Pondelok 26. októbra. Meniny má Demeter

Čadca je daňovým rajom pre poľské firmy

Na Slovensku je evidovaných 123 komanditných spoločností s poľskými štatutármi. Z toho väčšina v Čadci a na tej istej adrese. Firmy využívajú slovenskú daňovú legislatívu a vyberajú si vo forme nezdanených dividend zisky z podnikania, ktoré tieto firmy nevykonávajú. Objemom vykázali tieto komanditné spoločnosti za vlaňajšok zisk z bežnej činnosti vo výške 780 mil. eur, čo je viac ako ktorékoľvek odvetvie na Slovensku. 

Od roku 2011 dochádza v Čadci k nárastu vzniku komanditných spoločností so štatutármi pochádzajúcich z Poľska. Ich zisk z bežnej činnosti za minulý rok predstavoval až 95 percent zisku celého okresu. Hodnoty ziskov a aktív týchto firiem dosahujú hodnoty aj vysoko nad priemerom Slovenska a to všetko napriek tomu, že nevykonávajú na Slovensku žiadnu reálnu podnikateľskú činnosť.

Údaje vyplývajú z analýzy spoločnosti FinStat. V Čadci je podľa nej v súčasnosti evidovaných väčšina komaditných spoločností so štatutármi pochádzajúcimi z Poľska. Tieto firmy slúžia k vyberaniu ziskov pochádzajúcich z iných ako vlastných podnikateľských aktivít. Dividendy totiž pri komanditných spoločnostiach na Slovensku nepodiehajú zdaneniu. 

„Zisk z bežnej činnosti všetkých sledovaných komanditných spoločností tvorí viac ako 780 mil. €, čo je viac ako zisk z bežnej činnosti každého z odvetví Slovenska,“ uvádzajú autorky štúdie Jana Polakovičová, Monika Ondrušeková.  „Zisk z bežnej činnosti len pri 20tich najziskovejších firmách je takmer totožný so ziskom z bežnej činnosti celého automobilového priemyslu,“ ilustrujú autorky na príklade.

No do zdaňovania sa tieto zisky už nepremietajú. Celkovo firmy odviedli vlani podľa Finstatu na daniach len 39 000 eur. 

Tieto firmy reálne nevykonávajú na Slovensku žiadnu podnikateľskú činnosť. Väčšina z nich má okrem vysoké zisku aj vysoké aktíva a prípadne záväzky a pohľadávky. Ich zisk z bežnej činnosti je však len papierový. „Firmy nemajú takmer žiadne tržby a celý zisk z bežnej činnosti je generovaný z finančnej činnosti,“ uvádzajú analytičky.  Ide o naozaj masívne firmy. Ich aktíva tvoria až 51 percent aktív firiem celého okresu. 

Väčšina týchto komanditných spoločností má sídlo v Čadci a všetky sú tam registrované na rovnakej adrese – Palárikova 76

Až 90 percent sledovaných firiem uvádza, že pôsobí v odvetví Právo, poradenstvo a účtovníctvo. Ako bližšiu špecifikáciu majú uvedené Poradenské služby v oblasti podnikania a riadenia. Ďalšími uvádzanými odvetviami sú: Reklama, Služby, Financie a Veľkoobchod.

zisk-polskych-firiem

Najziskovejšou firmou spomedzi poľských komanditných spoločností je Old Brewery k.s.. Tá však nesídli v Čadci, ale v Bratislave. Jej zisk z bežnej činnosti za rok 2014 dosiahol 160,7 mil. eur. Tento objem je porovnateľný s profitom Slovenských elektrární. Firma uvádza, že pôsobí v odvetví Služby. Celý zisk z bežnej činnosti tejto spoločnosti pochádza z výnosov z cenných papierov a podielov v dcérskej účtovnej jednotke a spoločnosti s podstatným vplyvom.

Ďalšie spoločnosti THC SK k.s. a C-rally k.s. dosahujú zisk z bežnej činnosti približne 60 mil. eur, ktorý je tvorený výnosmi z ostatných dlhodobých cenných papierov a podielov. Tieto dve korporácie dosahujú približne rovnaký zisk z bežnej činnosti ako Západoslovenská energetika a.s.

Ďalšia spoločnosť – Goshenit k.s., sa ziskom z bežnej činnosti 39,8 mil. eur, výrazne približuje k zisku Slovak Telekom a.s. za rok 2014.

vznik-polskych-firiem-v-rokoch

Všetky zo spomínaných spoločností sú pomerne mladé. Väčšina z nich bola založená v roku 2014, menšia časť v roku 2013.

Tu sú základné fakty v kocke:

  • Charakteristika: vysoké aktíva, vysoký výsledok hospodárenia z bežnej činnosti po zdanení, celkovo 780 mil. €, pričom nemajú tržby
  • Podozrivé: väčšina z nich má rovnaké sídlo, Palárikova 76, Čadca
  • Zaujímavé: 90% z nich uvádza, že pôsobí v odvetví Právo, poradenstvo a účtovníctvo
  • Zaujímavé: 95% zisku z bežnej činnosti okresu Čadca je tvorená poľskými komanditnými spoločnosťami
  • Zaujímavé: 51% aktív okresu Čadca je tvorená poľskými komanditnými spoločnosťami
  • Porovnanie: Old Brewery k.s. má zisk z bežnej činnosti v hodnote ako Slovenské elektrárne a.s.
  • Porovnanie: 20 najziskovejších komanditných spoločností s poľskými štatutármi dosahuje zisk z bežnej činnosti v hodnote celého Automobilového priemyslu

Jedna odpoveď na “Čadca je daňovým rajom pre poľské firmy”

  1. Martin píše:

    „No do zdaňovania sa tieto zisky už nepremietajú. Celkovo firmy odviedli vlani podľa Finstatu na daniach len 39 000 eur. “ … nechapem, ako je to mozne?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial