Pondelok 26. októbra. Meniny má Demeter

Bratislavská burza je stále na chvoste krajín V4

Hoci má Slovensko druhý najvyšší rating v regióne V4 a je členom eurozóny, bratislavská burza je len ilúziou burzy. Je tu aktívnych len zopár spoločností a prebieha minimum obchodov.

Krajiny Vyšehradskej štvorky vstupovali spolu do Európskej únie spoločne v roku 2004. Len jedna z nich sa neskôr pripojila aj k hospodárskej a menovej únii a  prijala euro – Slovenská republika. Investície tu preto nenesú kurzové riziko. Slovenská burza by preto mala získať náskok pred burzami v Česku, Poľsku a Maďarsku. Realita je však opačná – pražská, varšavská aj budapeštianska burza zaznamenávajú väčší objem obchodovania. Dôvodom je odlišná podpora domácich vlád.

Burza v Budapešti rastie aj napriek nízkemu ratingu Maďarska

Najdôležitejším ukazovateľom pre investorov je rating krajiny. Maďarsko ma najnižšie hodnotenie spomedzi krajín V4. Od spoločností Fitch a S&P na úrovni BBB, hoci so stabilným výhľadom. Dôvodmi je kurzové a taktiež politické riziko. Reálny rast HDP v 3. kvartáli 2019 síce predstavoval veľmi dobré čísla – 4,7 percenta, no inflácia medzimesačne (november/december 2019) vzrástla o 0,6 percenta a medziročne vykázala až štyri percentá.

Kľúčové pre investorov bude v úvode tohto roka zverejnenie reálneho rastu HDP za štvrtý kvartál 2019. GKI index obchodnej dôvery a index ekonomického sentimentu vykazujú postupné zhoršovanie očakávaní.

Index burzy v Budapešti zaznamenal vlani rast o 17,74 percenta. Reálne však burza výraznejšie rástla až v októbri 2019. Tento index pritom ovplyvňuje najmä malá skupina spoločností s vysokým podielom v jeho zložení.

Hlavnou hnacou silou celého indexu tak vlani bola OTP banka, ktorá rástla o 21,7 percenta. Dôvodom jej rastu bol výrazný rast ziskovosti a tržieb, a to vďaka vysokému objemu poskytnutých úverov pri nízkych sadzbách. Paradoxne, je to rovnaká OTP, ktorá má na Slovensku dlhodobo presne opačné výsledky a je aktuálne na predaj.

Významnou zložkou indexu je aj ropná spoločnosť MOL. Tá vška vlani klesla o štyri percentá na základe očakávania mierneho poklesu tržieb a až 19 percentného poklesu ziskovosti v roku 2019.

Varšavská burza: pokles pri najsilnejších tituloch

Posledný zverejnený rating krajiny je A-, čo je lepšie hodnotenie ako pri Maďarsku. Poľsko je na tom tiež lepšie aj pri decembrovej CPI inflácii (3,4 %). Tézu potvrdzuje aj PMI výrobný index, ktorý si v decembri polepšil na 48 bodov a je len mierne pod hranicou kontrakcie (50 bodov). Aj priemyselný sektor zaznamenal v decembri výrazne polepšenie. Rast poľského HDP sa však v treťom kvartáli spomalil o 0,7 percenta na 3,9 percenta.

Index burzy vo Varšave vlani zaznamenal pokles o 5,56 percenta, pričom sa počas roka viackrát odrazil od silného supportu 2045 bodov. Najväčšiu váhu indexu zastupujú spoločnosti, v ktorých veľký balík akcií drží štát. PKO Bank Polski (najväčšia poľská banka) vykázala výrazný pokles v tržbách aj ziskoch, ktorý má pokračovať aj v roku 2020. Ropná spoločnosť PKN Orlen pokleska o 20,65 percenta a poisťovňa PZU vykázala miernejší, 8,82 percentný pokles.

Pražská burza: najsilnejšia burza regiónu s pozitívnym výhľadom

Ekonomicky a investične najsilnejšou krajinou V4 je Česká republika s ratingom Aa3, najvyšší spomedzi štyroch krajín regiónu. Rast CPI inflácie sa dlhodobo drží nad tromi percentami. HDP v treťom kvartáli vzrástlo o 0,3 na 2,8 percenta.

Na druhej strane stoja predstihové indikátory ako ekonomický sentiment, ktorý od začiatku roka klesá a PMI, ktoré je v zóne kontrakcie, avšak stále nad úrovňou 40 bodov. Z toho vyplýva, že ekonomika by mala pomaly spomaľovať.

Index pražskej burzy stúpol v minulom roku o viac ako 11 percent. Najväčšie zastúpenie na tomto indexe (viac ako 20 %) má rakúska banka Erste, ktorej cena akcií vzrástla o 14,73 percenta. Jej tržby rastú, čo predznamenáva dlhodobú ziskovosť. Druhou významnou spoločnosťou je ČEZ, ktorý sa vlani posilnil o 18 percent. Najväčšia energetická spoločnosť v strednej a juhovýchodnej Európe je regulovaná a z veľkej časti vlastnená štátom, čo do veľkej miery zväzuje ruky manažmentu v dosahovaní zisku.

Bratislavská burza živorí s minimom obchodov

Rating Slovenska je A2, čo je vo V4 druhé najvyššie hodnotenie po ČR. Dôvodom je členstvo v menovej únii, čím sa výrazne znížilo kurzové riziko. Inflácia rástla v decembri o tri percentá. Ekonomická aktivita vykazuje pomalé spomaľovanie, čo je spôsobené najmä vysokou zamestnanosťou a tlakom na rast miezd. Na druhej strane je spomaľujúci automobilový sektor, ktorý môže spôsobiť obmedzovanie výroby na Slovensku.

Index bratislavskej burzy v minulom roku rástol o 5,65 percenta. Slovenská burza však nie je rozvinutá, o čom svedčí žalostný počet titulov v indexe. Väčšina spoločností je majoritne vlastnená zahraničnými spoločnosťami a obchody sa odohrávajú len v malých objemoch.

Akciová spoločnosť Tatry Mountain Resort vykázala vlani rast o 23 percent, avšak obchody sa neuzatvárali na základe vypísaných ponúk na burze, ale priamym nákupom za vopred predpísanú cenu. Druhá najväčšia spoločnosť vykázala rast o 18 percent. Ide o VÚB banku, ktorá je z 97 percent vlastnená talianskou bankou Intesa. A treťou najväčšiou spoločnosťou je Slovnaft, ktorý je na 100 percent vlastnený maďarských MOL-om. Vlani rástol o 6,5 percenta.

Autor je analytik spoločnosti ProfitLevel.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial