Streda 22. január. Meniny má Zora

Budúcnosť štátnych dôchodkov? Sociálna katastrofa

Penzia Marek Mittaš 18.02.2019 | 00:00 1 Komentár

Súčasne s témou fixovania vedu odchodu do dôchodku a valorizácie penzií, je potrebné otvoriť aj tému budúcnosti štátneho dôchodku. Vývoj demografickej krivky na Slovensku prepisuje doterajšie dôchodkové istoty. Na mieste je pýtať sa nielen, kedy do dôchodku pôjdeme, ale či dôchodok v súčasnej forme bude o pár rokov vôbec existovať.

Dobieha nás nízka pôrodnosť

Podľa štatistík Sociálnej poisťovne bolo v januári tohto roka evidovaných 1 070 083 poberateľov starobných dôchodkov. Ak k tomu pripočítame aj iné typy dôchodkov, dostávame sa k číslu 1 395 822 dôchodcov. Keď odpočítame z celkového počtu obyvateľov deti, študentov, nezamestnaných a neplatiacich odvody, na prvý pohľad je zrejmé, že sociálny systém sa začína dostávať do úzkych. Časy, keď mali rodiny tri a viac detí sú minulosťou a s nimi aj systém založený na tom, že odchádzajúcu generáciu pracujúcich uživí tá nastupujúca.

„Demografia Slovenska jasne hovorí, že pomer pracujúcich a dôchodcov sa úplne otočí. Z dnešných 1,6 pracujúcich na dôchodcu bude o niekoľko desaťročí 0,8 pracujúceho na dôchodcu. Ak štát nezvýši dramaticky dane a odvody, čo je vysoko nepravdepodobné, logicky musí znižovať výšku dôchodkov. Zvlášť, ak už dnes štát dotuje Sociálnu poisťovňu,“ hovorí Marián Búlik, finančný analytik OVB Allfinanz Slovensko.

O neúprosnej demografii na Slovensku hovorí aj Marcel Haniš, vedúci oddelenia produkt manažmentu DDS Tatra banky: „Väčšina odborníkov sa zhoduje na tom, že udržať štátne dôchodky na Slovensku v reálnej kúpnej sile, hoci len na súčasnej úrovni, bude veľmi ťažké. Slovensko čaká jedno z najrýchlejších zostarnutí populácie v rámci celej Európskej únie.“

Pritom treba poznamenať, že dnešné dôchodky majú pomerne kráľovskú mieru náhrady príjmu – cez 45 percent. Vzhľadom na vývoj situácie však možno logicky očakávať jej pokles.  „V budúcnosti bude štátny dôchodok voči priemerným príjmom nižší, odborníci odhadujú pokles len na 20 percent miery náhrady príjmu. Zmení sa na akúsi symbolickú základnú sociálnu dávku, podobnú dnešnému životnému minimu. A rozdiel bude musieť každý človek zafinancovať z vlastného,“ naznačuje nelichotivý scenár M. Búlik.

Dofinancovanie dôchodkov bude nutnosťou

„Každý Slovák si na penziu potrebuje zabezpečiť dodatočný príjem. Existuje viacero možností ako si sporiť na dôchodok. Vyslovene pre tento účel vznikli doplnkové dôchodkové sporenia,“ vysvetľuje M. Haniš.

Od roku 2004 na Slovensku funguje aj druhý pilier, no samotná štátom podporovaná schéma nestačí. „Systému by určite prospela výraznejšia podpora zo strany štátu, keďže je takmer isté, s ohľadom na demografický vývoj, že štát nebude mať o 20 až 30 rokov dostatok prostriedkov na vyplácanie dôchodkov na dnešnej úrovni v klasickom priebežnom systéme zabezpečovanom Sociálnou poisťovňou,“ hovorí na margo tejto situácie Martin Višňovský, člen predstavenstva NN poisťovne a dôchodkové spoločnosti. Najviac zo všetkého však na Slovensku chýba osveta v oblasti sporenia na dôchodok a problémom je tak aj malý záujem obyvateľov.

„Podľa prieskumov, až 62 percent ľudí v produktívnom veku zatiaľ na dôchodok vôbec nesporí.,“ hovorí M. Búlik. Aj M. Višňovský pokladá osvetu za absolútnu prioritu. „Za dôležité v tomto smere považujem finančné vzdelávanie obyvateľov Slovenska, aby si uvedomovali potreby vytvárať si finančnú rezervu už od mladosti. Tá im pomôže vyrovnať sa s poklesom príjmu v starobe,“ hovorí.

Riešenia, keď štátny dôchodok nevystačí

Čím skôr si ľudia uvedomia potrebu sporiť na dôchodok, tým viac času budú mať na zabezpečenie dodatočného financovania. Martin Babocký, investičný analytik Fincentra otvorene hovorí: „Je možné, že štát bude mať v budúcnosti s vyplácaním dôchodkov problémy a práve preto by ľudia, čo sa týka dôchodku, mali mať zriadené vlastné investície. Je to najistejší spôsob ako mať lepší dôchodok.“

Maroš Ďurik, CEO Across Private Investments dokonca v takomto scenári vidí pozitívum: „Dúfajme, že postupne bude mať štát úlohu pri dôchodkoch čoraz menšiu. Najlepšie by bolo, keby pri vyplácaní dôchodkov nehral štát v budúcnosti žiadnu úlohu, alebo by mal vyplácať len akýsi sociálny, minimálny dôchodok tým, ktorí si nedokázali, hlavne z objektívnych príčin, na minimálny dôchodok nasporiť.“

Spoľahlivou možnosťou, ako si zabezpečiť financie v dôchodkovom veku, je teda na štát sa vôbec nespoliehať a štátnu finančnú náhradu platu tak zobrať len ako bonus, ktorý bude v princípe kozmetický. M. Višňovský, preto radí: „Ak sa mladí nechcú spoliehať len na dôchodok zo Sociálnej poisťovne majú možnosť vstúpiť do 35 roku života do druhého piliera. Na základe podpisu zmluvy o starobnom dôchodkovom sporení s vybranou DSS, pošle v tomto roku Sociálna poisťovňa každý mesiac 4,75 percenta z odvodov zo mzdy na jeho osobný dôchodkový účet v DSS.“

Pre ešte lepšie zabezpečenie v dôchodku, nielen pre mladých ľudí, je k dispozícií dobrovoľné sporenie v treťom pilieri. Pri ňom je vhodné využiť daňovú úľavu do výšky 180 eur ročne a podporu zamestnávateľa rovnako formou, o daní oslobodených, príspevkov.

„Ľudia by nemali ignorovať ponuku svojho zamestnávateľa na sporenie v treťom pilieri, čiže DDS. Častokrát sa totiž v praxi stretávame s tým, že mnohí zamestnávatelia chcú prispievať zamestnancom až sto alebo 200 percent z vkladu zamestnanca, avšak tí o takéto sporenie neprejavujú záujem. Až po dôkladnom vysvetlení výhod, sa väčšina z nich rozhodne túto podporu zo strany zamestnávateľa a štátu využiť,“ vysvetľuje situáciu Búlik.

„Okrem druhého a tretieho piliera existujú ešte ďalšie spôsoby, ako si prilepšiť v dôchodkovom veku. Držať peniaze na bežnom účte bez zhodnotenia však medzi ne nepatrí. Je vhodné, aby si mladí ľudia vytvárali úspory a zhodnocovali ich, pričom si môžu vybrať o zo širokej škály podielových fondov, cez termínované vklady až po rôzne sporiace produkty,“ radí ďalšie možnosti ako si zaistiť dôstojné živobytie v starobe  Lucia Dovalová, analytička Poštovej banky.

Jedna odpoveď na “Budúcnosť štátnych dôchodkov? Sociálna katastrofa”

  1. Maro píše:

    Buducnost statnych dochodkov a sucasnost sukronych je socialna katastrofa.

    Sucasnost statnych je lepsia ako sucasnost sukromnych. Z toho „jasne“ vyplyva ze buducnost sukromnych sa zlepsi a buducnost stanych zhorsi.

    Predpokladat ze znizenie demografie prinesie zisky do akcii je ako ked sa isty dodavatel automobilky tesil ze prepustenim vodicov vzv z automobilky ziska kvalitnu pracovnu silu. Nedomyslel ze mu klesnu objednavky, ved je oredsa dodavatel…

    Ked nebudu ludia, nebude mat kto kupovat vyrobky a zisky firiem klesnu a tym aj akcie( inac by vyletelo hore PE)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *