Streda 03. júna. Meniny má Karolína

Byty sú už o 4 % drahšie ako pred krízou

ceny nehnuteľností

Národná banka Slovenska zverejnila údaje cien nehnuteľností na bývanie za prvý štvrťrok tohto roku. Priemerné ceny bývania na Slovensku stúpli v prvých troch mesiacoch tohto roka medziročne o 4,8 percenta, čo oproti záveru minulého roka predstavuje mierne zrýchlenie – o 4,3 percenta. Celkovo je to však mierne oslabenie, keď tempo rastu oproti priemeru celého minulého roka prestavovalo 6,3 percenta.

Medzikvartálny rast priemernej ceny nehnuteľností na bývanie dosiahol o 2,6 percenta. Priemerná cena nehnuteľností na Slovensku dosiahla úroveň 1396 eur za meter štvorcový, čo je o 36 eur viac ako v predchádzajúcom kvartáli.

 

cena nehnuteľností

 

Regióny dobiehajú v raste Bratislavu

Ceny rástli medzikvartálne vo všetkých krajoch, pričom najvýraznejší rast bol v Trnavskom kraji – o 5,3 percenta a Banskobystrickom kraji – o 5,2 percenta. Oproti rovnakému obdobiu vlaňajška však ceny nehnuteľností rástli najvýraznejšie v Košickom kraji – o 12,6 percenta.

Na medziročnom raste cien sa podieľali najmä byty, ktoré v zdraželi až o 6,9 percenta, čo predstavuje mierne zrýchlenie oproti predchádzajúcemu kvartálu. Ceny domov rástli o niečo pomalšie, keď stúpli o 3,2 percenta medziročne.

Ceny nehnuteľností po kríze šesť rokov za sebou klesali, a to v rokoch 2009 až 2014. Len v roku 2015 prišlo k miernemu rastu cien nehnuteľností o 0,9 percenta. Postupne tempo rastu cien zrýchlilo, ale naďalej sa ceny bývania nachádzajú pod svojou predkrízovou úrovňou z polovice roka 2008, ktorá predstavuje 1549 eur za meter štvorcový.

V roku 2008 dosiahla priemerná cena bývania svoj vrchol, pričom v súčasnosti sa nachádza približne desať percent pod ním. No platí to len pre celotrhový priemer. Priemerná cena bytov už svoj predkrízový vrchol prekonala, a to o takmer štyri percentá.

Priaznivé podmienky na trhu

Rast cien nehnuteľností súvisí s vysokým dopytom po bývaní, čo je dôsledkom rastu príjmov obyvateľstva, ako aj stále jednoduchou dostupnosťou úverov. Ekonomická situácia na Slovensku ostáva aj naďalej priaznivá, pričom vývoj na trhu práce prispieva k zvyšovaniu disponibilných príjmov domácností.

Menová politika ECB je celkovo uvoľnená, aj keď postupne sa začne pomaly posúvať smerom k normálu. Navyše rast úverovania bude ovplyvnený opatreniami Národnej banky. Celkovo tento rok môžeme očakávať pokračovanie rastu cien bývania, ale miernejším tempom.

Autorka je analytička Slovenskej sporiteľne.

2 odpovede na “Byty sú už o 4 % drahšie ako pred krízou”

  1. Miloš píše:

    Podľa mňa ceny nehnuteľností budú rásť ešte do leta, a potom začnú padať. Sťaženie prístupu k hypotékam zníži disponibilný dopyt po bývaní.

  2. Jurgen píše:

    Tiez v to dufam, ale podla mna to nebude hned, tipujem, ze potrva rok-dva, kym to bude citelne… Ak vobec…

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *