Piatok 27. novembra. Meniny má Milan

Budeme po brexite potrebovať pri ceste do Británie víza?

Brexit môže znamenať, že na vstup do Británie budeme potrebovať biometrický pas, alebo dokonca víza. Na tému dopadov tvrdého brexitu sa rozprávame s Petrom Harachom, vedúcim colného oddelenia spoločnosti Gefco.

Aký scenár očakávate od brexitu?

Vzhľadom na to, že dohoda bola Britským parlamentom 15. januára zamietnutá a britská reprezentácia je názorovo veľmi rozštiepená, je teraz najpravdepodobnejším scenárom tvrdý brexit. Ten by z Veľkej Británie spravil tretiu krajinu a platili by pre ňu rovnaké pravidlá ako pre krajiny, ktoré nie sú súčasťou Európskej únie, ani s ňou nemajú žiadne dohody o pohybe tovaru a osôb.

Diskutovanou alternatívou je aj posunutie termínu brexitu na júl 2019. Neistota je ale príliš veľká a deň D sa nezadržateľne blíži, takže je nutné sa pripraviť na ten najhorší variant tvrdého brexitu a prípadne byť milo prekvapený, ak dôjde k inému variantu.

Je podľa vás možné, že k brexitu nepríde?

Táto možnosť je veľmi nepravdepodobná a to z toho dôvodu, že brexit by mal vstúpiť v platnosť už 29. marca. To je veľmi krátke časové obdobie, počas ktorého už Veľká Británia pravdepodobne nestíha vyhlásiť ďalšie referendum.

Existujú ešte ďalšie alternatívy?

Ešte stále existuje optimistická možnosť, že sa Európska únia a Veľká Británia dohodnú na spoločných pravidlách. Mohlo by to znamenať zachovanie niektorých systémov, ktoré sú v praxi už teraz, či nastolenie nových, ale stále priaznivých dohôd, ktoré by platili do konca roku 2020. Potom by existovala možnosť, že tieto dohody budú predĺžené až na 80 rokov.

Čakajú nejaké zmeny ľudí, ktorí budú chcieť cestovať do Veľkej Británie?

Áno. Británia avizuje, že po odchode z EÚ prestane akceptovať ako doklady totožnosti cestujúcich občianske preukazy a bude akceptovať už len biometrické pasy. Návštevníci Británie by si ich preto mali zadovážiť čo najskôr. Veľká Británia však ešte neuviedla presný dátum, od ktorého bude akceptovať len biometrické pasy. Môže to byť už 30. marca alebo aj oveľa neskôr. Môže sa tiež stať, že v prípade tvrdého brexitu bude na vycestovanie do Veľkej Británie potrebné mať platné víza, preto treba rátať aj s touto eventualitou.

Ako sa brexit prejaví na obchodnej výmene s Veľkou Britániou?

Prevoz tovaru cez hranice sa značne skomplikuje. Brexit môže so sebou priniesť rôzne nové clá, dane, obmedzenia, či dokonca zákazy. Rovnako sa dá očakávať zmena certifikácie niektorých výrobkov. Veľká Británia tiež môže začať požadovať splnenie ďalších podmienok v závislosti od druhu tovaru.

Dopady brexitu budú samozrejme najvýraznejšie na hraniciach medzi EÚ a Veľkou Britániou, konkrétne vo Francúzsku, Holandsku a Belgicku. Na hraniciach sa budú vykonávať štandardné colné, fytosanitárne a veterinárne kontroly, ktoré budú mať za následok spomalenie prechodu cez hranice. Z toho dôvodu sa aj logistika spomalí rádovo o niekoľko dní.

To, čo pred brexitom trvalo tri až štyri dni, môže po tvrdom brexite trvať v krajnom prípade až dva týždne. Problémom na hraniciach bude aj nedostatočná infraštruktúra, malé colné sklady a možná technická nepripravenosť, ktorá môže spôsobovať ešte väčšie zdržania.

Ako sa na brexit pripravuje vaša firma?

Sledujeme vývoj rokovaní medzi EÚ a Veľkou Britániou. Spracovali sme aj informačný materiál, ktorí sme rozdistribuovali medzi našich klientov. Informujeme ich o tom, aké môžu byť dopady brexitu a aké kroky treba podniknúť na to, aby ich brexit nezastihol nepripravených.

Zvýšené colné formality a nároky, prísnejšie požiadavky na certifikáciu spoločností zo strany Veľkej Británie a zdržania na hraniciach, sa môžu odraziť na vyšších cenách služieb. Presne to však zatiaľ vyčísliť nevieme.

Ďakujeme za rozhovor.

Jedna odpoveď na “Budeme po brexite potrebovať pri ceste do Británie víza?”

  1. Jan píše:

    Potrebujem. Vizu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial