Streda 26. február. Meniny má Viktor

Budú sa na Slovensku konečne pestovať mandarínky?(Zrkadlo uplynulého mesiaca)

Dozvedeli sme sa, že rozvod vyjde na viac než tisíc eur a že súčasná obchodná vojna Čínu nepoloží. A kedže záverečné dni júla boli nadmieru horúce, tak si trošku rozpovieme aj o Sahare, ale nebude to únavná prednáška zo zemepisu, lež výsostne aktuálna ekonomická a politická téma.

Takým príjemným letným osviežením, niečim takým, ako keď po intenzívnych letných lejakoch zrazu vyjde slniečko a po stromoch u nás na sídlisku začnú štebotať lastovičky, bolo pre mňa vyjadrenie europoslanca za stranu Smer-SD Vladimíra Maňku (Progresívna aliancia socialistov a demokratov), že treba bojovať proti extrémistom, lebo to je najväčší problém EÚ.

Extrémisti podľa jeho slov síce poukazujú na problémy, ale nevedia ich riešiť, neponúkajú žiadne riešenia.

“Extrémisti zavádzajú a hovoria iba o zlom Bruseli, o zlej EÚ, a pritom EÚ, kto to je? To sme my všetci, to sú ľudia zo Slovenska, ľudia z Poľska, z Veľkej Británie a z ostatných krajín a my spoločne tie problémy riešime. Keď sa dohodnú všetci, až vtedy sa niečo schváli a keď sa niečo schváli, treba to dodržiavať. Hovorí sa o diktáte Bruselu, ale aký je to diktát, keď sa všetci dohodneme?” – položil si otázku Maňka a ako príklad uviedol nedávnu tému roamingu.

Pravdou je, že obyvatelia všetkých krajín EÚ bez rozdielu sú neustále vystavovaní intenzívnej protieurópskej propagande, ktorá je súčasťou širšej hybridnej vojny.

Sám denne dostávam od známych stovky takýchto emailov, tzv. štúdií, úvah, článkov (najmä z Česka), že nemáme sa báť, máme sa vzoprieť bruselskému diktátu a zničiť EÚ. A naše krajiny (tie východoeurópske) majú byť konečne nezávislé a slobodné čiže pod ruským vplyvom a pod ruskou ochranou.

Ako to bývalo kedysi a bolo nám dobre…

Zaujímavejšie je niečo iné, a síce odpoveď na otázku, prečo treba EÚ zničiť. Podľa cca jednej polovice emailov preto, že Únia je symbol chorého socializmu, ktorý je najväčším omylom v dejinách! Podľa druhej polovice preto, že je to výplod špinavého kapitalizmu, ktorý už dávno patrí na smetisko dejín!

Občan, keď chceš, vyber si!

Čím Česko a Slovensko vykompenzujú zdraženie?

Svetová ekonomika a medzinárodný obchod sú naďalej pod taktovkou aktuálnych colných a obchodných vojen, predovšetkým však v bojovej línii USA vs. Čína, ktoré – aspoň nateraz to tak vyzerá – čínsku ekonomiku až tak veľmi nepoškodia. Tamojšie firmy už totiž stihli diverzifikovať a veľká časť ich produkcie smeruje na domáci trh, či do iných krajín, nie do Spojených štátov.

Manažér Fidelity International George Efstathopoulos sa nazdáva, že ak by obchodná vojna vypukla pred piatimi či desiatimi rokmi, malo by to na Čínu oveľa bolestivejší dopad. Dnes je však jej ekonomika už viac zameraná na domáci trh a jej zahraničný obchod je aj vďaka projektu Novej hodvábnej cesty oveľa viac diverzifikovaný.

Ale ak by bolo najhoršie, John Hardy z dánskej Saxo Bank si myslí, že Čína by bez mihnutia oka použila kurz juanu ako zbraň v obchodnej vojne s USA, a to aj za cenu, že oslabenie juanu by poškodilo imidž bezpečnej meny, ktorý Čína tak veľmi chce budovať.

Ako upozornila česká ekonómka Markéta Šichtařová, medzi tými, ktorí najviac doplatia na obchodnú vojnu, budú Česko a Slovensko, keďže patria medzi exportérov, ktorí nevyvážajú nejaké mimoriadne vyspelé technológie alebo výrobky. V produktoch z Česka a Slovenska je totiž ešte stále veľký podiel ľudskej práce a menej pridanej hodnoty než napríklad v prípade exportov z Nemecka.

Zavedenie ciel však spôsobí zdraženie produkcie a Česko, Slovensko a ďalšie štáty nemajú zdraženie čím kompenzovať, myslí si Šichtařová.

V posledných júlových dňoch boli svetové trhy aj v zajatí dobrých makroekonomických čísel v 2. kvartáli zo Spojených štátov – najrýchlejší rast za posledné štyri roky (rast HDP o 4,1 percenta, export o 9,3 percenta, spotreba domácností o štyri percentá). USD však napriek skvelým výsledkom oslabil voči ďalším svetovým menám, keďže trhy sú skalopevne presvedčené, že toto tempo dlho nepotrvá, resp. presnejšie – v druhom polroku sa tempo zmierni.

Mierumilovný rozvod? Viac ako 1.070 eur!

Témou tém mesiaca, aspoň na svetových odborných portáloch venujúcich sa počítačom a internetu, bola rekordná pokuta Európskej komisie (EC), ktorú vo výške 4,34 miliardy eur uložila spoločnosti Google (súčasť koncernu Alphabet) za údajné porušenie legislatívy týkajúcej sa hospodárskej súťaže s tým, že Google „zneužíva dominantné postavenie svojho operačného systému Android.“

Firma avízovala, že sa proti pokute odvolá, pretože Komisia ignoruje fakt, koľko možností dáva Android svojou otvorenosťou výrobcom i operátorom, ktorí si ho môžu upraviť takmer ľubovoľným spôsobom, čo poznajú všetci majitelia telefónov s najrôznejšími nadstavbami. Pokutu preto Google vníma ako nespravodlivú.

Firma okrem toho zdôraznila, že ani zďaleka nie je na poli týchto technológií monopolom. Poukázala najmä to, že Android súperí s trhovo veľmi úspešnými iPhonmi, pričom – a to už dopĺňam ja – v segmente operačných systémov pre mobily a tablety je ešte viacero ďalších hráčov s malými podielmi na trhu, vrátane spoločnosti Microsoft, ktorej sa svojím operačným systémom Windows nikdy nepodarilo významnejšie presadiť v segmente smartfónov, čo je inak pre ľudstvo obrovské šťastie!

Môj koment: Android je operačný systém, ktorý je otvorený a voľne a bezplatne dostupný každému výrobcovi mobilov, tabletov, a príp. i ďalších zariadení ako sú inteligentné televízory či hodinky a pod. Ktokoľvek si ho môže stiahnuť a upraviť, preinačiť na svoj obraz, resp. pre svoje produkty. Niektorí výrobcovia mobilov a tabletov inštalujú Android aj s obľúbenými produktami spoločnosti Google (prehliadač Chrome, emailová služba Gmail a pod.), niektorí inštalujú len holý Android s tým, že si k nemu sami vytvoria svoj vlastný ekosystém a s Google nemajú nič spoločné. Typickým príkladom je americký internetový a obchodný gigant Amazon.

A teraz k tomu údajnému zneužívaniu zo strany spoločnosti Google, keďže nieže nezneužíva, ale naopak podporuje trhovú diverzifikáciu!

Android je podľa štatistík nainštalovaný na 24 tisíckach rôznych značiek zariadení od rôznych výrobcov, pričom najväčší podiel majú mobilné telefóny. Výrobcovia, ktorí na svoje produkty inštalujú buď čistý „surový“ Android alebo k nemu dokupujú licencie na softvér Google, sú po celom svete, vrátane viacerých krajín EÚ.

Nehovoriac už o tom, že užívatelia si vo veľkom sami inštalujú softvér (aplikácie) od rôznych výrobcov a ako zaujímavosť uvediem, že niekoľko stomiliónov užívateľov zariadení s Androidom si namiesto prehliadača Google Chrome nainštalovalo alternatívny prehliadač (Opera, Firefox).

Mám pocit, že tak ako ja nechápem, o aké zneužívanie tu vlastne ide, nechápu to ani v samotnej Európskej komisii. A nasledovala ostrá reakcia.

Na pokutu pre spoločnosť Google (Alphabet) naozaj ostro zareagoval americký prezident Donald Trump pohroziac aj odvetnými opatreniami: “Európska únia práve dala pokutu jednej z našich skvelých firiem Google. EÚ skutočne zneužíva USA, ale to už nebude dlho!”

Pravda je ale taká, že Únia musí niekoho podojiť a koho najlepšie, ak nie obrovské americké technologické giganty? Chýbajú jej peniažky a s pribúdajúcim dňom definitívneho rozchodu s Britániou to bude čoraz bolestivejšie. Príspevok Britov do spoločnej pokladnice totiž bude citeľne chýbať a treba to nejako kompenzovať.

Už dnes je totiž viac ako jasné, že Brexit nakoniec môže mať veľmi surovú podobu. Tamojší kabinet sa už pripravuje na možnosť tzv. tvrdého Brexitu, čo znamená, že krajina by opustila Úniu bez akejkoľvek dohody, slovom, že by odmietla zaplatiť Únii svoje záväzky vyčíslené na 39 miliárd libier (GBP), ak by sa jej nepodarilo s EÚ uzavrieť pre Britov výhodnú zmluvu.

Analytici už vyrátali, že pri tej nie celkom najmierumilovnejšej a pre Britániu nie najvýhodnejšej forme rozvodu s EÚ, príde každá jedna britská domácnosť ročne o cca 960 libier (GBP), čo je pri aktuálnom kurze ECB 1.075,99 €. Domácnosti sa totiž budú musieť vyrovnať s vyššími cenami spôsobenými radikálnymi zmenami na trhu práce, ale napríklad i s colným režimom a podobne. Z nedávnej správy výboru Snemovne lordov pre EÚ vyplýva, že ceny potravín po tvrdšom brexite (ak sa nedosiahne priaznivá obchodná dohoda s Úniou!) výrazne stúpnu a navyše môže hroziť nedostatok niektorých produktov.

Vieme, čo je časovanou bombou Európy?

Aj keď najväčšia púšť na svete Sahara s rozlohou 9,3 milióna km² sa nás Stredoeurópanov navonok priamo netýka, aspoň si to myslíme a ukájame sa tým, že je od nás ďaleko, politicky to môže byť celkom inak. A nielen politicky…

Najprv ale jeden všeobecný údaj známy ešte zo školy z hodín dejepisu či zemepisu. Sahara nie je tu odjakživa! Ešte pred pár tisíc rokmi (cca 3000 rokov pred naším letopočtom) to bol veľký kus pomerne úrodnej zeme vyhľadávanej roľníkmi a pastiermi!

A čo je najhoršie, Sahara sa neustále rozrastá aj vo svojom vnútri: V dôsledku spásania vegetácie dobytkom a zverinou a nekontrolovaných výrubov zelene, ale aj v dôsledku globálnych klimatických zmien a zasypávania miest s vegetáciou saharským pieskom dochádza k degradácii saván na púšť. Odborníci majú pre to osobitný pojem dezertifikácia ako proces spúšťovania zemegule.

Tieto veci som chcel pripomenúť v súvislosťami s vyjadreniami dvoch politikov, ktoré som zachytil v médiách a sú v trochu inom duchu než bežne rozšírené názory na EÚ. Tie sú totiž jednoznačné: Najväčším problémom EÚ sú utečenci!

Podľa europoslankyne Moniky Beňovej (Progresívna aliancia socialistov a demokratov) podstatne väčším problémom než migrácia je napríklad nie práve najlepšie smerovanie sociálnej politiky, nedostatočná ochrana životného prostredia či slabá koordinácia spravodajských služieb v boji proti terorizmu. Podľa europoslanca Branislava Škripeka (Frakcia európskych konzervatívcov a reformistov) sú najväčšími problémami EÚ bezpečnosť schengenského priestoru a najmä nezamestnanosť mladých ľudí vo veku 17 až 35 rokov.

Z aktuálnych štatistík vyplýva, že je ich 20 miliónov!!!

Sú to ľudia, ktorí sa nudia, nepracujú, poberajú dávky, nevedia nájsť využitie svojich životných síl, degradujú, upadajú a nedokážu sa uplatniť v spoločnosti. Podľa Škripeka je to “vážne ohrozenie, je to taká časovaná bomba aj z morálno-etického hľadiska!”

Škripek poukázal aj na problém migrácie zdôrazniac však, že je to už nielen politická migrácia z Blízkeho východu pre vojnové konflikty, prenasledovanie, mučenie atď., ale ako nový moment je tu klimatická migrácia – momentálne z Afriky.

V tejto súvislosti si dovolím odcitovať prof. Milana Lapina z Univerzity Komenského v Bratislave, podľa ktorého sa klíma mení veľmi rýchlo. Kým za uplynulých 40 – 50 rokov sa globálne oteplilo takmer o jeden stupeň, v strednej Európe až o dva stupne!!!

Za oteplenie môže zvýšená emisia skleníkových plynov do atmosféry. Problém je ale aj v tom, že s klimatickou zmenou prichádzajú také nežiaduce javy ako sú povodne, suchá, zdvíhanie hladín oceánov, príchody nových škodcov či patogénov. Bohaté krajiny však zväčša majú dosť prostriedkov, aby sa na klimatickú zmenu adaptovali.

Rozvojové krajiny ale čelia masívnym útekom svojich obyvateľov a tak podľa Lapina je súčasná migrácia do EÚ aj výsledkom klimatických zmien vo svete.

Ponúknite sa: Mandarínky z Ivanky pri Dunaji!

A ako je to so Slovenskom? Aj my budeme utekať?

Určitým výkričníkom je podľa odborníkov tohtoročný apríl, ktorý bol najteplejším aprílom v celej histórii meraní. Bol o šesť stupňov teplejší ako normál! Už citovaný profesor Lapin upozornil, že treba sa nám pripravovať na to, že pod Tatrami bude klíma ako bývala na južnom Slovensku a v južných okresoch to postupne pôjde až k subtropickému pásmu.

Ale mandarínky sa u nás pestovať nebudú, lebo ak aj zimy sú mierne, občas vpadne na naše územie arktický vzduch, čo sa bežne stáva, a zničilo by to celú subtropickú vegetáciu. A nadôvažok tým, že sa postupne otepľuje, vegetácia začína na jar skôr rásť. No náhle prídu mrazy a keďže v marci sú ešte dlhé noci, teplota môže výrazne klesnúť, čo by zničilo celú očakávanú úrodu.

Škoda, už som sa tešil na mandarínky slovenského pôvodu!

Ale čo je ešte horšie ako marcové mrazy, je to, že mnohé oblasti Slovenska sú potenciálne ohrozené nedostatkom vody. V súčasnosti sa u nás vyparuje už 70 percent zrážok (v minulosti to bolo 65 percent) a tento stav sa podľa klimatológov bude neustále zhoršovať.

Nechcem byť zlým prorokom, ale dokázal by som si hoci aj len teoreticky predstaviť ako hrdí roduverní Slováci raz budú utekať zo svojho kúska zeme, ktorý sa zmenil na neúrodný, kamsi do iného kúta sveta. A nebudú chápať, prečo obyvatelia ich cieľových destinácií nebudú z nich nadšení.

Ale aby som bol objektívny a spravodlivý, na Slovensku nie je zasa až taká nenávisť voči imigrantom, v niektorých krajinách EÚ je to podstatne horšie.

Na Slovensko ale neprichádzajú ani politickí, ani ekonomickí a zatiaľ ani klimatickí migranti.

Túto tému som začal horúcou Saharou a Saharou ju aj ukončím: Nie je tu odjakživa! Kedysi to fakt bola úrodná zem…

NAMIESTO POINTY: Pôvodne som sa chcel v tomto komentári zaoberať aj Venezuelou, ktorej prezident Nicolás Maduro nariadil zoškrtať z bankoviek päť núl, čo zasa v histórii nie je až taká zvláštnosť. Z priestorových a časových dôvodov sa tejto téme dnes nevenujem, pozriem sa na ňu o mesiac. Teraz len pripomeniem, že vo Venezuele ani nie tak dávno podľa rád priateľov z Moskvy budovali šťastné zajtrajšky. Dnes je to krajina, ktorá zápasí s miliónpercentnou infláciou!

Autor PhDr. Peter Furmaník je publicistom – reportérom a komentátorom. Ilustračné foto v záhlaví článku: www.sxc.hu (freeimages)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *