Piatok 14. decembra. Meniny má Branislava, Bronislava

Bude sa po olympiáde dariť britským akciám? História tvrdí, že áno!

Hneď ako sa skončí záverečný ceremoniál olympiády a víťazi sa so svojimi medailami vrátia domov, usporiadateľským krajinám zostanú len pekné spomienky, veľké štadióny a nárast akcií. Aspoň tak tomu bolo v prípade posledných piatich letných olympiád.

Prvý graf ukazuje, o koľko lokálne akciové indexy usporiadateľských krajín prekonávali index MSCI Global v roku po olympiáde. Červené stĺpce znázorňujú letné olympiády a sivé tie zimné. Jasne tak môžeme vidieť, že po letných olympiádach nasleduje znateľný pohyb smerom nahor.

Opačné je to ale v prípade zimných olympiád. Dôvodom môže byť menšia popularita zimných hier a tiež menšia publicita. Úprimne, na svete je menej krajín, kde majú tímy horlivých lyžiarov, korčuliarov či sánkarov. Pre hostiteľa znamená organizovanie zimnej olympiády menšie ekonomické náklady. V grafe je vidieť, že akcie v krajinách usporiadateľov zimných olympiád v roku po hrách v podstate kopírovali svetové akcie. Výnimkou je Japonsko, ktoré už na začiatku olympiády v Nagane zápasilo s väčšími ekonomickými problémami.

saxo-oh-11-6-2012-a

Poďme ale späť k letným olympijským hrám a trendu, ktorý naznačuje, že by sa bankári z londýnskej City mohli v roku 2013 dočkať zaujímavých bonusov. Aký je teda dôvod pre lepší výkon akcií v krajine, ktorá letné hry organizuje?

Prečítajte si o ekonomike v športe

Možno si myslíte, že za týmto trendom stoja fundamenty. Napríklad, že prílev turistov a dočasný nárast HDP vďaka výstavbe vytvorí „makro efekt“, ktorý sa potom premietne do cien akcií. Ale ako som písal už skôr, tak ekonomický dopad organizovania olympijských hier je minimálny a v dlhodobom meradle skôr negatívny.

Ja verím, že za prekonávaním trhu stojí sama publicita, ktorá je s hrami spojená. Tá totiž prináša usporiadajúcemu mestu i krajine veľa pozornosti. Funguje to ako v prípade bežných firiem. Ak pôjdeme ešte hlbšie a budeme analyzovať výkonnosť posledných troch olympiád, tak uvidíme, že „olympijské trhy“ jednoducho prekonali nielen výkonnosť indexu MSCI, ale aj všetkých ostatných indexov zahrnutých v analýze.

saxo-oh-11-6-2012-b

Aké sú teda šance, že po olympiáde v Londýne index FTSE prekoná zvyšok trhu? Z historického hľadiska je pravdepodobnosť celkom vysoká. A z hľadiska súčasného ocenenia je FTSE 100 vcelku pod cenou, teda keď sa pozeráme na budúce P/E na úrovni 8,5 a budúce P/B na úrovni 1,2. Kým tak dejiny dávajú po skončení olympijských hier prednosť peknej rely na indexe FTSE, nízke ocenenia FTSE vás môžu čiastočne ochrániť pred poklesom pri tomto type obchodovania.

Autor je akciový analytik Saxo Bank. Ilustračné foto: sxc.hu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *