Piatok 14. augusta. Meniny má Mojmír

Bude sa Slovensko finančne vzdelávať?

Malo by sa. O tom, že nie sme veľmi finančne veľmi gramotní počúvame so všetkých strán. Dobrá správa je, že sa možno časom dočkáme finančného vzdelávania na školách. Závisí to od konečnej podoby pripravovaného zákona o ochrane spotrebiteľa na finančnom trhu, ktorý bude riešiť aj finančné vzdelávanie. Kým sa však legislatívny proces rozhýbe, aktívny je aspoň súkromný sektor.

Pioneer Investments spustil už aj na Slovensku finančnú akadémiu pre stredné školy, Tatra banka organizuje prednášky a Partners Group vydal knihu o príčinách a dopadoch krízy. Samozrejme by sme mohli vo vymenovávaní podobných aktivít súkromného sektora pokračovať. A hoci táto činnosť určite nie je nezištná, aspoň čiastočne supluje úlohu štátu. Celú populáciu to však nezasiahne.

Ekonomicky vzdelávať chcú aj obchodníci – ľuďom potrebujú vysvetliť, prečo majú nakupovať na Slovensku a nie v zahraničí. Niekoľko ušetrených eur totiž môže vyjsť poriadne draho. Ak DPH či spotrebné dane pôjdu do inej ako slovenskej pokladnice, je jasné, že budú chýbať napríklad na sociálne balíčky. Zdanlivo jednoduché. Tí, ktorých sa to bytostne týka, to však väčšinou nechápu.

Finančné vzdelávanie nie je výmysel modernej doby. Spomeňme si napríklad na rozprávku o troch grošoch. Žiaľ, dnes už otcovia svojim deťom takéto rozprávky nehovoria. Namiesto toho počúvame rozprávky od nebankových spoločností o tom, že míňať je jednoduchšie ako sporiť, od politikov o transparentných nepredražených tendroch a od obchodníckych dobrodruhov o výhodných akciových ponukách.

Generálna sekretárka Asociácie finančných sprostredkovateľov a finančných poradcov Darina Huttová polovážne spomenula, aby sa finančné vzdelávanie zakomponovalo do obľúbených televíznych seriálov ako napríklad Panelák. Polovážne dodám, nie zlý nápad. V Paneláku sa už prostredníctvom takzvaného Product placementu prezentoval kadekto (mobilný operátor, cestovná kancelária, mliekareň či poisťovňa), tak prečo nie štát? Len pre ilustráciu, v pyramídových hrách typu Horizont sa stratilo vyše 48 miliárd korún (dnes by to bolo 1,6 miliárd eur). A to ešte chcú dôverčiví sporitelia peniaze späť. Nepoznám cenník televízie JOJ, ale predpokladám, že finančno-vzdelávacia päťminútovka by bola podstatne lacnejšie a dosah vynikajúci.

A teraz úplne vážne: Finančné vzdelávanie potrebujú najmä tí, ktorých k učebniciam nenaženiete. Aj preto musí byť koncept finančného vzdelávania netradičný a hlavne účinný. Sizyfovská úloha, ktorá by jej úspešným riešiteľom mala priniesť minimálne Nobelovu cenu. Aj súčasná kríza totiž vznikla preto, lebo ľudia verili, že peniaze dokážu „dopestovať na záhrade“.

Sú Slováci dostatočne finančne gramotní?

View Results

Loading ... Loading ...

3 odpovede na “Bude sa Slovensko finančne vzdelávať?”

 1. Luky píše:

  Posobim v financnej oblasti a mojim cielom je aj vzdelavat ludi. Myslienka je to velmi pekna a dobra, avsak v praxi velmi tazko realizovatelna. Viem to z vlastnej skusenosti, pretoze ludia vam sice budu kyvat hlavou ze je to fajn a dobre, ale nepohnu ani prstom aby sa skutocne nieco naucili, hoci tu moznost maju. Takze drzim palce vsetkym ktori to so vzdelavanim myslia vazne, pevne nervy, trpezlivost a snad bude nasa snaha v buducnosti ocenena.

 2. P. F. píše:

  Osobne si myslím, že istá forma finančného vzdelávania by mohla byť napríklad v základných školách. Pravda, nie ako samostatný predmet, na to sa v už aj tak nahustených učebných osnovách nenájde miesto, ale finančná výchova by mohla byť súčasťou iných predmetov (prvouka, vlastiveda, etická výchova, občianska výchova a pod.)

  Malo by sa to však robiť rozumne, len nie tak ako to urobila učiteľka jednej košickej ZŠ, ktorá deťom vysvetľovala o eure a všetko čo sa naučili a zapísali a zakresili si do zošita bola kružnica symbolizujúca euromincu a v legende k nej vysvetlivky: „toto je slovenský znak“ a „toto je obraz Kriváňa, symbolu všetkých hrdých Slovákov“.

  Len na to, že čo je euro, aká je to mena, prečo má Slovensko euro a že ľudia musia pracovať, aby zarobili eurá, ktoré treba na živobytie, na to už na vyučovacej hodine čas nezvýšil.

  Asi je to naozaj tak, ako sa píše v článku – že sú ľudia, ktorí veria, že peniaze dokážu „dopestovať na záhrade“. Trebárs pod Kriváňom…

 3. Michal píše:

  Vzdelavanie potrebujeme, ludia stale naletia podvodnikom. Ci uz z biznisu alebo z politiky. Spomenuty priklad s Horizontom a inymi je typickym prikladom zlyhania statu. Ludia boli hlupi a naleteli, ibaze stat neurobil nic preto, aby neboli hlupi. Zijeme v spolocnosti, kde sa pomerne vela vynaklada na „bezplatne skolstvo“ – tak nech je uzitocne do praxe. Kopac kanalov nemusi vediet, kto ake dielo napisal, ale mal by si zratat, ze uver od nebankovky za 3% p.m. je drahsi ako za 19% p.a. od banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial