Nedeľa 12. júla. Meniny má Nina

Bitcoin stúpol od apríla o 100 %. Ide o opäť o bublinu?

Investície Redakcia 13.06.2019 | 00:00 0 Komentárov

Bitcoin tento rok opäť rýchlo rastie. Koncom mája prekonal 9000 dolárov, hoci ešte v máji nebol ani na polovičnej hodnote. Ide tento krát o trvalý nárast?

Najstaršia a najznámejšia kryptomena bitcoin hlási po nevydarenom minulom roku, keď oslabila o vyše 70 percent, svoj návrat. Rastúci dopyt vyhnal jej cenu koncom mája na viac ako 9000 dolárov. Neskôr síce hodnota o tisícku oslabila, no od začiatku roka sa kurz bitcoinu i tak viac než zdvojnásobil.

Rástli aj ostatné kryptomeny: ethereum (+90 %), litecoin (+255 %), monero (+85 %). Podľa portálu Coinmarketcap dosahuje trhová hodnota vyše 2 000 kryptomien dovedna okolo 250 mld. dolárov, čo je zhruba trojnásobok ročného výkonu slovenskej ekonomiky. Je aktuálny rast opodstatnený alebo ide opäť o nafukovanie bubliny, ako to bolo pred dvomi rokmi, keď hodnota bitcoinu dosahovala 20 tisíc dolárov?

Príliš veľa špekulácií

„Opätovný optimizmus okolo bitcoinu zastiera fakt, že jeho reálne využitie v praxi nerastie. Príliš málo ľudí je ochotných vymeniť svoje eurá či doláre za bitcoin a platiť ním za elektroniku v internetových obchodoch či za kávu v kaviarni. Za niekoľko týždňov a mesiacov môže hodnota kryptomien klesnúť o desiatky percent,“ upozorňuje Jakub Rosa, analytik Across Private Investments.

Dopĺňa, že ďalším problémom sú časté krádeže a hackerské útoky, ktoré kryptomenové burzy pripravili neraz o desiatky miliónov. Podľa výskumnej spoločnosti Chainalysis sa za prvé štyri mesiace roka zrealizovalo u obchodníkov len 1,3 percent transakcií prostredníctvom reálnych kryptomien. Väčšina transakcií prebieha formou špekulatívnych burzových obchodov s vidinou rýchleho zárobku.

Nereálne obchody umelo navyšujú cenu bitcoinu

„Rastúce objemy obchodovania sú tiež otázne. Podľa spoločnosti Bitwise je väčšina obchodov s bitcoinom podvodom neregulovaných búrz. Až 95 percent obchodov nie je reálnych,“ tvrdí J. Rosa. Analýza poukazuje, že až pri 71 z 81 sledovaných búrz dominuje tzv. wash trading. Ide o obchody, pri ktorých je kupujúci aj predávajúci ten istý subjekt, čím sa vytvára efekt zvýšenej obchodnej aktivity.

Obavy o manipuláciu dát majú aj regulátori, čo je jedným z dôvodov, prečo ešte stále nedali zelenú prvému bitcoinovému indexovému fondu. Kryptomenové burzy nie sú monitorované tak precízne ako akciové. „Na nízke zobchodované objemy poukazuje aj fakt, že regulované burzy, kde možno bitcoin obchodovať prostredníctvom futures kontraktov, dosahujú len zlomok zobchodovaných objemov v porovnaní s neregulovanými burzami,“ dopĺňa J. Rosa.

S vlastnými kryptomenami prišli aj veľké banky

Analytik konštatuje, že nie je isté, či bitcoin alebo iná kryptomena, prežije. Mnohé svetové spoločnosti totiž vyvíjajú vlastné virtuálne meny. Skupina viacerých amerických, európskych a japonských bánk na čele so švajčiarskou UBS chystajú spustenie novej kryptomeny USC (Utility Settlement Coin) na cezhraničné platby. Transakcia by mala obsahovať všetky náležitosti potrebné na jej dokončenie s cieľom znížiť časovú a nákladovú náročnosť. S podobnou iniciatívou prišla aj J.P.Morgan Chase, ktorá predstavila vlastnú menu JPM Coin.

„Ide však o krok do neznáma a je otázne, čo im dovolia regulátori,“ tvrdí J. Rosa a vysvetľuje, že ide o ohrozenie funkcie centrálnych bánk ovplyvňovať výšku inflácie a množstvo peňazí v obehu. Posledná finančná kríza pritom poukázala na jednoznačnú potrebu veriteľa poslednej inštancie v podobe centrálnych bánk, ktoré tlmia škody pri šokoch v ekonomike a bankovom sektore.

Blockchain prežije

Skutočným víťazom nového trednu tak môže byť technológia blockchain, na ktorej je celý systém kryptomien postavený. Umožňuje rýchly transfer akýchkoľvek informácií z jedného konca sveta na druhý. “Virtuálne meny síce priniesli technologickú revolúciu v spôsobe platenia, zároveň však predstavujú experiment s nejasným koncom. Preto k nim treba pristupovať s opatrnosťou. Až čas ukáže, či ide o špekulatívnu bublinu alebo technológiu, ktorá môže zmeniť nie len tradičný systém financií,“ uzatvára analytik.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *