Sobota 30. mája. Meniny má Ferdinand

Bitcoin zmenil smer. Na trhu zavládla nedôvera

Bitcoin má svoj vrchol už pravdepodobne za sebou. Virtuálna mena sa za minulý rok zhodnotila takmer desať násobne. Nahor ju hnal pozitívny sentiment, ktorý sa však teraz obráti. Stačilo pár negatívnych správ a bitcoin sa za posledné dni prepadol na polovicu svojho maxima.

Kto začiatkom minulého roka investoval do bitcoinu tisíc eur, mohol si pred Vianocami na darčeky vybrať desať tisíc eur. Ten, kto tak však neurobil, sa musí dnes uspokojiť len so zhruba polovicou.

Žiadne fundamenty

Aj preto odborníci upozorňujú, že pri bitcoine nejde o investíciu v pravom zmysle slova, ale len o špekuláciu. To, čo kurz vyhnalo do výšok 20 tisíc dolárov za jednu virtuálnu mincu, bola totiž len snaha zarobiť. Hodnota kurzu sa neopierala o žiadny fundament, teda o niečo čo by hovorilo o užitočnosti aktíva.

Cenové výkyvy oboma smermi sú na finančnom trhu celkom bežné. Ešte šiestimi rokmi sa napríklad cena barelu ropy Brent blížila 130 dolárom. O dva roky na to však prudko spadla, aby dosiahla svoje minimum na zhruba 30 dolároch. No stála za tým nová produkcia ropy, ktorá sa dostala na trh, a zvýšila ponuku čierneho zlata, čo zrazilo cenu nadol. Príčinou nebola zmena nálady investorov.

V apríli roku 2014 ste si mohli za jedno euro kúpiť jeden dolár a 40 centov. Necelé dva roky na to, koncom roku 2016, sa kurz mien dostal takmer na paritu 1:1. Boli za tým úspechy americkej ekonomiky, ktorá sa už dostala z krízy, kým tej európskej sa to stále nedarilo. Investori videli nové príležitosti v USA, čo zvýšilo ich záujem o americkú menu. Za prudkým posilnením dolára tak opäť stáli silné fundamenty.

To čo však vyhnalo bitcoin do výšin bol len sentiment, emócia. Kto investoval do bitcoinu preto, aby ním mohol platiť napríklad na alza.sk? Asi nikto.

Zlé správy prichádzajú z Ázie

Karta sa teraz obrátila. Pred pár dňami sa predstavitelia Južnej Kórei nechali počuť o tom, že uvažujú o regulácii obchodovania s kryptomenami. Z Číny následne prišli správy o možnom plošnom zákaze obchodov s nimi.

Navyše pred dvomi dňami bola zverejnená správa, ktorá konštatuje podvodnú manipuláciu s bitcoinom v jej začiatkoch. Cestu od hodnoty 150 na tisíc dolárov v roku 2013 prešla mena pravdepodobne len vďaka podvodu. Podľa štúdie došlo k podvodnému prevodu 600-tisíc bitcoinov v hodnote 188 miliónov dolárov

Na trhu sa na základe týchto správ objavila panika. Bitcion klesol na polovicu hodnoty, na ktorej bol pre necelými dvomi mesiacmi. Ako uviedol portál Coindesk, kurz zaznamenal v stredu pokles na približne 9 958 dolárov. To, že ide len o sentiment, dokazuje aj to, že spolu bitcoinom spadli i iné kryptomeny, ktorých sa škandál netýkal. Ethereum kleslo o 16 percent a litecoin o 14 percent. Objavila sa nedôvera vo virtuálne meny ako také.

Pád nadol vždy bolí

Tým, ako sa teraz budú investori snažiť zachrániť aspoň časť svojich ziskov, cena môže posunúť ešte viac nadol. Pri každej bubline totiž platí, že pád je vždy rýchlejší, ako cesta nahor.

Dostane sa bitcoin však ešte niekedy na podobné výšky, ako koncom roka? Ťažko povedať, no v hlavách hráčov sa už usadili pochybnosti. Každý účastník trhu už vie, ako rýchlo dokáže cena spadnúť a ako ľahko môže hodnota virtuálnej meny stratiť. Možná budúca cesta nahor teda bude len veľmi náročná.

Bitcoin bude čoskoro oslavovať desať rokov existencie. Miliardár Warren Buffet, ktorý je podľa časopisu Forbes, tretím najbohatším mužom planéty, aj tomu napriek tomu označuje kryptomeny za nebezpečné. Uviedol, že jeho investičná spoločnosť Berkshire Hathaway žiadnu virtuálnu menu nevlastní a ani vlastniť nebude.

„Čo sa týka kryptomien všeobecne, môžem takmer s istotou vyhlásiť, že dospejú k zlému koncu. Kedy, alebo ako sa tak stane, neviem,“ uviedol miliardár pre CNBC.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *