Pondelok 28. septembra. Meniny má Václav

Budú sa záporné ceny ropy v budúcnosti opakovať?

Pred pár týždňami ropu nikto nechcel. Obchodníci boli nútení kontakty na odber fyzickej ropy v apríli predávať za menej ako nulu, čo znamenalo trhovú anomáliu. Ropa prvý raz v histórii stratila všetku svoju hodnotu.

Na konci apríla sa na trhoch stalo niečo, s čím nikto nepočítal. Americká ropa WTI sa na chvíľu stala bezcennou. Predávajúci nielenže za svoju ropu nič nedostali, kupujúcim ešte museli za každý odobratý barel zaplatiť. Kontrakt s dodávkou ropy v máji klesol o 306 percent a uzavrel sa na mínus 37,63 dolároch za barel.

Charakteristikou ropy totiž je, že nejde o finančný produkt alebo akciu, ale reálnu komoditu, ktorej skladovanie nie je lacnou záležitosťou. Hoci mala ropa stále svoju cenu, nikto ju na prelome apríla a mája nechcel, pretože svet sa zastavil a ropu nebolo fyzicky kam posunúť ďalej.

Ako mohla ropa klesnúť tak hlboko?

Za bezprecedentnou situáciou stálo, že ropa je fyzickou komoditou, ktorú treba niekde skladovať. Obchodovanie s nehmotnými finančnými aktívami je jednoduché. S ropou však preto o niečo komplikovanejšie.

„Najskôr ropu musí niekto objaviť a následne vyťažiť, čo je pomerne dlhý, nákladný a rizikový proces. Ťažobné firmy potrebujú vedieť, za koľko by túto ropu vedeli predať na dlhé obdobie dopredu. To pomohlo k rozvoju termínových kontraktov (futures). Prostredníctvom nich sa obchoduje s ropou od 80. rokov minulého storočia,“ vysvetľuje analytik J&T Banky Stanislav Pánis.

A práve futures kontrakty zohrali pri poklese ropy najvýznamnejšiu úlohu. Je v nich totiž presne stanovené miesto a čas odberu a samozrejme cena. „Ten, kto drží futures kontrakt štandardne na 1 000 barelov na ropu WTI do splatnosti, má povinnosť si komoditu fyzicky prevziať v dodacom mieste Cushing v štáte Oklahoma. Ten, kto futures predal, má povinnosť túto ropu do Cushingu pre kupca dodať,“ dodáva S. Pánis.

Do splatnosti držia kontrakty najmä producenti ropy či spracovatelia, teda rafinérie. Lenže na trhu je aj mnoho obchodníkov a špekulantov, ktorí s kontraktmi až do uzávierky obchodujú.

„V apríli takto finanční investori, najmä veľké ETF fondy, uzatvárali dlhé pozície na ropu WTI s dodávkou v máji protioperáciou. Teda ich predajom, aby ich prerolovali do ďalšieho júnového kontraktu. Problémom bolo, že na trhu chýbal dopyt, teda protistrana, ktorá by ropu fyzicky kúpila, keďže bol problém s plnými zásobníkmi. Vzhľadom na to, že finanční investori museli predávať za akúkoľvek cenu, lebo nedisponujú skladmi, vyústil tento chaos do extrémnej situácie pádu cien „májovej“ ropy pod nulu až k mínus 40 dolárom,“ objasňuje S. Pánis.

Zlacneli len špekulácie, nie komodita

Obrovský pokles cien ropy však neznamenal, že sa ropa naozaj dlhodobo predávala za zápornú cenu. „Za extrémne negatívne ceny sa zobchodoval „len“ futures kontrakt maturujúci v apríli, kde si musel obchodník prebrať fyzicky ropu v máji,“ skonštatoval Michal Ďurica, portfólio manažér IAD Investments. Išlo teda o krátkodobý jav. Júlový kontrakt na ropu WTI sa aktuálne obchoduje za 33 dolárov a na ropu Brent za 35 dolárov.

Éra ropy zďaleka nekončí. „Treba si uvedomiť, že značná časť ropy a jej derivátov sa využíva na výrobu palív, v chemickom priemysle a na výrobu plastov. Je pravdou, že sme na začiatku transformácie ekonomiky od fosílnych palív smerom k obnoviteľným zdrojom, avšak hlavným spotrebiteľom palív je letecký priemysel, nákladná a lodná doprava, ku ktorým zatiaľ neexistuje elektrická alebo iná alternatíva. Pokiaľ nezmizne ropa z bežnej spotreby ľudí, nezmizne ani zo záujmu investorov,“ hovorí analytik Across Private Investments Dominik Hapl.

Nezáujem o ropu teda nehrozí.  Práve naopak, po opätovnom spustení ekonomiky a leteckej prepravy je možné, že dopyt po palivách narastie a sklady sa začnú vyprázdňovať.

„Podľa nášho názoru boli ceny ropy na minimách dlhodobo neudržateľné a očakávame postupný rast cien aspoň k hodnotám, kde sa producentom oplatí ropu ťažiť,“ očakáva M. Ďurica. Nie je však podľa neho vylúčené, že sa situácia zo zápornými cenami bude opakovať, „ak by zatvorenie ekonomík pretrvávalo“.

Ako investovať do ropy

D. Hapl upozorňuje, že je veľmi dôležité porozumieť tomu, kam pri investované do ropy smerujú peniaze. „Upozornil by som investorov, aby si veľmi pozorne preštudovali, aký inštrument na investovanie používajú. Ropné ETF väčšinou neinvestujú do fyzickej ropy, ale len do futures kontraktov a postupne ich rolujú z mesiaca na mesiac. Výkonnosť takéhoto fondu vôbec nemusí odrážať zmeny v spotových cenách ropy,“ upozorňuje M. Ďurica.

Lepšou a istejšou investíciou sú v dlhodobom horizonte ropné a ťažobné spoločnosti. „Dlhodobo najlepšou možnosťou, ako využiť odraz cien ropy, je investícia do ťažiarov so silnou súvahou, ktorí síce budú zasiahnutí súčasnými nízkymi cenami ropy, ale prežijú ich,“ myslí si S. Pánis.

Následne budú podľa neho ťažiť z vlny bankrotov konkurenčných, vysoko zadlžených spoločností ťažiacich bridlicovú ropu, „buď priamo prostredníctvom kúpy ich akcií, alebo prostredníctvom fondov, ktorých portfóliá sú takýmito akciami tvorené,“ naznačuje príležitosť S. Pánis

Lacná ropa môže vytvoriť priestor pre budúci zisk. Aj pri investovaní totiž platí rovnaká zásada ako pri nakupovaní v obchode. Ak niečo hodnotné môžete nakúpiť za výrazne zníženú cenu, pravdepodobne si to kúpite. „Ak by vám niekto povedal, že vám dá nový iPhone za sto eur, pravdepodobne si ho vezmete, lebo viete, aká je jeho trhová cena a za koľko ho budete môcť predať v budúcnosti. Preto by som sa nebránil žiadnej triede aktív. Ide len o cenu a riziká,“ naznačuje D. Hapl.

„Jedným dychom je nutne dodať, že komodity, teda aj ropa, nie sú vhodným nástrojom na dlhodobé investovanie. Okrem vysokej volatility a žiadneho priebežného výnosu so sebou prinášajú iba špekulatívnu možnosť zachytiť rasty po výraznejších prepadoch,“ hodnotí Jozef Beständig, TOP finančný sprostredkovateľ Fincentra. Konštatuje, že najväčší skokový rast cien akcii ropných spoločnosti a samotnej ceny ropy už máme za sebou. V prípade ropných spoločnosti 60 percentný rast za dva mesiace a v prípade ropy ide o trojciferný percentný nárast za posledných päť týždňov.

Lacná ropa môže spôsobiť vážny problém

„V krátkodobom  horizonte, teda do konca roka, očakávam rast ceny ropy na úroveň 35 až 45 dolárov za barel pri rope WTI a strednodobom horizonte (2021 – 2022) na úrovni medzi 50 až 60 dolárov,“ odhaduje J. Beständig.

Producenti ropy sa snažia udržať cenu ropy redukciou ťažby „Rijád ohlásil ropné škrty a už teraz produkuje najmenej ropy za ostatných 18 rokov. Trhové sily prinútili k poklesu ťažby aj amerických bridlicových ťažiarov, keďže súčasné úrovne cien sú pre nich nerentabilné a problém je aj so skladovaním,“ poukazuje na situáciu S. Pánis.

Ak sa ceny vzkriesiť nepodarilo, hrozí vlna bankrotov. „Dlhodobo nízke ceny povedú k stratám ropných firiem. Tie následne nebudú schopné platiť svoje záväzky, budú zatvárať ropné vrty a prepúšťať zamestnancov. Problém nastane, ak nebudú splácať ani svoje záväzky bankám. V takom prípade sa banky, ktoré poskytli väčšie pôžičky ropným producentom, môžu dostať do problémov. Na základe toho sa problémy začnú prelievať do bankového sektora,“ vidí riziká D.  Hapl. To môže mať omnoho vážnejšie dopady na ekonomiku, ako potešenie z krátkodobo nízkych cien benzínu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial