Utorok 27. októbra. Meniny má Sabína

Burza v New Yorku je znovu otvorená. Akcie prudko rastú. Máme dôvod na radosť?

Akciová burza v New Yorku má za sebou prvý deň s obnoveným živým obchodovaním na parkete. Ide o symbolický krok znovu sa otvárajúcej americkej ekonomiky. Akcie to privítali masívnym oživením.

Najväčšia akciová burza na svete bola zatvorená od 18. marca. Cieľom bolo predísť šíreniu nákazy koronavírusu a ochrániť zdravie stoviek zamestnancov. Od tohto obdobia sa s akciami obchodovalo len elektronicky.

Po dvoch mesiacoch sa obchodníci vrátili na parket

Včerajší návrat k normálu bol viac menej symbolický. Otvára sa celá americká ekonomika a burza je špičkou ľadovca na obchode založeného amerického hospodárstva.

Burza v New Yorku funguje už od roku 1792. Jej brány zostali v minulosti na krátko zatvorené po teroristických útokoch v septembri roku 2001, ako aj v októbri roku 2012 po hurikáne Sandy. Nikdy však nešlo o odstávku na tak dlhý čas.

Súčasné otvorenie neznamená riadnu prevádzku v pravom zmysle slova. Pracovníci budú musieť dodržiavať prísne pravidlá vrátane nosenia rúšok a dodržiavania odstupu. Do práce sa mohla vrátiť len štvrtina pôvodných zamestnancov. Ostatní naďalej pracujú z domu.

„Nie je to návrat k normálu. Je to o tom, ako sa naučiť žiť s globálnou pandémiou dovtedy, kým nebude na svete účinná vakcína,“ skonštatovala šéfka burzy Stacey Cunningham. Znovuotvorenie trhu by podľa nej mohlo znížiť volatilitu a pomôcť pri obchodovaní menším firmám.

Prvý deň obchodovania akcie oslávili prudkým rastom

Prvý deň obnoveného obchodovania akcie privítali prudkým rastom. Index Dow Jones vzrástol o 2,17 percenta a index S&P 500 o 1,23 percenta. Medzi investormi zavládol optimizmus najmä z dôvodu otvárania americkej ekonomika a aj v nádeji na skoré sprístupnenie vakcíny proti koronavírusu.

Dow Jones sa počas včerajšieho dňa dokonca ocitol nad hranicou 25 tisíc bodov, čo je úroveň zo začiatku marca. A aj index S&P 500 už prekonal métu 3000 bodov, čo je rovnako hodnota z marca. Ide o psychologickú hranicu, navyše index prelomil hodnotu 200 dňového kĺzavého priemeru, čo môže signalizovať návrat k býčiemu trendu.

Zdá sa teda, že americké akcie sú už z toho najhoršieho vonku a pomaly sa blížia smerom k predkrízovým úrovniam.

Viacerí ekonómovia však upozorňujú, že trhy preceňujú ekonomickú realitu. Počty nezamestnaných (aktuálne 39 mil.) totiž dosahujú najvyššie čísla od Veľkej hospodárskej krízy spred storočia. Odhad prepadu amerického hospodárstva sa pre druhý štvrťrok odhaduje na mínus 30 percent, čo je rovnako tak novodobo najhlbšia ekonomická recesia.

Je optimizmus oprávnený?

Iní analytici však namietajú, že finančné trhy vždy predvídajú budúci vývoj. Nereagujú teda na to, čo sa aktuálne deje, ale na to, čo sa bude diať. Signály oživenia ekonomiky sú tu nesporné. USA rušia obmedzenia aj napriek tomu, že počet nových prípadov koronavírusu rastie. Medzi firmy, ktorých akcie včera rástli, preto boli viaceré z odvetvia cestovného ruchu, či služieb. Práve tieto boli zdecimované doterajšou odstávkou ekonomiky.

Pozitívnou správou je aj to, že spotrebiteľská dôvera v USA sa v máji stabilizovala. V apríli klesla na najnižšiu úroveň za posledných šesť rokov (85,7). V máji to bolo o niečo viac (86,6). Očakávania spotrebiteľov pre nasledujúce mesiace sa tak zlepšili.

Trhy potešili aj správy z medicínskeho výskumu. Americká biotechnologická firma Novavax oznámila, že v Austrálii začala s testovaním vakcíny proti koronavírusu na ľuďoch. Celosvetovo je v rôznych fázach vývoja zhruba stovka vakcín. Uvedenie na trh bude znamenať definitívny prielom v epidemiologickej situácii.

Za dobrou náladou na trhoch však stojí aj doping v podobne stimulov vlád a centrálnych bánk. Biely dom minulý týždeň odsúhlasil štvrtý balík ekonomickej pomoci.

Núdzový režim

Hoci trhy sú už 35 percent nad svojim marcovým minimom, nemožno ešte počítať s bezstarostnou budúcnosťou. Dopady rýchleho otvárania ekonomiky na zdravotnú situáciu ťažko odhadnúť. Pravdepodobne si vyžiadajú nové obete, čo by mohlo viesť k opätovnému obmedzeniu ekonomiky. Vysoko pravdepodobná je aj druhá vlna pandémie.

S oživením finančných trhov je to teda asi tak ako s otvorením burzy v New Yorku. Trading floor síce znovu funguje, prevádzka je však stále len núdzová. Novinári majú vstup zakázaný. Rovnako sú obmedzené všetky sprievodné akcie.

„Otvorenie burzy je úľavou pre obchodníkov, ktorí sa mohli vrátiť do práce. Nie je to však tá burza, ako sme ju poznali ešte pred krátkym časom,“ uviedla Samira Hussain, reportérka BBC.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial