Sobota 20. júla. Meniny má Iľja, Eliáš

Blíži sa Smrť alebo to len finančné trhy sú príliš optimistické? (Týždeň vo financiách očami komentátora)

Príhoda stará už pár desiatok rokov sa viaže k mojim vysokoškolským časom. V rámci letných brigád boli u nás študenti z vtedajšieho Sovietskeho zväzu, boli to fakt dobrí chlapci. Večer sme sa na intráku vždy poriadne opili a jeden z nich, keď ráno bolo treba vstávať, si len sťažka pretrel oči a dvakrát nahlas skríkol: „Nenávidím SeŠeA!“ (rozumej: USA).

Opakovalo sa to každé ráno. Celé štyri týždne. Jurij, lebo tuším tak sa volal ten chlapec, ak mi ešte pamäť dobre slúži, počas celého letného pobytu na internáte prešovských fakúlt (filozofickej a pedagogickej) košickej Univerzity P. J. Šafárika nevynechal túto rannú formulku ani raz. Bola súčasťou jeho každodenného preberania sa z večernej opice a zrejme aj bola v ňom hlboko zakorenená. Možnože je to tak aj dnes, naozaj neviem, lebo od tých čias som sa s Jurijom už viac nestretol. Ale inak, bol to dobrý a čestný chlapec. Dodnes naňho rád spomínam.

Pre upresnenie a lepšie pochopenie zopár údajov. Brigádovali sme vo vtedajších sabinovských konzervárňach Frukona, kde sa o.i. vtedy vyrábalo lacné jabĺčkové víno známe ako čučo, resp. oči-puči. Každý deň sme nejakým spôsobom prepašovali pár fliaš na internát a keď sa k tomu pridružila aj vodka, bývalo to riadne mecheche. Nebola žiadna tajnosť, že sovietski študenti, ktorí boli vybraní na zahraničnú letnú brigádu do spriatelených krajín (Československo, Maďarsko, Poľsko…) prechádzali systematickým celý rok trvajúcim školením, ktoré organizovala štátna bezpečnosť KGB (predchodca dnešnej Putinovej FSB), aby vedeli správne čeliť západnej propagande a západnému spôsobu života. Tu malo svoj pôvod aj každoranné vykrikovanie študenta Jurija, keď sa prebúdzal z alkoholového opojenia.

A ešte k akronymu SeŠeA, oficiálne: SŠA, je to skratka názvu Соединённые Шта́ты Аме́рики (v transkripcii z ruštiny do slovenčiny to čítajme cca takto: Sajediňonnyje štáty Amériki), keďže Rusi nepoužívajú medzinárodné označenie USA.

Tento príbeh som nevyrozprával náhodou, pripomína mi totiž minulotýždňový summit zástupcov piatich krajín, ktorí sa dohodli, že zmenia svet financií. Oni ho v podstate ani nechcú veľmi zmeniť, len nenávidia SŠA a chcú spoločnými silami urobiť všetko pre to, aby odrovnali dominanciu US dolára vo svete. Avšak už oddávna platí, že len niečo nenávidieť a niečo odrovnať je bez pozitívneho momentu vždy slabý motív na to, aby zoskupenie štátov v nejakej rovine, trebárs aj finančnej a menovej, normálne fungovalo. Ukázalo sa to aj minulý týždeň.

Nie grafy a tabuľky, ale obyčajné vankúše a päť kohútov!

Reč je o piatich krajinách tzv. zoskupenia BRICS ( Brazília, Rusko, India, Čína a Juhoafrická republika). Ich predstavitelia sa stretli v Brazílii, aby odobrili vznik a štruktúru novej spoločnej rozvojovej banky a rezervného menového fondu, ktoré majú byť protiváhou Svetovej banky (WB) a Medzinárodného menového fondu (IMF) a majú – citujem: konečne oslabiť ich vplyv vo svete, ktorý je založený na dominancii US dolára. Brazílska prezidentka Dilma Rousseff po podpise príslušných zmlúv pred kamerami a mikrofónmi s patričnou dávkou optimizmu spresnila, že krajiny BRICS týmto krokom získavajú veľkú politickú váhu a demonštrujú svoju úlohu v medzinárodnej aréne

Dovolím si pripomenúť, že ešte pred slávnostnými podpismi v brazílskom meste Fortaleza sa na zničení US dolára alebo aspoň na výraznom obmedzení jeho panstva ako svetovej rezervnej meny osobitne dohodli z dve členských krajín BRICS-u, a to Rusko a Čína. Okrem iného napríklad aj vytvorením novej (a nezávislej!) ratingovej agentúry, ktorá na rozdiel od iných ratingových agentúr vo svete má byť objektívna, apolitická a nestranná, rozumej: taká, ktorá bude zastávať záujmy Ruska a Číny.

O tomto, ale aj o ďalších podobných krokoch vedúcich k zničeniu alebo aspoň oslabeniu US dolára a ktoré sú často len čírymi fantazmagóriami, sme na portáloch Investujeme.sk a Investujeme.cz v uplynulých týždňoch viackrát informovali a celú tému som podrobnejšie zhrnul pred 14 dňami v Týždni vo financiách pod titulkom Zničenie dolára divadlom a bitcoin zachraňujúci ruskú ekonomiku?

Osobne si ale myslím, že zoskupenie BRICS, či bude mať len terajších päť členov alebo k nim časom pribudne ďalších osem, len tak ľahko nezosadí US dolár z trónu svetovej rezervnej meny. Už som to raz napísal a pre istotu zopakujem, že všade vo svete si aj chudobnejší ľudia, ak majú čo len trochu možnosť, tajne zašívajú dakde do vankúšov alebo matracov aspoň pár dolárov na horšie časy. Nie ruské ruble, nie čínske jüany, nie európske eurá, nie brazílske realy a nie české koruny, ale len US doláre! A ešte dlho tak bude! Tentoraz nevyužívam tabuľky a grafy analytikov, ale myslím si to sám od seba. Z vlastnej hlavy.

A vždy, keď má byť ešte horšie (keď narastajú sociálne či etnické nepokoje, zvyšuje sa geopolitické napätie, schyľuje sa k ozbrojeným konfliktom a k vojnám), trend zašívať doláre narastá a podľa mňa to ešte dlho tak bude! Pôvodne lokálny rusko-ukrajinský konflikt, ktorý sa po minulotýždňovom zostrelení malajzijského lietadla Boeing-777 s 295 osobami na palube, ešte viac vyostril, je toho dôkazom.

V čase, keď do konfliktu sa nutne museli zaangažovať aj krajiny, ktorých štátni príslušníci v lietadle zahynuli (Holandsko, Austrália, Spojené štáty, Malajzia a i.), horúca situácia hrozí prerásť do konfliktu veľkých rozmerov. V takýchto časoch sa svet vždy utieka k tomu najbezpečnejšiemu prístavu – US doláru. Staré babky na Zemplíne vo svojom nárečí tak hovorievajú: “Kec euro padňe, ta ňebudze, koruna už ňet, aľe americke ťoľariki, ta tote furt budut!”

Vrátim sa ale k summitu vo Fortaleze. Keď som na TV obrazovke videl ten nadšený úsmev a optimizmus brazílskej prezidentky po podpise základných zmlúv o zriadení novej svetovej banky a nového rezervného menového fondu, napadlo mi, že to nadšenie nebude mať dlhé trvanie. A – čuduj sa svete! – prvé nezhody sú už tu. Aj ked ruský prezident Putin súhlasil s tým, že banka nemusí nevyhnutne sídliť v Rusku, jedným dychom dodal, že hlavné slovo v nej aj tak musia mať Rusi. O tom sa nediskutuje. Inak vraj žiadna nová svetová banka nebude! Kto si myslel, že to bude inak, nech zdvihne ruku alebo ma pozve na dobrú kávu. Rád prídem.

Keď si už ako-tak podelili funkcie v banke i vo fonde, vysvitlo, že päť kohútov sa na jednom smetisku neuživí, tak ostatné čiže mimoafrické krajiny veľkodušne súhlasili s tým, že Juhoafrická republika bude mať aspoň také postavenie, že môže založiť regionálnu africkú odnož banky! Len pripomínam, že Južná Afrika nateraz vo veľmocenských plánoch Ruska nefiguruje.

Môj názor na novú banku? Trucpodnik…

Nová banka i nový fond nebudú hrať vo svete veľkú rolu a podľa môjho názoru je to len taký trucpodnik vytvorený podľa ruského scenára. Mnohí analytici si myslia, že prínos týchto inštitúcií bude minimálny, napríklad ekonóm SAV Vladimír Baláž sa nazdáva, že nebudú vo svete významné. Krajiny BRICS sú podľa jeho slov veľmi rozdielne a nemajú takmer nič spoločné – zatiaľ čo Brazília a Čína sú vyspelé priemyselné mocnosti, Južná Afrika a Rusko iba vyvážajú suroviny a palivá a nemajú potenciál na to, aby tvorili akcieschopné ekonomické spoločenstvo. Aj podľa ďalších analytikov je to skôr len politický projekt, akési chcenie… Načim už len dodať, že tento projekt nie je nový, uvedené krajiny o ňom počas posledných dvoch – troch rokov viackrát rokovali. Vždy to ale padlo na tom, že sa nevedeli dohodnúť, kde budú banka a fond sídliť a kto im bude šéfovať…

Celá tá minulotýždňová rozprávka okolo krajín BRICS má však ešte jeden aktuálny rozmer. Má pomôcť Rusku odolávať sankciám, ktoré Spojené štáty a ďalšie krajiny naň uvalili pre jeho agresívnu politiku voči Ukrajine a ďalším bývalým socialistickým štátom. Pripustil to aj prezident Putin slovami, že krajiny BRICS majú vraj spoločné to, že sú zo strany Spojených štátov šikanované za to, že v ukrajinsko-ruskom konflikte zaujali správny postoj.

S tými sankciami voči agresívnemu a rozpínavému Rusku bolo minulý týždeň veľmi rušno. Už samotné druhé kolo sankcií otriaslo trhmi a potom do toho prišlo zostrelenie malajzijského dopravného lietadla. Aj keď výsledky vyšetrovania sú v nedohľadne, všeobecne sa usudzuje, že lietadlo zostrelili proruskí povstalci vyzbrojení zbraňami z Ruska. Situáciu komplikuje fakt, že bránia v práci medzinárodným vyšetrovateľom a zakrývajú dôkazy o zostrelení lietadla ruskou raketou.

Podrobnosti k téme: Druhé kolo sankcí vyděsilo investory, moskevská burza se propadla o 30 miliard dolarů, Aerolinky dávají pryč ruce od Ukrajiny, bojí se o cestujícíPokles na burzách: Investoři po pádu boeingu prodávají akcieSestřelení civilního letadla jako záminka k vybírání ziskůTragédia na Ukrajine, čo bude nasledovať?

Kamarát z kaviarne, svokra i fešná mladá susedka

Z mimorusko-ukrajinských udalostí, ktoré minulý týždeň ovplyvňovali dianie na finančných trhoch, spomeniem aspoň prejav šéfky amerického Fed-u pani Janet Yellen pred bankovým výborom Senátu, v ktorom uviedla, že centrálna banka hodlá i naďalej výrazne podporovať rast ekonomiky a tvorbu nových pracovných miest. „Aj keď hospodárske podmienky v USA sa ďalej zlepšujú, ekonomika ešte stále nedosiahla plné zotavenie z krizy 2007 – 2009,“ zdôraznila.

Zaujalo aj minulotýždňové posilňovanie dolára voči euru i japonskému yenu v reakcii na priaznivé údaje o júnových maoloobchodných tržbách v Spojených štátoch (medzimesačný nárast o 0,2 percenta). Trhmi prebehla aj správa o tom, že španielsky štátny dlh v máji vzrástol o viac ako 14 miliárd eur a dosiahol rekordnú úroveň 997 miliárd, čo zodpovedá 97,4 percentám hrubého domáceho produktu krajiny (HDP). Vláda v Madride očakáva, že počas tohto roka dlh prekročí hranicu bilióna eur a na konci roka bude činiť 99 a pol percenta HDP, pričom v budúcom roku sa počíta s jeho ďalším nárastom až na 101,7 percenta HDP, hoci pred príchodom krízy v roku 2008 činil štátny dlh Španielska len 36 percent HDP. Správa znie pomerne hrozivo, trhmi ale nezamávala.

A ešte bez väčšieho, ak už nechcem sprosto napísať, že žiadneho vplyvu na minulotýždňový svet financií prebehlo zvolenie najmocnejšieho muža celej Európskej únie. Cez víkend som si urobil taký malý a určite nereprezentatívny prieskum, aj keď som doň zaradil ľudí rôznych vekových, sociálnych i vzdelanostných kategórií vrátane kamaráta, s ktorým často chodievam na kávu, fešnej mladej susedky i svojej svokry. Výsledok ma zabil! Z 36 oslovených známych až 33 nevedelo zareagovať na moju otázku a o ničom ani nevedeli. Zo zvyšných troch dvaja vedeli, že za predsedu Európskej komisie (EC) teda za najmocnejšieho muža EÚ ako druhej najväčšej ekonomiky sveta bol zvolený Jean-Claude Juncker a ten tretí vedel, že sa mal niekto voliť na tento post, len si nebol istý o koho presne ide. V médiách zachytil, že má ísť o nejakého už zabehaného a veľmi skúseného politika, ktorého ale v EÚ veľmi nechcú, lebo do diania v Únii vraj už nič nové neprinesie. Jeho meno si nevedel vybaviť, chvíľami sa mi zdalo, že si ho mýli s nemeckým ministrom financií Wolfgangom Schäublem, ktorý v čase krízy tak horlivo a presvedčene bojoval za jednotu a zachovanie EÚ.

A tak to zhrniem: Nedávno zvolení  europoslanci v utorok v tajnom hlasovaní zvolili Junckera za šéfa EC väčšinou hlasov (422:250), pričom zaňho hlasovala aj prevažná väčšina slovenských poslancov (desiati z 13). Juncker sa hneď zahorúca blysol a oznámil zámer vytvoriť nový úrad pre boj s prebujnelou byrokraciou. Väčšine sa jeho zámer páčil aj mu búrlivo tlieskali, iba niektorí si zachovali zdravý rozum. Bol medzi nimi aj europoslanec József Nagy (Most-Híd), ktorý pre médiá povedal, že vytvoriť post eurokomisára pre znižovanie byrokracie aj s celým aparátom je nešťastný a nepotrebný krok: „Pri znižovaní byrokracie by mal začať každý sám od seba, aj novozvolený predseda Európskej komisie. A netreba vytvárať na to nový urad!“

Nebezpečenstvo začarovaného kruhu 

Podľa najnovšieho vyjadrenia šéfky Medzinárodného menového fondu (IMF) Christine Lagarde sú finančné trhy, pokiaľ ide o zotavovanie v Európe, až príliš optimistické, čo je zrejme dosť nebezpečné. Európa, ako zdôraznila, totiž stále čelí vysokej nezamestnanosti a verejnému dlhu. Je tu teda nebezpečenstvo vzniku začarovaného kruhu: „Neustále vysoká nezamestnanosť a vysoký verejný dlh ohrozujú investície a znižujú budúce tempo rastu.“

Kým pani Christine hovorí len o začarovanom kruhu, niektorí hovoria o začínajúcej sa novej kríze alebo aspoň o jej hrozbe. Pred necelým rokom som na tomto mieste citoval svetoznámeho investora a prognostika Marca Fabera, ktorý vlani predpovedal, že americká centrálna banka (Fed) so svojím programom kvantitatívneho uvoľňovania neskončí asi nikdy. Teraz ešte raz pripomeniem, že šéfka Fed-u minulý týždeň uviedla, že centrálna banka hodlá i naďalej výrazne podporovať rast ekonomiky a tvorbu nových pracovných miest. A všetko nasvedčuje tomu, že tak skoro neprestane…

Marc Faber, nie bez príčiny nazývaný aj Doktor Doom (pripomeňme, že anglické slovo doom má v britskej i americkej angličtine mnoho významov – smrť, skľúčenosť, smútok, záhuba, skaza, ale aj rozsudok smrti a predsmrtný kŕč, nekonečné utrpenie, koniec sveta, pohroma či pekelný oheň) sa minulý týždeň opäť prihlásil o slovo„Na všetkých aktívach sa vytvorila kolosálna bublina, blíži sa ďalšia kríza.“ Ale Doktor Doom nie je jediný. Blížiacu sa novú krízu už predpovedá aj Banka pre medzinárodné platby (BIS) so sídlom v Bazileji. Pre tých, čo rýchlo zabúdajú, pripomeniem, že bola to práve táto banka, ktorá pred ôsmimi rokmi úspešne predpovedala globálnu krízu.

Autor PhDr. Peter Furmaník je publicistom – reportérom a komentátorom. Ilustračné foto v záhlaví článku: www.sxc.hu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *