Nedeľa 17. február. Meniny má Miloslava

M. Aron: Bolo by chybou, keby chcel nový investor Fincentrum nejako zásadne meniť

„Už keď sme do Fincentra vstupovali, bolo jasné, že príde čas, keď budeme chcieť z firmy vystúpiť. To je pre finančného investora nášho typu normálne. Neznamená to však, že sme pod tlakom a firmu musíme predať bezpodmienečne teraz,“ hovorí Michal Aron z ARX Equity Partners, akcionár skupiny Fincentrum.

Čo je podľa vás najsilnejšou stránkou Fincentra, ktorá má potenciál zaujať nového investora?

Už od nášho vstupu do Fincentra v roku 2013 si myslím, že jednou z najsilnejších stránok Fincentra je kvalita servisu, ktorý svojim zákazníkom sprostredkovatelia poskytujú. Kvalita je primárne postavená na veľmi skúsenej sieti sprostredkovateľov naprieč všetkými úrovňami a profesionálnej podpore siete zo strany manažérov centrály. Za dlhé roky pôsobenia na Slovensku a v Českej republike si Fincentrum vybudovalo silnú pozíciu a reputáciu na finančno-sprostredkovateľskom trhu. Dlhodobé a stabilné vzťahy s väčšinou finančných inštitúcií v oboch republikách z Fincentra robia jedného z najdôležitejších hráčov na trhu.

Čo by mohol naopak nový investor ponúknuť firme v zmysle možností pre ďalší rozvoj?

Samozrejme záleží, aký typ investora po nás bude rozvoj a rast Fincentra podporovať, či finančný, alebo strategický. Avšak v oboch prípadoch by nový investor mal nadviazať na existujúce aktivity v ďalšej podpore online nástrojov, pomoci pri narastajúcom tlaku regulácie, tvorby alebo poskytnutí nových finančných produktov a zavádzaní skúseností alebo know-how z medzinárodného trhu finančného sprostredkovania.

Je predaj firmy signálom nespokojnosti s ňou alebo to patrí k bežnému kolobehu investičných rozhodnutí?

V niektorých prípadoch predaj firmy, samozrejme, môže signalizovať nespokojnosť majiteľov, no to sa v žiadnom prípade netýka nás a Fincentra. Už keď sme do Fincentra ako finanční investori vstupovali, bolo jasné, že raz príde čas, keď z firmy budeme chcieť vystúpiť a firmu odovzdať novému investorovi, ktorý ju posunie ďalej. U finančných investorov nášho typu je čas, na ktorý investujeme, spravidla štyri až šesť rokov, a preto prípadný predaj Fincentra by nemal byť veľkým prekvapením. Avšak v žiadnom prípade to neznamená, že sme pod tlakom a spoločnosť musíme teraz predať.

Keď sa rozhodneme, môžeme naše firmy vlastniť aj oveľa dlhšie – pre ilustráciu by som uviedol našu strojárenskú spoločnosť VUES v Brne, ktorú vlastníme už jedenásty rok a v momente jej predaja to pre nás bude jedna z našich najúspešnejších investícií. Firmy, ktoré všetci poznáme ako napr. Apple alebo Microsoft, by nevyrástli na svoju súčasnú úroveň bez správneho mixu pozostávajúceho z investorov správnej veľkosti a typu (finančný alebo strategický) a bez jasnej vízie a stratégie podporenej členmi boardu a manažmentu, ktorí tak so sebou prinášajú nástroje a pomoc pre ďalšiu etapu rastu/vývoja.

Zároveň by som rád podotkol, že impulz na potencionálny vstup nového investora nevyšiel od nás, ale proaktívne nás oslovovali záujemcovia – globálny aj lokálny.

Aké výzvy stoja pred Fincentrom, pri ktorých by mohla „nová krv“ v podobe nového investora pomôcť?

Jedna z najväčších výziev, ktoré pred Fincentrom stoja, či už firmu budeme vlastniť my, alebo niekto iný, je rastúci tlak regulácie – s tou sa firma bude musieť profesionálne a kompetentne vyrovnať. To so sebou nesie aj určitú potrebu silného kapitálového zázemia. Prípadný nový investor by tiež na Slovensko mohol pomôcť priniesť state-of-the-art investičnú platformu, ktorá na slovenskom trhu urgentne chýba, preto je ponuka investičných produktov, najmä pre menších investorov obmedzená, drahá alebo oboje.

Aké faktory sú dôležité pri výbere medzi možnými kandidátmi?

Väčšina by si asi myslela, že rozhodujúca je cena, však? Ale nie je to tak. Zvažuje sa množstvo faktorov a na „short list“ sa dostanú tí, ktorí prinášajú viac než len zaujímavú finančnú ponuku. Sledujeme aj celkový strategický cit, schopnosť posunúť biznis úspešne ďalej. Viete, pre nás to nekončí vstupom nového investora. My naďalej ostávame na trhu a najlepšou referenciou pre nás samotných a naše prípadné budúce investície je, keď môžeme odkázať na úspech našich investícií. Máte len jedno „meno“.

Ako vidíte budúci rozvoj finančno-sprostredkovateľského trhu v zmysle veľkosti hráčov, ich kapitálového zázemia, know-how, inovácií, úspor z rozsahu a podobne?

Môj názor je, že slovenský trh sa po vzore mnohých vyspelých západoeurópskych trhov bude konsolidovať. Jedným z faktorov je to, že menšie a kapitálovo slabšie sprostredkovateľské firmy neunesú narastajúce požiadavky regulátora a splynú s veľkými hráčmi alebo zaniknú. Ďalším trendom bude produktová inovácia, najmä v investičných produktoch, ale aj rizikových poistkách.

Je Fincentrum dostatočne silnou entitou, aby si dokázalo uchovať svoj drive a spirit, aj pri príchode rádovo väčšieho investora?

Podľa mňa rozhodne áno a domnievam sa, že ten drive a spirit spoločne s celkovou kultúrou Fincentra je práve jedným z hlavných dôvodov, prečo by niekto mal chcieť do Fincentra vstúpiť. To robí z Fincentra jedinečného a v pozitívnom zmysle slova výrazne sa odlišujúceho hráča na trhu v oboch republikách. Bolo by iracionálne, keby to chcel akýkoľvek prípadný nový investor narušiť alebo zásadne meniť.

Ďakujeme za rozhovor.


Michal Aron je partner fondu ARX Equity Partners od roku 2012 zodpovedný za investície do Fincentra, Bochemie a Deva Nutrition. ARX spravuje kapitál významných európskych inštitucionálnych a privátnych česko-slovenských investorov. ARX disponuje cennými skúsenosťami, rovnako ako dlhou a úspešnou históriou investovania do perspektívnych spoločností. Na stredoeurópskom trhu je skupina ARX Equity aktívna už 20 rokov a za tento čas uskutočnila viac ako 30 významných transakcií.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *