Pondelok 06. júla. Meniny má Patrícia, Patrik

Budúcnosť kryptomien: Ako ďalej po bitcoinovej bubline?

Extrémny nárast ceny Bitcoinu počas roka 2017 rozprúdil diskusie o kryptomenách, ich svetlej budúcnosti a investičných príležitostiach. Okrem počítačových fanatikov sa o nich prvý raz dozvedela v širšom meradle aj verejnosť. Minulý rok však bol rokom korekcie a pre neopatrných investorov rokom sklamaní. Aký bude rok 2019, ktorý ešte stále naznačuje, že technológie blockchainu majú svoju cenu?

Bitcoin nie je a ani nebude jediný

Bitcoin dnes nemožno považovať za jedinú významnú virtuálnu menu. Tie totiž vznikajú ako huby po daždi. No možno ho považovať za akýsi najviditeľnejší príklad kryptomien.

Tak ako bitcoin, aj ostatné kryptomeny fungujú na technológii blockchain. To v praxi znamená, že ide o prepracovaný reťazec informácií o transakciách, ktoré sa vo virtuálnej mene udiali. Ide o peer-to-peer sieť a všetci jej členovia v nej majú rovnaké postavenie. Celá sieť je navyše zabezpečená pred manipuláciou a zneužitím platieb sériou blokov. A práve táto technológia môže byť v budúcnosti zaujímavejšia ako samotné virtuálne meny.

„Aj napriek tomu, že kryptomeny dostali v uplynulom roku tvrdý úder, samotná technológia má stále potenciál. Veľa firiem a bánk zavádza technológie založené na blockchaine,“ hovorí Jakub Rosa, analytik Across Private Investments

Tak blockchain, ako aj samotné kryptomeny už svoje miesto na trhu neopustia. Netreba zabúdať, že aj po spľasnutí bitcoinovej bubliny si táto, ako ďalšie meny, držia svoju cenu. „Aj napriek 80-percentému prepadu v minulom roku je dlhodobá výkonnosť kryptomien impozantná. Bitcoin je napríklad aktuálne štyri krát drahší než v januári 2017,“ pripomína J. Rosa.

Aj na základe tohto úspechu vznikajú nové kryptomeny, ktoré sľubujú úspech, hoci je výsledok neistý. Nové kryptomeny treba preto vnímať s rezervou. „Bublina, ktorá spľasla v minulom roku nie je prvá a zrejme nebude ani poslednou,“ pripomína J. Rosa.

Juraj Karpiš z INESS – Institute of Economic and Social Studies, si myslí, že väčšina dnes existujúcich kryptomien nakoniec zanikne. Bitcoin však môže podľa neho prežiť. „Bitcoin má podľa mňa stále obrovský náskok, najmä vďaka jeho miere decentralizácie a záujmu zo strany minerov, spotrebiteľov a developerov.

Problémov bude viac ako príležitostí

Vývoj na poli kryptomien bude v tomto roku jednoznačne turbulentný. A očakávať možno viac problémov ako investičných príležitostí, a to z mnohých dôvodov. Problémom je, že bitcoin aj ostatné kryptomeny si ešte len hľadajú svoje postavenie na trhu. Juraj Bednár, zakladateľ bezpečnostných firiem Citadelo, Hacktrophy a neziskovej organizácie Paralelná Polis tvrdí, že kryptomeny sú už dnes alternatívnym platidlom, ktoré v rôznych situáciách môže fungovať lepšie ako klasické štátne meny.

Udáva príklady: „ Kryptomeny fungujú najmä pre krajiny, ktoré majú veľkú časť populácie bez bankového účtu, prípadne krajiny, ktoré majú problémy so zapojením sa do medzinárodnej bankovej siete. Využitie virtuálnych mien však nie je len vo funkcii platidla, ale aj ako forma uchovania hodnoty, na ktorú nemajú štáty dosah.“

Na druhej strane si však treba priznať, že hoci kryptomeny reálne fungujú, to, že sa stanú uznanou alternatívou k štátnym platidlám je zatiaľ nepravdepodobné. „Na to, aby sa to stalo, by kryptomeny museli ovládnuť aj funkciu zúčtovacej jednotky,“ hovorí J. Karpiš.

Súhlasí aj Martin Babocký, investičný analytik Fincentra: „V blízkom a strednom období, povedzme piatich rokov, nevidím možnosť, že by sa kryptomeny stali oficiálnym alternatívnym platidlom. Možnosť využitia vidím skôr v systéme blockchain, ktorý by mohol byť ďalším vývojovým stupňom internetu.”

Ani podľa Európskej centrálnej banky nie sú kryptomeny z právneho uhla pohľadu považované za peniaze. Sú vnímané skôr za digitálneho reprezentanta hodnoty, ktorý nie je vydávaný centrálnou bankou, úverovými inštitúciami, či inštitúciami, ktoré sa zaoberajú elektronickými peniazmi.

J. Kapiš si dokonca myslí, že o čo budú kryptomeny úspešnejšie, o to viac regulácie sa na ne bude valiť. “Ak by hrozilo, že kryptomeny budú skutočne konkurovať zlým, štátnym peniazom, tak sa ich štáty pokúsia otvorene zakázať,“ predpokladá.

Regulácia sa ešte zďaleka neskončila

Regulácia je kameňom úrazu. Už dnes sú kryptomeny sčasti regulované a proces sa zďaleka nekončí. Regulácia kryptomien už do veľkej miery prebehla. Európska únia prijala v rámci boja s praním špinavých peňazí reguláciu AML5, ktorá sa týka aj inštitúcií poskytujúcich výmenu klasických mien za kryptomeny. Kroky v tejto oblasti urobilo aj Slovensko.

„Práve slovenská regulácia kryptomien znamená, že podnikatelia, ktorí kryptomeny používajú sa presúvajú do priaznivejších krajín, do Českej Republiky, do Nemecka, do Švajčiarska, Lichtenštajnska a podobne,“ hovorí J. Bednár.

M. Babocký predpokladá ďalší tlak v tejto oblasti: „Ďalšiu reguláciu určite očakávam. Či už zo strany Európskej únie alebo jednotlivých vlád. Centrálne banky takisto nedovolia alternatívnemu platidlu stať sa náhradou voči euru, doláru a ostatným zavedeným menám. Centrálne banky situáciu v kryptomenách sledujú a radšej si vytvoria vlastnú verziu, ako by mali nechať pochovať oficiálne meny.“

Investovať, či neinvestovať?

No ani napriek týmto problémom nemožno kryptomeny ignorovať z pohľadu investičnej príležitosti. Tá je síce extrémne volatilná, no aj preto pre mnohých stále lákavá. Navyše inšpirované bitcoinom vznikajú stále nové virtuálne meny a s nimi aj nové investičné výzvy.

„Aby človek zvolil vhodnú kryptomenu, mal by o nej mať čo najviac naštudované. Každá kryptomena alebo kryptoprojekt má svoj whitepaper s detailnými informáciami. Ak takýto projekt spolupracuje so známymi, silnými a stabilnými firmami, dáva mu to výhodu oproti ostatným,“ hovorí o základom oboznámení sa s potenciálnou investíciou M. Babocký. Radí však, že kryptomeny by mali tvoriť maximálne päť percent investičného portfólia, pretože ide o alternatívne a špekulatívne investície.

J. Rosa je pri investičnej otázke ešte opatrnejší a otvorene upozorňuje: „V prípade investovania do kryptomien platí, že investor by mal vzhľadom na povahu bitcoinu a ostatných mien rátať s možnosťou, že svoje vložené peniaze už neuvidí. Aj preto je toto investovanie skôr špekuláciou, ktorá je vhodná pre skúsených investorov.“

J. Bednár však vo svetlú budúcnosť kryptomien verí: „Kryptomeny majú priestor ako forma poistenia proti úpadku štátnych mien – či už cez infláciu alebo krízy. Taktiež je to vhodný spôsob ako uchovať hodnotu, ku ktorej máte prístup z celého sveta. Ak ľudia v nejakej krajine budú utekať z nefunkčnej štátnej meny do kryptomien, bude to znamenať zhodnotenie virtuálnych mien v dlhodobom meradle.“

Úspech pripúšťa aj J. Rosa: „Hodnotu kryptomien reflektuje aj ich popularita.“ No to, či budú v tento rok kryptomeny populárnejšie, ako tomu bolo vlani, si nikto s istotou predpovedať nedovolí.“

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *