Nedeľa 27. septembra. Meniny má Cyprián

Boháči sú ešte bohatší. Ich majetok minulý týždeň rekordne rástol

Hodnota majetku 500 najbohatších ľudí sveta sa minulý týždeň zvýšila o 209 miliárd dolárov. Je za tým prudký rast akciových trhov.

Hodnota majetku zakladateľa Amazonu, Jeffa Bezosa, ktorý je najbohatším mužom sveta, prekonala doteraz nedosiahnuteľnú sumu 200 miliárd dolárov. Elon Musk, spolumajiteľ Tesly, kontroverzný podnikateľ a vynálezca sa minulý týždeň pridal medzi boháčov, ktorých hodnota majetku prekonala sto miliárd dolárov. Akcie spoločnosti Tesla totiž vzrástli minulý týždeň o 13 percent.

Okrem E. Muska do klubu ľudí s aktívami nad sto miliárd dolárov patrí aj majiteľ a šéf Facebooku, Mark Zuckerberg a spoluzakladateľ Microsoftu, Bill Gates. Podľa výpočtu agentúry Bloomberg hodnota majetku tejto štvorice dovedna dosahuje 540 miliárd dolárov.

Akcie prudko rástli

Minulý týždeň opäť prial majiteľom akcií. Trhové indexy prelamovali nové rekordy. Stratu po koronakríze už vymazal, ako posledný z trojice najvýznamnejších indexov, aj Dow Jones. Investorom nahral aj minulotýždňový príhovor šéfa Fedu Jeroma Powella o tom, že centrálna banka uvoľní svoj pohľad na infláciu, čo jej dovolí držať sadzby dlhšie blízke nule.

Majetok E. Muska už od začiatku roka stúpol o 76 miliárd dolárov. Ešte väčší prírastok však zaznamenal J. Bezos, ktorý si prilepšil o 85 miliárd dolárov. Od konca roku 2017 sa hodnota jeho imania zdvojnásobila, a to aj napriek tomu, že vlani pri rozvode postúpil štvrtinu svojho podielu v Amazonu bývalej manželke MacKenzie Scottovej.

Nožnice medzi bohatými a chudobnými sa otvárajú

Analytici však upozorňujú, že prudký rast majetku najbohatších ľudí je v ostrom kontraste so stavom ekonomiky. Hospodárstvo sa ešte nestihlo spamätať z rekordného prepadu v druhom kvartáli. Pandémia totiž ešte stále nie je pod kontrolou a vo viacerých častiach sveta už dochádza k druhej vlne.

Firmy sa snažia naučiť žiť s novými podmienkami trhu, no nie všetkým sa to darí. Dochádza preto celosvetovo k prepúšťaniu a bankrotom. Kým akcioví investori sa tešia, bežní zamestnanci nemajú dôvod na radosť. „Niet pochýb o tom, že pandémia ešte viac zhorší nerovnosť príjmov a bohatstva, v krátkodobom i dlhodobom horizonte,“ uviedol Miles Corak, profesor Newyorskej mestskej univerzity, ktorý sa zaoberá nerovnosťami v príjmoch.

Podľa agentúry Bloomberg vzrástla hodnota majetku 500 najbohatších ľudí sveta od začiatku tohto roka o 871 miliárd dolárov, teda o 15 percent.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial