Stvrtok 29. októbra. Meniny má Klára

Blíži sa koniec roka, nepodliehajme však panike! (Týždeň vo financiách očami komentátora)

Zvýšenie úrokových sadzieb potvrdilo všeobecnú vieru v silu US ekonomiky a dalo finančným trhom impulzy, ale Vianoce nebudú časom pokoja, ak nám príde „z banky“ fingovaný email. V roku 2016 nás zrejme čaká Brexit, básnik vzletne píše o mrákavách, no mňa nakazil optimizmus a tak budem bujaro silvestrovať.

Čas vianočný je tu! Presne pred týždňom (doslova v poslednej chvíli, aby to poštári stihli!) sme písali Ježiškovi, aby nám zvýšil úrokové sadzby. Túto prosbu o najkrajší darček sme odôvodnili tým, že finančné trhy i analytici, ktorí ich neustále pozorne sledujú, si pokojné Vianoce zaslúžia. Mrkajici

Stalo sa. Milý Ježiško naše túžby vyslyšal a v stredu americká centrálna banka (Fed) – v súlade s očakávaním prevažnej väčšiny analytikov – sadzby po dlhých rokoch (od svetovej finančnej krízy) zvýšila o štvrť percentuálneho bodu na rozpätie 0,25 – 0,50 percenta z pôvodnej úrovne 0 až 0,25 percenta, pričom prvé reakcie akciových trhov boli na jednotné hlasovanie všetkých členov menového výboru banky (FOMC) mierne pozitívne. Hlavné indexy takmer okamžite posilnili cca o 0,5 percenta, potom na chvíľu akoby zaváhali neuvedomujúc si, či je to ozaj až taký štedrý darček ako od Ježiška čakali, no potom ďalej pokračovali v raste:

Dow Jones si pripísal 1,3 percenta a vyšplhal na úroveň 17.749 bodov, index S&P 500 posilnil o jeden a pol percenta a dostal sa na hladinu 2.073 bodov a Nasdaq získal až 1,6 percenta (hladina 5.071 bodov). Na ďalší deň už ale všetko bolo v réžii oslabujúcich komodít (ropa, zemný plyn, zlato, striebro, meď), pokles ktorých bol podporovaný aj silnejším US dolárom. Vyplazly jazyk

Viac holubičí alebo jastrabí tón?

Zvýšenie úrokových sadzieb po prvotných váhaniach finančné trhy nakoniec prečítali takto:

Tým, že centrálna banka po rokoch zvýšila základné úrokové sadzby, dala najavo svoju vieru v silu americkej ekonomiky. Okrem samotného zvýšenia sadzieb trhy ocenili aj vyhlásenie šéfky Fedu Janet Yellen na následnej tlačovej konferencii, ktorá sa viedla prevažne v holubičom tóne.

Pani Janet zdôraznila, že normalizácia menovej politiky sa bude odohrávať pomaly, bude postupná a bude sa odvíjať od vývoja ekonomických údajov. US inflácia sa podľa Fedu bude postupne približovať k vytúženému 2-percentnému cieľu, ale v krátkodobom horizonte sa dosiahnutie tejto úrovne nečaká! Fed zároveň mierne zlepšil výhľad rastu HDP v roku 2016. Tomáš Plundra z Fio banky to všetko trefne zhodnotil slovami:

“Najsledovanejšia udalosť týždňa, teda zasadanie americkej centrálnej banky, dopadla podľa trhového očakávania.” Na margo holubičích vyjadrení šéfky Fedu Plundra dodal: “Žiadne prekvapenie sa nekonalo, čo bolo pre trhy priaznivé.” Kolega Peter Apolen pripomenul, že išlo už o druhý pokus o zvýšenie, pri tom prvom (v septembri 2015) Fed zaváhal, hoci trhy už vtedy očakávali tento krok. Šéfka Fedu sa však odvolala na krehkú medzinárodnú situáciu a trhy na jej vyjadrenie reagovali poklesom. “Na druhý pokus však už bolo vystúpenie najsilnejšej ženy finančného sveta presvedčivejšie,” zdôraznil Apolen a dodal, že hoci sadzba vzrástla viac-menej len kozmeticky, jej komentár je odhodlaný a optimistický

Tému dopadov, resp. neskorších možných dopadov dlhoočakávaného zvýšenia sadzieb na svetové trhy z rôznych pohľadov analyzovali v českom i slovenskom vydaní Investujeme aj mnohí ďalší odborníci, napríklad v týchto článkoch a komentároch Vytriezvenie prišlo deň po zasadnutí FEDu, Finanční trhy si oddychly. Světové akcie i evropské dluhopisy rostou, Ranný prehľad trhov 17. 12., Analytik: „Reč J. Yellen hodnotíme ako jastrabiu“, Akciové indexy pokračujú v prepadoch, Americké akcie si po třídenním růstu vybírají oddechový čas, ale aj v mnohých ďalších, preto ju už teraz nebudem podrobnejšie rozoberať. Zaujalo ma ale, ako prejav pani Janet na stredajšej tlačovke jedni hodnotili ako viac holubičí, ďalší zasa ako jastrabí. Zmateny

Zjednodušene by sa to dalo napísať aj takto: Pani Janet hovorila len to, čo trhy čakali, že povie. A kto ako to vidí a vníma, je už vec jeho osobného pohľadu a názoru; hlavný menový stratég Saxo Bank John Hardy to vysvetlil slovami: “Vyjadrenia šéfky Fedu hodnotíme ako jastrabie, a to i napriek tomu, že povedala, že ďalšie zvyšovanie sadzieb bude len postupné.”

Predvianočné prechádzky s Pani ropou

Po obzvlášť kľukatom chodníčku sa minulý týždeň prechádzala Pani ropa. Na jej samom začiatku bolo v poradí už 12. Iránske petrochemické fórum v Teheráne, ktoré sa konalo v nedeľu 13. decembra a z ktorého vzišli dve zásadné tézy:

Po prvé, že Irán ešte viac otvorí cesty zahraničným spoločnostiam, ktoré budú chcieť investovať do petrochemického sektora krajiny. Po druhé, že krajina plánuje dynamicky zvyšovať ťažbu ropy a plynu. Produkcia ropy sa bude každý rok systematicky navyšovať o milióny ton s tým, že z tohtoročných 47 miliónov sa iránska ročná produkcia dostane do roku 2021 na úroveň 129 miliónov ton.

Hneď v pondelok ráno pokračujúc v dlhotrvajúcom poklese išli preto ceny čierneho zlata opäť nadol: severomorská zmes Brent – 37,70 USD, americká ľahká ropa WTI – 35,46 USD za barel. Popoludní boli ešte nižšie: Brent klesla až na úroveň 36,62 USD a WTI sa počas pondelkového obchodovania dostala až pod hladinu 35 USD. Ceny menej kvalitných typov ropy klesli ešte viac – mexická ropná zmes sa v pondelok predávala pod 28 USD a hustá a sírnatá ropa zo západnej Kanady po 21,82 USD.

Pod pondelkový pokles sa podpísala aj najnovšia správa Medzinárodnej agentúry pre energiu (IEA) o tom, že súčasné vysoko nadmerné zásoby ropy vo svete sa na budúci rok ešte viac zvýšia. Cool

Počas týždňa na čierne zlato vplývali aj ďalšie správy a udalosti, najmä však nervozita v očakávaní zvýšenia úrokových sadzieb zo strany Fedu, ktoré by viedlo k ďalšiemu posilneniu US dolára, ceny ropy sa stabilizovali, zotavili a viackrát dokonca prudko vyleteli nahor. Oživenie na ropnom trhu však netrvalo dlho, mali naň vplyv ďalšie informácie o tom, že členské krajiny kartelu OPEC za žiadnu cenu nehodlajú znížiť ťažbu, aby neprišli o svoj koláč na trhu, ale aj správy o tom, že v Spojených štátoch opäť pribudli nové ropné vrty a Kongres v piatok po desiatkach rokov zrušil zákaz vývozu ropy zo Spojených štátov. Ropa uzatvorila týždenné obchodovanie takto:

Brent – 36,88 USD, WTI – 34,73 USD.

Najväčším zádrheľom dneška je to, že tí producenti, ktorí predávajú za najnižšie ceny, pumpujú na trh stále viac a viac ropy a tým prudko tlačia jej ceny nadol. Snažia sa totiž predať čo najviac čierneho zlata za terajšie ceny, kým ešte viac neklesnú… Nastvany  

Čas radosti a pokoja?

Vianoce, všeobecne označované za sviatky radosti a pokoja, nemusia byť pokojné ani radostné, ak náhle dostaneme “z banky” email či SMS-ku a v dobre viere sa riadime obsahom tejto správy. Slovenská banková asociácia (SBA) minulý týždeň upozornila, že posledné dni pred vianočnými sviatkami sme vystavení sviatočnému zhonu, čo je pre podvodníkov ideálne obdobie na to, aby vyskúšali našu obozretnosť využitím tzv. phishingu – pri tomto druhu podvodu sa útočníci prostredníctvom emailu, ale aj iných kanálov (sms, telefonát a i.) vydávajú za banky a snažia sa získať citlivé bankové údaje…

Obsah takejto správy sa v prijímateľovi snaží vyvolať paniku, že peniaze na jeho účte sú ohrozené a zároveň je v nej aj odkaz, ktorý presmeruje na podvodnú kópiu internetovej stránky banky a vyžaduje potvrdenie alebo obnovenie prihlasovacieho mena, hesla a podobne. SBA zdôrazňuje: “Ak narazíte na takúto správu, nepodliehajte panike. Práve túto emóciu chcú podvodníci využiť. V žiadnom prípade priložený odkaz neotvárajte. Do internetbankingu sa prihlasujte vždy priamym zadaním adresy do okna prehliadača. Po jej načítaní si overte bezpečnostný certifikát https.”

Európa nie je plná bláznov!

V pondelok 4. januára namiesto tradičného Týždňa vo financiách prinesiem Prelom rokov vo financiách, v ktorom nielenže okomentujem udalosti z konca tohto a začiatku budúceho roka, ale zo svojho pohľadu krátko zhodnotím uplynulý rok a pozriem sa na zúbky prognózam roku 2016. Nebude to ale samoúčelné, pretože práve v budúcom roku zosilnie téma rôznych EÚ exitov, ktoré – ak sa výdatne medializujú – vždy majú vplyv finančné trhy. Pripomeňme najmä urputné hystérie okolo eura v minulých rokoch – vždy, keď sa hovorilo o možnom Grexite.

Trochu na obveselenie: V súvislosti s grexitovými hystériami som si spomenul na to, ako ma začiatkom júla, kedy vrcholila grécka kríza a v médiách dominovala demisia nepoddajného ministra financií Varoufakisa a jeho nahradenie na Oxforde vyštudovaným neomarxistom Tsakalotosom, označovaným za kaviarenského ľavičiara, oslovil kamarát s otázkou, ako to vlastne bude, keď Grécko odíde z eurozóny.

“Hovoria, že ten grécky nápis euro už nebude smieť byť na bankovke, lebo keď bude, tak ti ju v obchode nezoberú… Ako to teda bude? Mám ja právo škrtnúť na bankovke alebo mi to musia urobiť v banke?” Smutny

Nevedel som, či sa mám smiať alebo plakať. Nebudem ale túto tému oživovať; kto sa k nej chce vrátiť, nájde ju v mojom vtedajšom komentári pod titulkom Kto pôjde so mnou do Bruselu vyťať každému zo dve po papuli?  

Ale oveľa väčší ako Grexit a ja navyše doplním, že priam existenčný vplyv na EÚ a spoločnú európsku menu by mal Brexit. Nechápavým nebudem vysvetľovať prečo by Brexit existenčne ohrozil euro, keď Británia nie je členom eurozóny… Vyplazly jazyk

Bez Británie EÚ nemôže a nebude existovať! Brexit je však (aspoň nateraz) viac ako pravdepodobný. Naznačujú to výsledky neustálych prieskumov, podľa ktorých väčšina Britov je za čím skoršie vystúpenie z Únie. Premiér David Cameron minulý týždeň zdôraznil, že referendum s pôvodným finálnym termínom do konca roka 2017, by sa mohlo uskutočniť už na budúci rok!

Básnik by vzletne napísal: Nad Európou sa začína nebezpečne zmrákať.

Keďže posledný komentár týždňa v roku by sa už zo zásady mal končiť optimisticky, tak budem citovať slovenského premiéra Roberta Fica, ktorý v piatok po návrate z dvojdňového summitu v Bruseli novinárom povedal: “My európski lídri nie sme takí blázni, aby sme nechali Britániu len tak sa rozhodnúť o vystúpení z 28-členného bloku. Budeme sa musieť dohodnúť. Nikto si nemôže dovoliť, aby Británia vypadla z hry a nebola v Európskej únii.”

Optimizmus slovenského premiéra ma nakazil. Hneď sa mi bude lepšie tráviť Vianoce a bujaro silvestrovať – vzhľadom na svoj vek a primeraný zdravotný stav opäť raz budem s holými ženami tancovať po stoloch. Juchú!!! Smejici se

Autor PhDr. Peter Furmaník je publicistom – reportérom a komentátorom. Ilustračné foto v záhlaví článku: www.sxc.hu (freeimages)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial