Nedeľa 09. decembra. Meniny má Izabela

Bývate v Nitrianskom kraji? Bývanie na úver je pre vás najdostupnejšie na Slovensku

Bývanie na hypotéku je najdostupnejšie v Nitre a Trenčíne. Rozdiel medzi splátkou úveru na porovnateľný byt je po zohľadnení rozdielov vo výške mzdy až dvojnásobný. Dôvodom sú lacné nehnuteľnosti a relatívne vysoké mzdy. Celoslovenský index dostupnosti bývania dosahuje aktuálne najlepšie hodnoty v histórii. Lacné úvery, rast priemernej mzdy, to sú príčiny.

Aj po zohľadnení vyššej priemernej mzdy v hlavnom meste ostáva, vďaka vysokým cenám, vlastné bývanie v Bratislave najmenej dostupné spomedzi všetkých regiónov Slovenska. Relatívne nižšiu dostupnosť bývania nájdeme aj v regiónoch východného Slovenska – v Košickom a Prešovskom kraji.

Naopak najlacnejšie ceny nehnuteľností na bývanie nájdeme v Nitrianskom a Trenčianskom kraji, kde aj po zohľadnení výšky miezd v týchto krajoch ostáva kúpa vlastného bývania relatívne najdostupnejšia.

Výška splátky 20-ročného hypotekárneho úveru pri nehnuteľnosti s rozlohou 70 m2  je vzhľadom na výšku priemernej mzdy v týchto regiónoch v porovnaní s Bratislavou len približne polovičná.

 

index-dostupnosti-byvania

 

Cena nehnuteľností stúpa

Rast slovenskej ekonomiky sa v tomto roku zrýchlil opäť nad úroveň troch percent. A spolu s oživením ekonomiky sa postupne začína znova zobúdzať aj trh s nehnuteľnosťami, čo sa prejavuje aj na ich cene.

Podľa údajov NBS priemerná cena nehnuteľností na bývanie na Slovensku v treťom štvrťroku tohto roka pokračovala v miernom raste, v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka tak bola vyššia o 1,2 percenta. A hoci stále nemôžeme hovoriť o výraznom raste cien nehnuteľnosti, po rokoch ich poklesu je to predsa len najrýchlejší medziročný rast od vypuknutia krízy v závere roku 2008.

Napriek tomu sú ceny rezidenčných nehnuteľností, v porovnaní s maximami z roku 2008, stále nižšie o približne jednu pätinu (je tu nevyhnutné pripomenúť, že trh v roku 2008 javil jednoznačné známky prehrievania).

Ceny nehnuteľností zatiaľ nerastú rovnako naprieč jednotlivými regiónmi Slovenska. Oživenie pozorujeme najmä vo veľkých mestách – ceny v regióne Bratislavy vzrástli medziročne o 3,2 percenta, ceny v Košickom kraji o 3,1 percenta. Okrem týchto dvoch regiónov ceny mierne rástli už len na Trnavskom (1,1%) a Trenčianskom kraji (0,6%). Naopak stále výrazne klesali v Žilinskom (-3,8%), Nitrianskom (-4,5%) a Banskobystrickom (6,4%) kraji a stagnovali v Prešovskom kraji (-0,1%). 

Aj pohľad na vývoj cien nehnuteľností podľa ich kategórie potvrdzuje fakt, že ceny rastú najmä v mestách. Kým ceny bytov medziročne v priemere stúpili až o 5,6 percenta, ceny domov naopak stále klesajú (pokles o 1,6 percenta). Najrýchlejší rast zaznamenali štvorizbové a jednoizbové byty, relatívne pomalšie rástli ceny päť a viac izbových bytov.

Index dostupnosti bývania na najvyšších hodnotách

Aj napriek pozvoľnému rastu cien nehnuteľností na bývanie sa dostupnosť bývania financovaného bankovým hypotekárnym úverom aj v treťom štvrťroku naďalej zvyšovala. Index dostupnosti bývania, ktorý zostavuje UniCredit Bank opäť posunul svoje historické maximum, keď v porovnaní s minimom z roku 2008 nadobudol viac ako dvojnásobnú hodnotu. Aktuálny rast cien nehnuteľností totiž plne kompenzovali rastúce priemerné mzdy zamestnancov a klesajúce úrokové sadzby, ktoré reagovali na uvoľňovanie menovej politiky podporené kvantitatívnym uvoľňovaním. 

Predpokladáme, že v nasledujúcich štvrťrokoch by sa už index dostupnosti bývania predsa len mohol stabilizovať blízko súčasných maximálnych úrovni. Priestor pre ďalší pokles úrokových sadzieb na nových hypotékach je už limitovaný. Na druhej strane, očakávané predĺženie a rozšírenie kvantitatívneho uvoľňovania v eurozóne, či prípadné zníženie sterilizačnej sadzby by malo brániť skorému odrazeniu sadzieb na hypotékach od dna. Pri relatívne stabilných úrokových sadzbách by tak mal byť efekt očakávaného pokračujúceho rastu cien nehnuteľností plne vymazaný rastom priemernej mzdy v ekonomike.

Autor je analytik UniCredit Bank.

Jedna odpoveď na “Bývate v Nitrianskom kraji? Bývanie na úver je pre vás najdostupnejšie na Slovensku”

  1. Kántor píše:

    100+30+30 m2 vhodný na podnikanie
    Nitra priamo centrum
    0903443689

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *