Nedeľa 25. októbra. Meniny má Aurel

Brexit – nekonečný príbeh, ktorý hýbe trhmi

Patová situácia odchodu Británie z Európskej únie už trvá viac ako dva roky. Neprospieva to politickej klíme ani finančným trhom.

Boris Johnson sľuboval rýchly proces, avšak neuspel a ďalší termín vystúpenia z EÚ sa presunul až na koniec januára 2020. Čo zanemená Brexit pre naše úspory a investície ešte pred tým, ako vôbec nastane?

Zemetrasenie z Británie

Pred dvoma rokmi zasiahlo Britániu politické zemetrasenie, ktoré sa rozšírilo naprieč Európu. Napriek tomu, že dnes sa mnohé iné krajiny stále usilujú získať členstvo v Európskej únii, odísť z tohto spoločenstva sa rozhodol jeden z kľúčových členov. Na situáciu reagovali aj finančné trhy.

„Najväčší šok zažili finančné trhy bezprostredne po prekvapivom výsledku referenda. Netrvalo však dlho, aby akciový trh straty vymazal. Postupom času si investori na nervozitu spojenú s Brexitom zvykli,“ komentuje súčasný stav analytik spoločnosti Across Private Investments, Jakub Rosa. Investori si zvykli, ale v pokoji nezostávajú. Agónia súvisiaca s osudom partnerstva medzi Britániou a EÚ sa postupne pretavuje aj do bežného života.

„Brexit vyvoláva v investoroch neistotu a vplýva na ekonomický rast tým, že rozhodnutia o investíciách a rozvoji sa odkladajú, či dokonca presúvajú geograficky. Vplyv Brexitu je jednoznačne negatívny pre Európu a jej ekonomický rast,“ hovorí Matej Varga, člen predstavenstva a vedúci úseku riadenia investícií DSS Poštovej banky.

Odklad investícií a rozvoja nie je dobrým signálom pre Európu, nakoľko spôsobuje spomalenie rastu, ktoré je už citeľné aj na Slovensku a môže vyvolať aj začiatok recesie, ktorá už začína v Nemecku vystrkovať rožky.

Brexit vyvoláva dlhodobý pesimizmus

Po tom, ako so svojim odhodlaním dostať Britániu z Európskej únie nepochodil ani Boris Johnson, sa znížila pravdepodobnosť tvrdého Brexitu bez dohody. Trhy sa potešili, avšak samotný proces je dosť nešťastný.

„Celé riešenie Brexitu a s tým spojená neistota, trvá extrémne dlho. Domnievame sa, že ani variant tvrdého Brexitu by neznamenal takú ekonomickú tragédiu, ako je to prezentované. Prieťahy sú naopak spojené s tým, že firmy nie sú schopné dlhodobo plánovať a musí tvoriť rezervy. To je niečo, čo ekonomiku do budúcnosti pokazí. My preto variantu odkladu vítame oveľa menej optimisticky, ako to vidia finančné trhy,“ hovorí Jiří Cihlář analytik finančných trhov spoločnosti Next Finance o štýle á la pomalé „varenie žaby“.

Hoci sa Johnson pri nástupe do funkcie dušoval, že do konca roka bude Brexit realitou, neuspel. To má ďalšie ekonomicko-politické dôsledky.

„Z nášho pohľadu na tom nič nemení ani turbulentný vývoj na britskej politickej scéne, ktorý vyústil do predčasných decembrových volieb a následného odkladu odchodu krajiny z EÚ do konca januára budúceho roka, keď miestny parlament nedokázal schváliť harmonogram vykonávacieho zákona k brexitovej dohode. Nervozita okolo Brexitu a jeho možnej tvrdej verzie však výrazne ustupuje,“ hovorí Stanislav Pánis, analytik J&T Banky a dodáva: „Pravdepodobnosť tvrdého Brexitu konvergovala k nule. Buď bude trhovo priateľský alebo nebude vôbec.“

Brexit sa týka aj Slovákov

Napriek zníženiu šancí na Brexit bez dohody, otázka budúcnosti Británie ostáva neistá a nejde len o záležitosť Londýna a Bruselu. Týka sa aj Slovákov, hoci ako hovorí M. Varga, existenciu eura by ohroziť nemalo.

„Úspory Slovákov Brexit tiež priamo neohrozuje. Dopad môže mať na vývoj aktív ako sú akciové investície, vývoj menových párov a tým pádom ovplyvňuje tú časť majetku Slovákov, ktorá je zainvestovaná v aktívach, na ktoré Brexit nejaký dosah má.“

Dôležité sú otázky budúcnosti. „Akciové trhy sú jednoznačne prepálené. Teraz sa preto hľadá tá udalosť, ktorá odštartuje výpredaje. A takou udalosťou pokojne môže byť neistota z udalostí typu Brexit alebo obchodné vojny,“ ponúka iný pohľad na trhy J. Cihlář. V konečnom dôsledku sa tak Brexit môže stať zámienkou, ktorá na finančných trhoch spustí dlho očakávanú lavínu problémov.

Ako si ochrániť financie v prípade Brexitu

Ak nakoniec k Brexitu príde, je možné, že vyvolá rekcie, ktoré dnes len ťažko predpokladať. Analytici sa však zhodujú, že bez odozvy neostane a dotkne sa aj úspor a investícií Slovákov. Nastupuje teda otázka, ako svoj majetok ochrániť.

„V tomto prípade neexistuje univerzálna rada. Pre niekoho by z bezpečnostného hľadiska bolo vhodné investovať do zlata, pre iného je táto možnosť ťažko akceptovateľná. V zásade ale v prípade blížiacej sa búrky na trhoch navrhujeme obmedzovať investície plynúce do akcií,“ hovorí J. Cihlář.

O konzervatívnejšom myslení hovorí aj M. Varga: „V súčasnosti je vzhľadom na spomalenie svetovej ekonomiky a zvýšenie geopolitických rizík, vrátane Brexitu, vhodné jednorazovo investovať skôr konzervatívne a to do dlhopisových alebo realitných fondov.“

Nezavrhuje ani akcie, ale radí systematický prístup: „Pokiaľ ide o pravidelné investovanie, tam môže investor siahnuť aj po akciových fondoch, avšak je vhodné sa sústrediť na globálne orientované fondy, nie úzko zamerané napríklad na Európu.“

Akcie nikdy nesklamú

„Štatistiky za ostatných vyše 100 rokov hovoria jasne. Čím dlhší je investičný horizont, tým väčšia je pravdepodobnosť, že peniaze vložené do akcií alebo dlhopisov prinesú kladný výnos, napriek obdobiam kríz, či neistôt spätých s rizikom rozpadu finančného systému. Každý, kto mal zainvestované v akciách či podnikových dlhopisoch, dokázal z dlhodobého hľadiska svoj majetok reálne zhodnotiť,“ upokojuje S. Pánis.

Netreba sa teda báť ani akcií. Pri výbere je však dobré sa poradiť. Dôležité je nesmerovať peniaze do akcií bezhlavo a s veľkým jednorazovým objemom. Pomalým investovaním sa však dá zarobiť aj v prípade nečakaných výkyvov na trhu po Brexite.

„Najlepšou stratégiou pre ochranu úspor je pri dlhodobom horizonte investícia do akciového trhu. V porovnaní s tradičnými triedami aktív ponúka najlepšiu ochranu proti inflácii. Platí to najmä v súčasnom období nízkych úrokových sadzieb a medziročnej inflácie na Slovensku o približne tri percentá,“ uzatvára J. Rosa.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial