Stvrtok 18. január. Meniny má Drahomíra

Bitka o hypotekárnych klientov sa stupňuje

Trh financovania bývania chytil nový dych. Napriek tomu, že ešte na začiatku roka analytici špekulovali, že sadzby začnú pomaly opäť rásť, marec rozpútal novú bitku o klientov a s tým spojený pokles úrokov. Aktuálne banky prichádzajú s novými nástrojmi, ako ešte viac rozvíriť, už i tak búrlivé, vody hypotekárneho trhu. 

Ešte vo februári znížila VÚB sadzby pri trojročnom fixe na 1,39 percenta. Podobne ako vlani sa tak stala kľúčovým hráčom, ktorý určuje podmienky pre zvyšok trhu. Inováciou, ktorú ponuka priniesla, bol záväzok znížiť úroky klientom, vždy keď k tomu dôjde v priebehu doby fixácie na aktuálnych akciových ponukách pre nových klientov.

Konkurenti však krátko na to túto ponuku prekonal a dve menšie banky – Prima banka a OTP, prišli s úrokom 1,2 percenta. Prima banka ho dáva pri refinancovaní každému, kto sa kvalifikuje jej úverovým skóringom a úrok si zafixuje na štyri roky. Inováciou Prima banka dokáže poskytnúť úver na bývanie až na 40 rokov.

OTP ponúka sadzbu 1,2 percenta len pre najbonitnejších klientov. Ide teda o sadzbu „od“. Tento úrok ale je možné si zafixovať si na dobu o rok dlhšiu ako v Prima banke.

Aj náklady na predčasné splatenie úveru

Svoje polienko do ohňa priložila aj Tatra banka. Prišla s novým, doteraz nevyužívaným, modelom. Nie len, že sa snaží prilákať klientov lepšími podmienkami, rozhodla sa preplatiť klientom aj náklady na predčasné splatenie v inej banke. Ten, pre koho kvôli pokute za predčasné splatenie, nepripadalo doteraz refinancovanie do úvahy, sa tým otvorili nové možností.

K tejto stratégii sa neskôr pridala i VÚB banka, ktorá tiež prepláca poplatok za predčasné splatenie úveru v predchádzajúcej banke, no jej ponuka sa najprv sústreďovala len na klientov odchádzajúcich z Prima banky, a neskôr sa rozšírila i na Sberbank a na Tatra banku.

Nedávno okrem toho pribudol na trh nový hráč. Svoju ponuku predstavila Poštová banka a trh šokovala dovtedy nevídanou sadzbou 0,725 percenta. Podmienkou je však vklad na sporiacom účte vo výške polovice poskytnutého úveru. Aktuálne to nepredstavuje žiadne náklady navyše, pretože kreditné úroky na vkladoch sa blížia nule. Pre ľudí s dostatočnou osobnou hotovosťou, alebo úsporami v rodine (pre tieto účely sa dá zohľadniť až 5 sporiacich účtov v Poštovej banke) je to preto určite zaujímavá ponuka. Peniaze na účtoch pritom nie sú navyše počas čerpania hypotéky viazané. V prípade ich výberu, sa o pomernú časť zvýši úroková sadzba na hypotéke.

Pod jedno percentom sa úrokom dostala i UniCredit Bank. Je tu však, ako je už u tejto banky obvyklé, potrebné splniť niekoľko podmienok. Napríklad využívať osobný účet, platiť kreditnou kartou, či uzavrieť si poistenie schopnosti splácať úver. Úver bez poistenia je už o 0,4 percenta vyšší, čím sa ponuka dostáva na bežnú trhovú úroveň.

Banky teda zvádzajú ďalšiu bitku v dlhodobej hypotekárnej vojne. Nikto nevie, aké zbrane ešte môžu vytasiť. Snažia sa využiť vysoký apetít spotrebiteľov o nové bývanie, ako aj o refinancovanie starších úverov. Zároveň ale banky využívajú aj časový stres, ktorý vzniká postupným uplatňovaní novej legislatívy. Postupne totiž nabiehajú opatrenia Národnej banky Slovenska, ktoré by mohli dostupnosť bývania zhoršovať. Spotrebitelia ako aj banky preto chcú využiť dnešné benevolentnejšie podmienky.

Špecifikom dnešnej situácie okrem toho je, že vďaka novým ponukám praje aj tým, ktorým by sa predtým, kvôli poplatku za predčasné splatenie úveru, prechod do inej banky nevyplatil. 

Fakty o slovenských hypotékach

  • Priemerná výška hypotéky na Slovensku vzrástla medziročne o tri percentá. Aktuálne dosahuje 72 000 eur. 
  • Tradične najvyššia je hypotéka v Bratislave, priemerne tu dosahuje sumu 98 000 eur. V ostatných regiónoch Slovenska sa pohybuje okolo 62 000 eur. Bratislavské domácnosti si z celkového objemu poskytnutých hypoték zobrali až 40 %.
  • Ženy tvoria jednu tretinu žiadateľov o hypotéky. Výrazné zastúpenie majú najmä v Bratislave, kde si takmer každú druhú hypotéku berie žena.
  • Priemerná výška hypotéky za rok 2017: Muži – 73 600 €, Ženy – 69 300 €
  • Účelovú hypotéku na kúpu bytu, domu alebo rekonštrukciu si berie 52 percent žiadateľov, podiel refinančných hypoték na splatenie starších úverov naopak klesá, aktuálne predstavuje len 38 percent. Priemerná výška účelových hypoték je takmer o desať tisíc eur vyššia oproti priemernej výške refinančnej.
  • Slováci si hypotéky primárne určené na bývanie berú najčastejšie na 25 až 30 rokov/ priemerná splatnosť na účelovej hypotéke je 27,7 rokov. 
  • Najobľúbenejšou dobou fixácie je päť rokov, za ňou nasleduje troj a štvorročná fixácia.
Údaje vyplývajú to zo štatistík VÚB banky, ktorá je lídrom na trhu úverov na bývanie.

Jedna odpoveď na “Bitka o hypotekárnych klientov sa stupňuje”

  1. susan píše:

    V Británii už úroky niekoľko mesiacov rastú. Ľudia fixujte si nízku sadzbu na tak dlho, ako sa dá.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *