Stvrtok 26. novembra. Meniny má Kornel

Budú mať finančáci konečne väčšie právomoci ako PánBoh? (Zrkadlo uplynulého mesiaca)

Zo všetkých nealko nápojov mám najradšej čistú pitnú vodu, aj kávu ňou zapíjam, len občas si na spestrenie ku káve dám trochu nie veľmi sladkého džúsu. Poznám ale množstvo ľudí, ktorí milujú sladené nápoje, predovšetkým kolové. A práve pre nich nemám dobrú správu.

Spoločnosť Coca-Cola oznámila zdraženie svojho kľúčového nápoja sprvu teda v samotných USA, lebo… Lebo obchodné a colné vojny! Vedenie firmy upozornilo, že zdraženie je dôsledok rozhodnutia prezidenta Trumpa o 10%-tnom cle na dovážaný hliník, z ktorého sa vyrábajú obaly pre obľúbené coly.

Po celý celučičký mesiac boli svetové finančné trhy práve v zajatí obchodných a colných vojen a najviac ma pobavilo, ako roduverní hejslováci nadávali, keď nám prednedávnom Maďarsko vyšmyklo piatu automobilku a ako sa tí istí hejslováci zrazu zaradovali, keď už bolo jasné, že dovoz áut z EÚ do USA bude zaťažený vysokými clami a zo všetkých krajín Únie na to najkrutejšie doplatí slovenská ekonomika.

Veľmi obrazne a s nadsázkou povedané, pri štyroch automobilkách vždy utrpíme menej než pri piatich!

Trhy naďalej straší aj Brexit. Aj keď zainteresovaní ešte vždy hrajú divadlo a snažia sa vzbudiť dojem, že úporne hľadajú nejaké možné riešenia pre mäkký Brexit, v skutočnosti sa všetci chystajú na Brexit tvrdý čiže rozvod bez akejkoľvek ďalšej dohody! Potvrdili to aj veľké farmaceutické spoločnosti, ktoré sa už začali pripravovať na to, že medzi Britániou a EÚ nedôjde po rozvode k žiadnej dohode o vzájomných vzťahoch, čo veľmi vážne ohrozí distribúciu liečiv medzi Britániou a kontinentálnou Európou.

Napríklad francúzska spoločnosť Sanofi  navýšila zásoby v Británii tak, aby mala k dispozícii lieky na 14 týždňov oproti súčasným 10-týždňovým zásobám. Obáva sa totiž, že po Brexite nastanú v Británii problémy najmä so zabezpečením inzulínu, keďže ho firma dováža z Francúzska.

Podobne začali navyšovať svoje zásoby v Británii aj švajčiarski producenti Novartis a Roche. „Nevieme, čo bude, nik nevie. Pripravujeme sa na všetky možnosti, snažíme sa predísť možným problémom,“ povedali pre médiá zástupcovia Novartisu. A naopak,významný  britský producent liekov Glaxo informoval, že robí opatrenia  na zabezpečenie dostatočných zásob svojich liekov a vakcín v Únii ešte pred odchodom Británie.

Ospravedlňujem sa, že som sa o tých liekoch tak podrobne rozpísal, ale ako alergik a astmatik som bytostne závislý práve na sprejoch a ďalších liekoch britskej spoločnosti Glaxo. A preto mám z tvrdého Brexitu taký strach!

Tému uzavriem tým, že tvrdú podobu rozvodu potvrdila aj samotná britská vláda, ktorá priamo, nahlas a verejne vyzvala farmaceutické firmy, aby kvôli tvrdému Brexitu navýšili zásoby všetkých liekov! Ani vláda nevie, čo bude!

Počas augusta strašila svet financií aj turecká kríza s prepadom líry, ktorá ťahala nadol ruský rubeľ, ďalej talianska kríza, ktorý by nebodaj mohla pretiecť aj do ďalších krajín Únie a najmä venezuelská kríza, ktorá by mohla potopiť väčšinu Južnej Ameriky.

Venezuela, ktorá podľa dobrých rád moskovských priateľov budovala šťastnú komunistickú budúcnosť a pred mesiacom škrtla z bankoviek päť núl, je úplne na dne. Ani nové bankovky neupokojili situáciu, ale naopak vyvolali ďalší chaos a paniku. Chýbajú základné potraviny a lieky a obyvatelia masovo utekajú do ďalších juhoamerických krajín, kde rabujú a prudko tam narastá kriminalita.

Budú aj nad súdmi a budú mladým ženám pozerať do gatiek?

Poďme teraz na domácu pôdu! Mimoparlamentná strana Spolu upozornila na najnovší návrh zákona o  finančnej správe z dielne ministerstva financií, podľa ktorého finančáci budú môcť kedykoľvek vtrhnúť do bytu živnostníka či majiteľa jednoosobovej eseročky, a to aj bez rozhodnutia súdu! Jediným dôvodom bude, že dotyčná osoba podniká. Alebo len má živnostenský list a malé príjmy.

Podľa lídra strany Beblavého je očividné, že štát si chce privlastniť čoraz väčšie právomoci, a to bez akejkoľvek kontroly! Veď finančákov budú môcť kontrolovať jedine ich priami nadriadení a vyšetrovacie právomoci voči finančákom nebude mať ani len parlamentný finančný výbor! Preto Beblavý vyzval opozíciu, aby ministrovi financií Kažimírovi spoločne iniciovala vyslovenie nedôvery a snažila sa tomu zlu všemožne zabrániť.

Expertka strany Spolu Jaroslava Lukačovičová uviedla, že živnostníci a podnikatelia sú u nás považovaní za nepriateľov štátu, no nik nevie prečo. Tento zákon podľa nej nielen že nepomôže skvalitniť podnikateľské prostredie, ale Slovensko nezatraktívni ani v očiach zahraničných investorov. A čo je najhoršie, živnostníci a jednoosoboví eseočkári stratia ešte aj ten posledný kúsok súkromia, ktorý vo vlastnom byte doteraz mali.

Mária skákavá, napadlo mi, veď finančáci budú mať väčšie právomoci ako súdy, polícia a prokuratúra dokopy?! No, dajako sa mi to nepáči.

A ako tak rozdumujem o tejto ožehavej téme, skričí na mňa z kuchyne moja žena, keď si varí dobrú kávu: “Veď to budú mať väčšie právomoci ako Pánboh!”

“Budú mať, veď presne o tom aj píšem!”

Ťapa jedna, radšej mohla aj mne kávu uvariť, ale ja už som v ten deň svojich päť káv vypil, takže sa asi bojí o mňa! Čo ak by ma zo šiestich silných porazilo a zrazu sa k nám nám do bytu vrútia finančáci, vykopnú dvere a ona zostane na nich sama?! Čo si počne? Bude ich metlou vyháňať?

Ale dobre, moja žena je už stará! Ved je len o tri a pol roka mladšia odo mňa. Koho už ona zaujíma?! Ale čo také mladé, ktoré si eurobankovky uschovávajú v gaťkách ?! Budú im finančáci môcť aj bez súdneho rozhodnutia sťahovať gaťky a kontrolovať, čo všetko a koľko toho v gaťkách majú a ako to tam vyzerá?

Veď to si dneska už ani PánBoh nedovolí! Ale dosť bolo irónie a súhlasím so stranou Spolu, že toto musí opozícia zastaviť, aj keby ľud opäť raz mal vyjsť do ulíc!!!

K téme už len pripomeniem, že o tom, ako veľmi Fico nemá rád živnostníkov, som pred niekoľkými rokmi písal v dnes už legendárnom komentári Sv. Peter pred bránami nebeskými: Živnostníkov nevpustím!

Lízatká lížeme všetci, ale nie každému sú sladké!

Na hroziaci ekonomický kolaps najnovšie upozornili slovenskí pekári. Vo svojich starších komentároch som viackrát písal, že na nekonečne sladké Ficove sociálne lízatká doplatíme všetci.

A tu ho máš! Pekárenský zväz, oficiálne Podnikateľský zväz pekárov, cestovinárov a cukrárov v SR upozornil, že pre rast cien obilia na slovenskom trhu, ale najmä pre zvyšovanie príplatkov za prácu v noci, cez víkendy a sviatky rámci Ficových sociálnych balíčkov a pre každoročné prudké zvyšovanie minimálnej mzdy cena práce na jedného zamestnanca narastie v budúcom roku až trojnásobne, čo výrazne zvýši náklady na výrobu chleba a pečiva. Tento stav je podľa pekárov dlhodobo neúnosný a tak mnohí už rozmýšľajú o tom, či v dňoch voľna budú piecť alebo radšej pekárne zatvoria.

To druhé je pre nich rentabilnejšie. Aspoň mne to tak vychádza.

Ako počítam, tak počítam, pekári strávia 43 percent pracovného času v noci, 15 percent v sobotu a 17 percent v nedeľu, pritom ceny surovín (vrátane obilia) v súčasnosti tvoria tretinu nákladov na výrobu, kým mzdové náklady až 40 percent celkových nákladov! Kumulácie viacerých príplatkov za prácu a ich ďalší rast v rámci druhého kola Ficových sociálnych balíčkov s platnosťou od mája 2019 ich musia položiť!

Matematika nepustí!

Preto pekári hovoria o nadchádzajúcom ekonomickom kolapse.

Čo nám našepkali pohyby na burzách?

Tohtoročné prudké nárasty cien silovej elektriny na energetických burzách mi našepkávajú, že máme sa na čo tešiť. Už som zachytil, že distribučné spoločnosti začali veľmi opatrne naznačovať možné, a to aj dosť razantné zvýšenia cien pre koncových zákazníkov – domácnosti v roku 2019, pravda, ešte je vraj o tom predčasné hovoriť. “Uvidíme, aký postoj napokon zaujme regulačný orgán ÚRSO,” zhodujú sa distribútori elektrickej energie.

Samotný úrad ústami svojho hovorcu Igaza zvýraznil že sleduje dlhodobý rast cien elektriny na trhoch, ale využije vraj všetky regulačné nástroje v rámci svojich zákonných kompetencií, aby ochránil záujmy zraniteľných odberateľov.

Ešteže tak!

Slovo aj do vlastných (novinárskych) radov

Áno, aj ja si uvedomujem, že my siedma či dnes už ani neviem koľká mocnosť v poradí, ako sa nám novinárom vzletne nadáva, by sme sa k mocným tohto sveta mali správať slušnejšie, úctivejšie, pokornejšie.

Keby sme tak robili, určite by sme nemuseli počúvať, že sme špinavé protislovenské prostitútky, ako nás častuje Fico, neprenasledovali by nás a nezatvárali do basy ako sa to deje v mnohých kútoch sveta – od Ruska cez Turecko až po Venezuelu. Dokonca by nás ani nevraždili, ako sa to udialo aj na Slovensku, kde stôp po objednávateľovi a realizátorovi niet (a bude ich čoraz menej, lebo čas je neúprosný!) a prokuratúra a polícia sa po čase opäť raz zmôžu na tlačovku, kde novinárom opäť raz prezradia horúcu informáciu, že motív súvisel s novinárskou prácou zavraždeného Jána Kuciaka a na prípade sa ďalej intenzívne pracuje!

A keby sme sa my novinári k mocipánom správali aspoň trochu slušne a úctivo, ani americký prezident Trump by nemusel neustále zúriť a vypisovať hlúposti na Twitteri. Ale v uplynulom mesiaci sa stalo, čo ma fakt pobavilo. Jeden trumpovolič to mojim americkým kolegom poriadne natrel!

Celé dva augustové týždne dohromady štrnásťkrát volal do redakcie denníka The Boston Globe 68-ročný Kalifornčan Robert Darrell Chain, pričom pracovníkov redakcie zakaždým označoval za nepriateľov ľudu a postupne pritvrdzoval, až sa redaktorom začal vyhrážať usmrtením, ak neukončia “vlastizradné štvavé útokov proti Trumpovi.”

Vtedy zasiahli agenti FBI a trumpovolič skončil v putách.

Pri prehliadke jeho domu agenti našli dve desiatky nabitých strelných zbraní. A prečo si Kalifornčan vybral na svoje útoky redakciu v Bostone? Preto, že práve redakcia novín The Boston Globe bola iniciátorom celoamerickej kampane vyjadrujúcej nesúhlas s politickými útokmi prezidenta Trumpa na slobodu médií s tým, že jeho vyjadrenia už podkopávajú samotné základy americkej demokracie.

Ale zasa nám novinárom nechýba len slušnosť, ale pristalo by nám aj trošku menej dôverčivosti. Napríklad taký expremiér Fico nedávno natáral, že od začiatku tohto školského roka budú mať deti v školách obedy zadarmo! Každý, kto aspoň občas číta komentáre, ktoré tu na Investujeme.sk pravidelne píšem už dlhé roky, vie, že som nezmieriteľný voči sociálnym balíčkom a ďalším sladkostiam, ktorými nás ohlupuje naša sociálne cítiaca vláda a ktoré krivia trhové prostredie. Ale tentoraz som urobil výnimku a obedy zadarmo pre všetkých školákov som nekritizoval, ba práve naopak, vítam ich!!!

Mám vnučku, žiačku 1.stupňa základnej školy, po ktorú pravidelne chodievam a vidím ako trpia deti, ktorým rodičia obedy nemajú z čoho zaplatiť a ako tie deti smutne pozerajú za šťastnejšími spolužiakmi, ktorí môžu chodiť do školskej jedálne. Mne je z toho zle! Keď Fico oznámil obedy pre školákov zadarmo, všetci to brali ako hotovú vec a aj ja som sa tomu veľmi potešil.

A tu ho máš! Sadla mucha na lep alebo ak chcete, na kopu ho… Zrazu sme sa dozvedeli, že s avízovanými obedmi to nie je také horúce, ako sme si všetci mysleli!

Hovorca slovutnej strany Smer-SD Mažgút pár dní pred začiatkom školského roka prostredníctvom médií informoval, že žiaci základných škôl sa nateraz stravovať zadarmo nebudú! Ako zdôraznil, opatrenie sa v súčasnosti ešte len “rozpracováva” na ministerstve práce, sociálnych vecí a rodiny a do platnosti vstúpi po ukončení štandardného legislatívneho procesu.

Neviem, kde sa stala chyba, možno ju urobili bratislavskí kolegovia, keď počúvali Fica a zožrali mu všetko aj s navijakom a nepoložili mu ďalšie, rozumej: konkrétnejšie otázky, slovom, nešli ďalej a brali všetko ako hotovú vec. A možno Fico otázky ani nepripustil.

Poučenie z prírodopisu?

A do tretice ešte raz o novinárskej obci. Opäť raz sa zaskvel český prezident Zeman, keď sa o novinároch vyjadril, že inteligenčne sú na úrovni dronta mauricijského (po česky: blboun nejapný) a zároveň vyslovil ľútosť nad tým, že novinárov sa ešte nepodarilo vyhubiť. Pripomeňme si, že Zeman má za sebou takých výrokov viac, napríklad už pár rokov je známy citát, že české médiá sú ostrovom negatívnej deviácie, ale spomeňme aj Zemanovo vlaňajšie stretnutie s ruským prezidentom Putinom, na ktorom sebavedomo vyhlásil, že novinárov treba likvidovať!

Český premiér Babiš na najnovší Zemanov bonmot zareagoval slovami: “Blboun nejapný bol veľmi sympatické zviera, je mi ľúto, že ho vyhubili…To je všetko, čo chcem k výroku prezidenta povedať.”

Ponechávam bez ďalšieho komentára. Súdny čitateľ si názory na túto tému utvorí sám.

Autor PhDr. Peter Furmaník je publicistom – reportérom a komentátorom. Ilustračné foto v záhlaví článku: www.sxc.hu (freeimages)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial