Sobota 20. júla. Meniny má Iľja, Eliáš

Bude mať Slováčisko zašité vo vankúši čínske jüany? (Týždeň vo financiách očami komentátora)

V krachujúcej krajine sa darí šperkárom a klenotníkom, ale ceny ropy ťahá k zemi pesimizmus ohľadom draka. V Rusku ničia syry a jablká ako výplod zlého kapitalizmu a konečne som sa dozvedel, na čo vlastne slúžia indexy, burzy a forexové trhy.

Ani nie tak kľúčovou ako skôr médiami najviac sledovanou udalosťou na finančných trhoch bolo znovuotvorenie aténskej akciovej burzy po piatich týždňoch. Aténsky kompozitný index ATHEX sa v súlade s očakávaniami krátko po otvorení burzy prepadol a dostal až na úroveň 615.12 boda. Veľké poklesy už hneď v prvý deň zaznamenal bankový sektor. National Bank of Greece si odpísala až 30 percent z ceny akcií. O akcie gréckych bánk nebol na burze žiaden záujem. Dôvod je ten, že práve banky najviac doplatili na krízu – občania z nich vybrali toľko hotovosti, koľko sa len dalo a dnes tie banky drží pri živote len núdzová likvidita od Európskej centrálnej banky (ECB).

Všeobecne sa teda očakáva, že ak by po akciách gréckych bánk vznikol aspoň aký-taký dopyt, ich hodnota by sa ešte viac prepadla

Strach ohľadom eura: Pre niektorých sa otvára raj

Bežného Gréka netrápi pohyb na aténskej burze, ale skôr neistota: Čo bude ďalej? Je celkom možné, že euro v Grécku skončí (týmito slovami radoví Gréci nazývajú možné odídenie z eurozóny), no a čo bude, keď euro už nebude? Príde späť drachma? Bohvie… A ak áno, tak kedy a aký bude kurz?

To sú otázky, na ktoré nik nepozná odpoveď. Predpokladám, že to momentálne nevie ani premiér Alexis Tsiprax, nieto obyčajní bežní občania. A tí zo strachu, že v bankách by mohli prísť o všetko, začali hľadať iné možnosti, kam investovať svoje úspory – môže to byť čohokoľvek, čo vie udržať hodnotu vložených financií. A tak sa pre gréckych šperkárov a klenotníkov otvoril raj – hlásia výrazný nárast predaja zlatých šperkov s drahokamami. 

Špekulácie, komodity, obavy

Kľúčovými z hľadiska finančných trhov boli aj minulý týždeň špekulácie ohľadom dlhoočakávaného možného skorého zvyšovania sadzieb („azda už teraz v septembri“) zo strany americkej centrálnej banky (Fed) a tiež zasadnutie britskej centrálnej banky (BoE), hoci nezmenilo nastavenie menovej politiky, keďže sadzby podľa očakávaní zostali na úrovni 0,5 percenta. Zaujímavejším pre finančné trhy bolo zverejnenie zápisnice s prekvapivým hlasovaním o zachovaní súčasného stavu.

Počas týždňa opäť klesali komodity. Týkalo sa aj to zlata, ktoré ale koncom týždňa trochu poskočilo, naďalej však zostalo v pásme okolo 5 a polročných miním. Aktuálne je pod hladinou 1.100 USD a natíska sa otázka: Je už načase kupovať zlato alebo treba počkať, kým ceny pôjdu ešte nižšie? Klesali aj ceny ropy – otázku teda možno formulovať aj širšie: Majú investori celkom zabudnúť na komodity? Kto vie, jedno je ale isté – krvavý kúpeľ komodít je v plnom prúde a ropu tlačí k zemi viacero faktorov, o.i. aj nárast počtu prieskumných plošín na hľadanie ropných polí v Spojených štátoch, barely valiace sa z Perzského zálivu – z Iraku, Saudskej Arábie a potenciálne z Iránu a predovšetkým obavy zo slabšieho rastu čínskej ekonomiky, ktorá je najväčším odberateľom komodít. Určitý pesimizmus ohľadom čínskeho draka (rozumej ním obavu zo spomalenia) stiahol začiatkom týždňa ropu na šesťmesačné dná.

O oslabenie cien čierneho zlata sa v piatok zas postaral silnejúci dolár reagujúci na údaje z amerického trhu práce – v podvečer nášho času sa severomorská ropa Brent predávala po 48,70 USD a americká ľahká ropa WTI po 44,12 USD.

Jediná krajina, ktorá má plán…

Spomenul som Čínu ako najväčšieho odberateľa komodít vo svete. O lepšiu náladu na minulotýždňových trhoch sa postarali špekulácie, že Čína podnikne ďalšie kroky na podporu kapitálového trhu. Po tom, čo čínska vláda v júni tvrdými zásahmi a vynaložením 144 miliárd USD zachránila tamojšiu burzu, si aj analytik Chang Liu z firmy Capital Economics myslí, že vláda bude v zásahoch i naďalej pokračovať, keďže jej cieľom je dostať hlavný index šanghajskej burzy nad 4500 bodov. Ten minulý štvrtok klesol na úroveň 3662 bodov. Už len ako zaujímavosť uvediem, že najvyšší čínski predstavitelia požiadali Medzinárodný menový fond (IMF), aby čínsky jüan už od 1. januára 2016 zahrnul do koša svetových rezervných mien, v ktorom aktuálne sú USD, euro, britská libra a japonský yen. Podľa nich by to odzrkadľovalo reálnu ekonomickú silu Číny ako druhej najväčšej ekonomiky sveta hneď po Spojených štátoch.

Tím odborníkov IMF však odporúča, aby sa so zaradením jüanu do koša svetových mien počkalo ešte pár mesiacov, a to preto, že pri júnovom páde čínskeho akciového trhu jüan výrazne oslabil. Hlavný ekonóm Saxo Bank Steen Jakobsen si ale myslí, že negatívnym správam o páde čínskeho akciového trhu netreba podliehať a Čína je jediná krajina, ktorá má plán. Podľa Jakobsena ide o dlhodobý plán, ktorý je ešte len v začiatkoch a čínske ambície možno už onedlho zatienia zvyšok sveta.

Môj názor: Je celkom možné, že o nejaký rok – dva , keď nebude isté ako to bude s eurom a eurozónou a Ficovi sa tiež nebude dať naveky veriť, si také priemerné Slováčisko pre istotu bude zašívať do vankúša čínske jüany. Na horšie časy.

Od Miloša Zemana po ničenie

Zaujala ma aj minulotýždňová správa zo susedného Česka, podľa ktorej tamojší Senát ešte vždy zvažuje podať na prezidenta Zemana žalobu za velezradu, a to na základe petície, ktorú podpísalo 11 tisíc občanov. Kameňom úrazu sú minuloročné Zemanove výroky, v ktorých sa prezident vyslovil proti sankciám EÚ voči Rusku za anexiu Krymu. Podľa organizátorov petície, je zrejmé, že v otázke Krymu prezident vystúpil skôr v záujme režimu Vladimira Putina než v záujme Českej republiky a jej spojencov a navyše aj spochybnil ruskú účasť na bojoch na východe krvácajúcej Ukrajiny.

Zo žaloby asi nebude nič. Mnohí politici i ústavnoprávni odborníci síce Zemanove výroky ostro kritizujú alebo aspoň k nim majú výhrady, nazdávajú sa však, že nepredstavujú ústavný delikt, pretože podľa nich sú to výroky bez preukázateľných dopadov na zvrchovanosť a celistvosť republiky i na jej demokratický poriadok.

Ak by som mal použiť rovnakú mierku, tak slovenský premiér Fico by už dávno mal dostať doživotie. Nieže raz, ale neustále pri rôznych príležitostiach zdôrazňuje: ”Ja stále hovorím, že protiruské sankcie sú nezmyselné.”

Na rozdiel od Fica – a k svojmu názoru sa hrdo hlásim! – si myslím, že sankcie nie sú nezmyselné. Položili agresora na lopatky. Demokratický svet nemá k dispozícii toľko vojenských síl a prostriedkov a napokon ani záujem o to, aby Rusko umravnil mocensky. Ale pokúsil sa o to ekonomickými sankciami. A tie napriek Putinovým veľkohubým vyhláseniam fungujú a tvrdo dopadujú na ruskú ekonomiku a ruské obyvateľstvo.

Tamojšie hospodárstvo padá a rubeľ smeruje do krízy. Slabnúci rubeľ je síce priaznivý pre exportérov, no povzbudzuje infláciu a obmedzuje spotrebu domácností. Ruské bulvárne médiá už skôr vyzvali čitateľov ku kúpe amerických dolárov – ešte predtým, než pre Rusov poriadne zdražejú. A najnovšie Putinove veľkohubé vyhlásenia medzitým nadobudli aj celkom hmatateľnú podobu – v ničení potravín.

Dôvod? Údajne nízka kvalita

Ide o potraviny, najmä syry, mäsové výrobky, ovocie (predovšetkým jablká a broskyne) či zeleninu z EÚ, ale aj z nečlenských európskych krajín (napríklad z Nórska), ako aj zo Spojených štátov, Kanady, Austrálie a z ďalších nepriateľských destinácií. Počas uplynulého týždňa priniesli médiá (aj na Slovensku) početné správy a reportáže o spustení vlny masového ničenia potravín v Rusku na priamy príkaz báťušku. Je to jeho odpoveď na západné sankcie za okupáciu Krymu a násilie na východe Ukrajiny. Hromadná likvidácia potravín sa deje niekoľkými spôsobmi, napríklad použitím bagrov či buldozérov, ale aj v spaľovniach mestských odpadkov či likvidáciou v kafilériách.

Ruská verchuška toto ničenie oficiálne odôvodňuje tým, že „západné potraviny“ sú vraj veľmi nízkej kvality a nie sú vhodné, ba môžu byť až nebezpečné pre ruské obyvateľstvo. Napríklad tým, že by mohli obsahovať stopy antibiotík alebo nemajú atest. Prezidentské nariadenia hovoria nielen o samotnom ničení, ale aj o tom, že pri každom jednom akte likvidácie musia byť prítomní dvaja poverení štátni úradníci, pričom sa musia vzájomne strážiť, aby nedošlo k nejakým machináciám a celý priebeh ničenia musí byť zaznamenaný na video.

Pre chudobných a siroty…

Celá záležitosť má, resp. čoskoro bude mať aj trestnoprávny rozmer. Poslanec Jevgenij Fyodorov povedal pre ruské médiá, že hneď po skončení parlamentných prázdnin príde novela trestného zákona s prísnymi sankciami za konzumáciu zakázaných „západných“ potravín. Odhaduje sa, že tie sankcie by naozaj mohli byť veľmi prísne – analogicky k niektorým ustanoveniam zákona, ktoré platia už teraz. Fyodorov totiž navrhol konzumáciu zakázaných potravín včleniť medzi paragrafy týkajúce sa pašovania tabaku a pašovania alkoholu, pričom za tieto trestné činy môže súd vymerať až 12 rokov odňatia slobody.

Proti ničeniu potravín pozdvihli svoj hlas známe ruské osobnosti, vedci, spisovatelia, niektoré médiá, ktoré si z času na čas dovolia „určitú slabú mieru kritiky“ voči vláde, ale aj blogeri a najmä zástupcovia ľudskoprávnych a humanitárnych organizácií s tým, že tie potraviny by sa mohli radšej rozdať chudobným, sirotám, bezdomovcom… Keď som v posledných dňoch horlivo sledoval ruské médiá, nemohol som nenadobudnúť dojem, že báťuška Putin im všetkým dovolil jeden-dva dni sa trochu vykričať s odôvodnením, že Rusko je demokraciou nielen vo svojom oficiálnom názve Ruská federácia (RF), ale na tretí deň štátne zložky voči „nespratníkom“ tvrdo zasiahli. Ako by im báťuška chcel naznačiť, že demokracia je už v samotnom názve krajiny a viac demokracie ani netreba. To stačí!

„Trpké ovocie prehnitej civilizácie“

Viac ako samotné správy o ruskom horore, ktoré vzbudili vo svete rozruch, ma zaujali diskusné príspevky na sociálnych sieťach a na diskusných fórach niektorých slovenských médií. Mnoho tzv. diskusných trollov platených cez ruskú ambasádu obhajuje Putinove kroky a chápe ich ako jasný protiúder voči západnému svetu, ktorý sa už zmieta v predsmrtnom kŕči. Keď som na jednom portáli s takýmto vyjadrením nesúhlasil, v priebehu jednej minúty som dostal vyše dvadsať mínusov! Vtedy som si uvedomil, ako dobre platia na ruskej ambasáde.

A nielen to. Asi o päť minút neskôr som od jednej z diskutujúcich dostal email. Tá diskutujúca používa nick s názvom jednej kvetiny (ó, aké rozkošné, hneď som sa do nej zamiloval) a pochopil som, že ten email, ktorý má odhadom cca 35 – 40 riadkov, nenapísala za 5 minút, ale jeho text mala vopred pripravený a v prípade potreby ho zrejme zasiela kriticky mysliacim ľudom.

Hneď v prvom riadku bola výzva, aby som si uvedomil v akom to svete dnes žijeme, vo svete, v ktorom vládnu pokrivené hodnoty západnej civilizácie a že prezident Putin je dobrák, ktorý chce svetu pomôcť, aby sa čím skôr zbavil marazmu prehnitej západnej civilizácie. „Vieš, chlapče,“ stálo v tom emaili, neviem koľko má dotyčná kvetinka rokov, ale ja som už dávno prešedivelý dedo, no mladá mi píše, že svet sa vďaka západnej civilizácii rúti do priepasti, z ktorej niet návratu.

Citujem z emailu aj s gramatickými chybami: „Tie potraviny ruskí ľudia nechcú samy od seba, odmietli ich a preto ich pália, nie preto, že im to prikázal prezident. Rusi tie potraviny nechcú, lebo sú trpkím ovocím prehnitej západnej civilizácie, ktorá už nič pozitívne nedokáže priniesť, iba obhajovať homosexuálov, narkomanov, pochybné hodnoty, mamonárstvo, korupciu a záujmi bohatých finančných skupín.“

Burzy: Slúžia len na ohlupovanie pracujúcich?

Opäť citujem z emailu:„Či vieš, na čo sú všetky tie finančné centrá, Woľstrít, burzy, forexové trhi, kurzy dolára, indexy, podnikateľské asociácie a ďalšie? Slúžia kapitalistom iba na ohlupovanie pracujúcich más, ktorí tým číslam a tabuľkám aj tak nerozumejú, lebo nemôžu rozumieť, keďže nemajú čas študovať, lebo musia za úbohích pár dolárikov drieť v ich továrňach aj 12, ba aj 16 hodín denne! Toto je podľa teba ten vysnený západný svet?!“

Email potom pokračoval slovami, že jediný, kto sa proti bezcitnému kapitalizmu a prehnitému Západu dokáže statočne postaviť je ruský prezident Putin. Je to vraj jediný človek, ktorý dokáže nastoliť na celom svete pokoj, mier a poriadok. „Navyše je Rus, Slovan a Slovensko má k Rusom veľmi blízko, tak nedovoľme, aby u nás niekto na Rusko a osobitne na ruského prezidenta nadával. Takí veľkí človek, ktorý chce celý svet obrátiť na dobro, si to nezaslúži…“

Ďalej som to už nečítal. A nielen kvôli gramatickým chybám.

Autor PhDr. Peter Furmaník je publicistom – reportérom a komentátorom. Ilustračné foto v záhlaví článku: www.sxc.hu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *