Nedeľa 15. septembra. Meniny má Jolana

Bude lítium ďalšou raketovo rastúcou komoditou?

lítium
Investície Redakcia 27.03.2019 | 00:00 0 Komentárov

Záujem o lítium rastie. Zvyšuje ho najmä rozvoj elektromobility. Lítium tak môže nasledovať paládium, ktoré už nahor vytiahol zvýšený dopyt po benzínových motoroch.

Zmeny trendov vo výrobe automobilov zvyšujú dopyt po priemyselných kovoch. Nárast záujmu o benzínové motory už zvýšil ceny paládia, ktoré o od začiatku roka vzrástli o 23 percent a nedávno po prvý krát v histórii prekonali cenu zlata. Je tu však trend elektromobility. Ten by pomohol podobne potiahnuť ceny ďalšieho kovu lítia. To sa využíva pri výrobe batérií. Cena lítia sa nedávno stabilizovala a vyzerá to, že má vykročené smerom nahor.

Viac o trhu s lítiom hovorí analytička spoločnosti xPartners, Olívia Lacenová:

„Lítium-iónové batérie sú pre svet elektromobilov a modernej energetiky momentálne nepostradateľné. Atraktivita kovu rastie a pozornosť investorov sa čím ďalej tým viac sústreďuje týmto smerom podobne, ako v prípade paládia. Lenže zásoby lítia sú obmedzené a dopyt rastie.  Okrem batérií do elektrických áut sa kov navyše využíva aj do smartfónov, tabletov, či spotrebnej elektroniky.

Nedostatočná ponuka

Zdroj lítia možno lokalizovať na územia niekoľkých štátov. K najväčším producentom patrí Austrália, Čile, Argentína, Čína, Zimbabwe, Portugalsko, Brazília a USA. Podľa údajov z US Geological Survey sa výrobcovia snažia uspokojiť zvyšujúci sa záujem, čo sa prejavuje v raste produkcie kovu.

Okrem produkcie však rástla aj cena komodity, ktorá  len medzi rokmi 2016 a 2017 stúpla zo 7 400 dolárov za metrickú tonu o 88 percent na 13 900 dolárov za metrickú tonu. Lítium ako také sa pritom samostatne neobchoduje. Cenu udávajú jeho dve zlúčeniny uhličitan lítny (dnes zhruba 11 900 dolárov za tonu) a hydroxid lítny (cena zhruba 14 600 dolárov za tonu).

Za rastom ceny je hlavne obava investorov, že dôjde k problémom so zásobovaním. Výrobných závodov je ako šafranu a v nadchádzajúcich rokoch sa otvorí len niekoľko nových, keďže investície do ich spustenia sú obrovské, pričom uvedenie novej bane do plne funkčnej prevádzky trvá štyri až sedem rokov.

Obavy nakoniec začiatkom minulého roka trochu upokojila správa, podľa ktorej sa spoločnosť SQM dohodla s čilskou vládou na rozšírení produkcie lítia do roku 2025. Následkom toho Morgan Stanley predpovedal strojnásobenie produkcie komodity do toho roku. Informácia spôsobila prudký výpredaj a cena lítia výrazne klesla.

Čo potiahne ceny lítia

Takže prečo by mala cena komodity opäť rásť? Jednak preto, že sa očakáva nárast počtu novo predaných elektromobilov celosvetovo v nasledujúcich rokoch na päť až šesť miliónov vozidiel, čo bude predstavovať päť až sedem percentný podiel na trhu. Pre ilustráciu – globálne dodávky elektrických áut minulý rok dosiahli len 2,1 milióna kusov, čo v porovnaní s rokom 2017 predstavovalo 64-percentný nárast.

Ďalším push faktorom je rast autonómnych energetických zariadení a najmä zálohovanie a skladovanie energie  získavanej z obnoviteľných zdrojov. To potvrdzuje aj jeden z najväčších investorov fotovoltaiky v Chile, skupina Solek. „Tento rok sme oznámili komerčné spustenie služby sebestačných ostrovných systémov dodávok elektriny. Jeho kľúčovou súčasťou sú okrem solárnych zdrojov práve lítiové batérie. Inovatívna energetika sa tak stáva jedným z ťahúňov dopytu po týchto zdrojoch,“ uviedol Marc Sottana, manager projektu Battery Energy Storage zo skupiny Solek.

V poslednom období sa cena akcií spoločností, ktoré lítium spracúvajú opäť vrátila do zelených čísel. Podľa analýzy spoločnosti Roskill by mohol dopyt po komodite vzrásť až o 21 percent, pričom v roku 2021 sa očakáva, že prevýši ponuku. S ohľadom na tieto skutočnosti by cena lítia mohla opäť vystreliť  do vysokých hodnôt.

Do ktorých firiem investovať

V rámci investície je vhodné zamerať sa najmä na popredné firmy, ktoré pôsobia  v tomto segmente. Lídrami na trhu sú: najväčší svetový producent lítia Albemarle, ktorý si od konca februára 2019 pripísal nárast 15 percent a momentálne sa akcie firmy obchodujú okolo 85 dolárov za akciu, spoločnosť Tianqi Group, ktorej akcie od januára 2019 stúpli o 35 percent na 39 dolárov za akciu, ďalej spoločnosť FMC, ktorej hodnota za rovnaké obdobie stúpla o 30 percent na úroveň okolo 78 USD za akciu. Ďalšou zaujímavou firmou je Sociedad Química y Minera de Chile (SQM), ktorej akcie vzrástli od začiatku roka o osem percent na 40 dolárov za akciu. Všetky spomínané spoločnosti obsluhujú dovedna približne 85-percentný podiel na trhu s lítiom.

Keďže dopyt rastie a zdroje tohto kovu nie sú nevyčerpateľné, momentálne sa stal atraktívnym predmetom vedeckého skúmania a výskumu. Vedci sa snažia nájsť možnú náhradu do batérií elektromobilov medzi príbuznými prvkami. Kým sa však nenájde adekvátny ekvivalent je pravdepodobné, že cena lítia bude stúpať podobne, ako je tomu v prípade paládia, ktoré výrazne prekonáva cenu dlhoročného kráľa drahých kovov v podobe zlata.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *