Nedeľa 15. septembra. Meniny má Jolana

Bude tento rok rokom nástupu robo-poradcov?

robo-advisor

Začiatkom roka sa všetci snažím odhadnúť, aký nachádzajúci rok bude. Budeme tento rok svedkami skutočného nárastu trendu takzvaných robo-advisors?

Iste ste si všimli, že v poslednom čase sa aktivita v oblasti automatizovaného finančného poradenstva citeľne zintenzívnila. Hoci sú tzv. robo-advisory považovaní za vážnu hrozbu pre tradičné finančné poradenstvo, ich skutočný dopad bol doteraz len veľmi limitovaný. Dôvodov, prečo je to tak, je viacero, no ja osobne si myslím, že hlavným je nesprávne načasovanie. Služby automatizovaného poradenstva jednoducho prišli príliš skoro.

Príliš skoro?

Automatizované systémy sa zatiaľ nedokážu komerčne uživiť. Vo Veľkej Británii prekračujú napríklad náklady na získanie jedného klienta sumu 200 libier. S priemernou investíciou v úrovni niekoľkých desiatok tisíc je preto nemožné dosiahnuť rozumnú návratnosť všetkých nákladov. Podľa najnovších údajov online investičnej spoločnosti Nutmeg musí priemerný klientov zostať vo firme najmenej desať rokov, aby tá na ňom dokázala byť zisková.

Tento fakt do veľkej spochybňuje celý biznis model robo-advisorov, a to najmä v očiach Private Equity a Venture Capital investorov, ktorý zvyčajne hľadajú investície s vidinou zisku a vystúpenia z investície do piatich rokov.  Tradičné poradenské firmy už však dokázali zhromaždiť aktíva, ktoré dokážu ponúknuť ziskovosť v päťročnom horizonte, čo sa stretáva aj so záujmom zo strany investorov.

Nákup investícií online

Je pravdou, že v dlhodobej perspektíve bude mladá generácia pravdepodobne stále ochotnejšie a intenzívnejšie „nakupovať online“ aj investície. Ak k tomu pridáme robustné vzdelávacie programy, sektor môže získať na atraktivite.

No je len veľmi málo pravdepodobné, že by k tomu malo v podstatnej miere dôjsť v najbližších desiatich rokoch. Nie preto, že by toho technológia nebola schopná, ale jednoducho preto, že si vyžaduje čas, kým tieto generácie dokážu zhromaždiť dostatočné aktíva, ktoré by urobili tento biznis model životaschopným.

Životaschopná spolupráca

V USA sa modely automatizovaného poradenstva vyvíjajú už nejaký čas a vidíme tu jednoznačný posun smerom k hybridným modelom, kde sú poradcovia v istom bode integrovaný do digitálneho procesu. Táto cesta sa javí ako oveľa schodnejšia a zmysluplnejšia pre oba sektory, tak technologický, ako aj poradenský. Obom dáva citeľné rastové príležitosti. Dnes sa však zdá, že obe odvetvia pracujú v izolácií a navzájom sa len veľmi málo koordinujú. V tejto oblasti preto vznikajú zaujímavé nové potenciálne príležitosti.

Nedostupnosť poradenstva pre veľkú časť populácie vo Veľkej Británii je už všeobecne známym problémom. Je tu množstvo potenciálnych klientov, ktorých by poradcovia mohli obslúžiť, ale nemôžu. Podobné je to aj v iných krajinách. Dôvodom je rastúca regulácia. Každý, kto dokáže spojiť tri strany obchodu – robo-advisorov, finančných poradcov a investorov (Private Equity a Venture kapitál), vytvorí základy pre veľmi sľubnú budúcnosť. Dokáže tak sprístupniť poradenstvo širšej skupine zákazníkov, z čoho budú benefitovať všetci.

Bude rok 2019 rokom, kedy tento proces začne?

Autor je hlavným sekretárom FECIF a výkonným riaditeľom FEIFA.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *