Piatok 17. augusta. Meniny má Milica

Byty sú už o 4 % drahšie ako pred krízou

ceny nehnuteľností

Národná banka Slovenska zverejnila údaje cien nehnuteľností na bývanie za prvý štvrťrok tohto roku. Priemerné ceny bývania na Slovensku stúpli v prvých troch mesiacoch tohto roka medziročne o 4,8 percenta, čo oproti záveru minulého roka predstavuje mierne zrýchlenie – o 4,3 percenta. Celkovo je to však mierne oslabenie, keď tempo rastu oproti priemeru celého minulého roka prestavovalo 6,3 percenta.

Medzikvartálny rast priemernej ceny nehnuteľností na bývanie dosiahol o 2,6 percenta. Priemerná cena nehnuteľností na Slovensku dosiahla úroveň 1396 eur za meter štvorcový, čo je o 36 eur viac ako v predchádzajúcom kvartáli.

 

cena nehnuteľností

 

Regióny dobiehajú v raste Bratislavu

Ceny rástli medzikvartálne vo všetkých krajoch, pričom najvýraznejší rast bol v Trnavskom kraji – o 5,3 percenta a Banskobystrickom kraji – o 5,2 percenta. Oproti rovnakému obdobiu vlaňajška však ceny nehnuteľností rástli najvýraznejšie v Košickom kraji – o 12,6 percenta.

Na medziročnom raste cien sa podieľali najmä byty, ktoré v zdraželi až o 6,9 percenta, čo predstavuje mierne zrýchlenie oproti predchádzajúcemu kvartálu. Ceny domov rástli o niečo pomalšie, keď stúpli o 3,2 percenta medziročne.

Ceny nehnuteľností po kríze šesť rokov za sebou klesali, a to v rokoch 2009 až 2014. Len v roku 2015 prišlo k miernemu rastu cien nehnuteľností o 0,9 percenta. Postupne tempo rastu cien zrýchlilo, ale naďalej sa ceny bývania nachádzajú pod svojou predkrízovou úrovňou z polovice roka 2008, ktorá predstavuje 1549 eur za meter štvorcový.

V roku 2008 dosiahla priemerná cena bývania svoj vrchol, pričom v súčasnosti sa nachádza približne desať percent pod ním. No platí to len pre celotrhový priemer. Priemerná cena bytov už svoj predkrízový vrchol prekonala, a to o takmer štyri percentá.

Priaznivé podmienky na trhu

Rast cien nehnuteľností súvisí s vysokým dopytom po bývaní, čo je dôsledkom rastu príjmov obyvateľstva, ako aj stále jednoduchou dostupnosťou úverov. Ekonomická situácia na Slovensku ostáva aj naďalej priaznivá, pričom vývoj na trhu práce prispieva k zvyšovaniu disponibilných príjmov domácností.

Menová politika ECB je celkovo uvoľnená, aj keď postupne sa začne pomaly posúvať smerom k normálu. Navyše rast úverovania bude ovplyvnený opatreniami Národnej banky. Celkovo tento rok môžeme očakávať pokračovanie rastu cien bývania, ale miernejším tempom.

Autorka je analytička Slovenskej sporiteľne.

Jedna odpoveď na “Byty sú už o 4 % drahšie ako pred krízou”

  1. Miloš píše:

    Podľa mňa ceny nehnuteľností budú rásť ešte do leta, a potom začnú padať. Sťaženie prístupu k hypotékam zníži disponibilný dopyt po bývaní.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *