Nedeľa 25. októbra. Meniny má Aurel

Bude sa NBS inšpirovať ČNB a uvoľní hypotekárne kritériá?

Česká národná banka reagovala na zhoršenie situácie na hypotekárnom trhu zmiernením podmienok. Snaží sa utlmiť prepad vyvolaný koronavírusom. Chystá niečo podobné aj Národná banka Slovenska?

Už v marci, keď pandémia v polovici mesiaca strhla ekonomiku nadol, klesali v Česku aj úverové obchody. Oproti februáru sa objem úverov znížil o 26 percent a počet nových zmlúv o 22 percent.

„Pokračujúci prepad hypotekárneho trhu je vidieť na počte a objeme poskytnutých úverov. Číslo 5 503 vyjadruje počet poskytnutých úverov a je najnižšie od januára a februára minulého roku. Objem predaných hypoték 13,8 miliardy korún (500 mil. eur) je tiež najnižší za posledný rok,“ približuje Jiří Sýkora, špecialista oddelenia produktového manažmentu spoločnosti Fincentrum&Swiss Life Select.

Čísla za apríl, keď koronavírus opantal ekonomiku naplno, ešte za ČR ani SR nie sú známe. No podľa odhadov môžu byť len horšie ako v marci. Niektorí analytici odhadujú, že by sa hypotekárny trh v Česku mohol v apríli prepadnúť až o polovicu.

Zjemnenie kritérií ČNB

Česká národná banka reagovala na prepad hypotekárneho trhu uvoľnením parametrov regulujúcich hypotéky. Limit ukazovateľa LTV (výška hypotéky k hodnote založenej nehnuteľnosti) zvýšila od apríla z 80 na 90 percent.

Ďalší ukazovateľ DSTI, ktorý udáva pomer všetkých splátok úverov k čistému mesačnému príjmu žiadateľa, sa zvýšil zo 45 na 50 percent. Parameter DTI (pomer výšky dlhu a čistého príjmu žiadateľa) sa zrušil úplne. Bankám sa teda uvoľnili ruky pri posudzovaní nových žiadostí o hypotéky.

„V minulosti sme reagovali na uvoľnené úverové štandardy a nadmerne optimistické očakávania sprísnením hypotekárnych ukazovateľov. Teraz, keď je ekonomika zasiahnutá pandémiou koronavírusu, ale môžu byť takto nastavené úverové štandardy nadmerne prísne. Preto sme prijali naše dnešné rozhodnutie,“ uviedol guvernér ČNB Jiří Rusnok začiatkom apríla.

Je na rade aj NBS?

Koronavírus postihol aj hypotekárne obchody na Slovensku. NBS zverejňuje štatistiky až dva mesiace spätne. Nie sú teda ešte zatiaľ známe čísla za marec. Finanční sprostredkovatelia však hlásia prepad úverovej aktivity. Banky sú opatrnejšie, ako pred krízou, tak pri nových úveroch a nepredháňajú sa ani pri preberaní klientov od konkurencie. Problémom je teda aj refinancovať si úver z jednej banky do druhej, čo bola v minulosti viac menej formalita.

Na mieste je preto otázka, či sa uvoľniť hypotekárne štandardy nechystá aj Národná banka Slovenska. Tá takéto úvahy odmieta. „Opatrenia v oblasti úverov majú za cieľ zvýšiť odolnosť domácností pri splácaní úverov aj v zlých časoch. Momentálne sa do takýchto časov dostávame a očakávame, že odolnosť domácnosti bude vyššia aj vďaka opatreniam NBS,“ odpovedá centrálna banka.

„Diskusia o uvoľňovaní opatrení NBS bude aktuálna až v prípade zlepšenia prognóz ekonomického vývoja. Aj zo strany bánk momentálne vidíme kroky, ktoré smerujú k sprísňovaniu podmienok pri poskytovaní úverov,“ dodáva centrálna banka.

Prepad hypoték konečne na obzore

NBS už dlhšie avizovala, že jej cieľom je zastaviť rast hypotekárnych obchodov. Napriek niekoľkým opatreniam postupne prijímaným už od roku 2016 sa jej to darilo len sčasti. Slovensko sa tak z pohľadu zadlženosti domácnosti od roku 2010 postupne dostalo z poslednej priečky v regióne až na pozíciu najviac zadlženej krajiny v strednej a východnej Európe.

Kríza ako táto môže teda prísť NBS celkom vhod. Zdá sa, že sa jej konečne podarí osedlať divokého koňa bankových hypoték. Otázne však je, či kôň nie je aktuálne taký chorý, že už nedokáže nikoho niesť. Nárazový prepad hypotekárneho totiž znamená pokles ziskov bánk, pokles príjmov vo finannčom sektore a aj výpadok dopytu na realitnom trhu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial