dávať virtuálnym menám väčší priestor. Fidelity Investments napríklad vytvorilo oddelenie, ktoré umožňuje klientom firmy obchodovať s kryptomenami. Spoločnosť PayPal zas nedávno oznámila, že od začiatku budúceho roka bude akceptovať platby za tovary a služby v 26 miliónoch partnerských obchodov v bitcoinoch.

Vyhliadky na nový rekord ešte v tomto roku

Web kryptomagazín.sk uviedol, že ak bitcoin prekoná úroveň 17 tisíc dolárov, čo sa už stalo, tak v decembri dosiahne nové historické maximá. Upozorňuje však, že ak by súčasný rast dával „aspoň trochu dával zmysel, mala by prísť korekcia. Môže to byť zajtra alebo v januári. Aj počas toho najväčšieho bullrunu sme boli svedkami mnohých korekcií,“ konštatuje web. Súčasná úroveň je totiž pre mnohých lákavá na vyberanie ziskov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial