Nedeľa 25. októbra. Meniny má Aurel

Čaká nás prelomový rok? Áno, ale…

Slovutní slovenskí politológovia a publicisti nás budú opäť raz presviedčať, že blížiace sa parlamentné voľby (29. februára) budú prelomové, zásadné, kľúčové atď. Ale oni to hovoria a píšu pred každými jednými parlamentnými voľbami.🤒

Ak by jeden z členov koalície zlyhal…

Ale v istom zmysle predsa len budú tieto voľby prelomové. Je totiž až príliš veľká šanca, že do novovzniknutej vládnej koalície sa dostane aj politický subjekt, ktorý podľa rozhodnutia Najvyššieho súdu (NS) SR nie je fašistický. Tak to aspoň vybavil podnikateľ Marián Kočner, ktorý svoju spolubojovníčku prostredníctvom aplikácie Threema už vopred informoval, že o tej veci budú sudcovia Najvyššieho rozhodovať vtedy a vtedy a neskôr ju vopred informoval aj o tom, ako v tej veci rozhodnú.

Bolo by to všetko absurdné, keby jeden človek neovládal celý systém slovenskej justície!

Celý systém – od dvoch vyšetrovateľov, ktorí všetky jeho kauzy zametali pod koberec s tým, že skutok sa nestal, cez generálneho prokurátora, ktorému ten človek sám namontoval odpočúvacie zariadenie s kamerou v jeho kancelárii a ešte si tú montáž aj sám nahral, až po súdy, na ktorých sa už začali personálne zmeny. Síce pomaličky, ale začali. Niektorí, ktorí sa s tým človekom poznali a stretávali, sa „dobrovoľne“ vzdali riadiacich funkcií na súdoch, niektorí si už aj navždy vyzliekli sudcovské taláre!

Ten marazmus v slovenskej justícii v tom najširšom zmysle slova bude ale ďalej pokračovať, si myslím.

A výsledky volieb to zásadnejšie nezmenia.

Aby som zas bol úprimný, nemyslím si, že Kotlebovci by boli elegánovi Kočnerovi nejako zvlášť sympatickí. Bola to z jeho strany iba číra vypočítavosť pre prípad, že by jeden z členov vládnej koalície (čítaj: Most-Híd) pri niektorom dôležitom hlasovaní zlyhal a vládna koalícia by mohla padnúť na pysk.

Treba vždy mať poruke nejakú poistku!

A na slovenských súdoch sa vraj dá všetko vybaviť. Aspoň Kočner to vedel vybaviť – dovtedy, kým nebol vo väzbe. Teraz spoza mreží je to už horšie.

Ale celá tá vec má aj inú stránku. Rozhodnutie Najvyššieho o tom, že Kotlebovci nie sú fašistická strana a netreba ich rozpustiť, takpovediac posvätil expremiér Fico, keď sa verejne a nahlas postavil na stranu exposlanca Milana Mazureka odsúdeného za extrémistické výroky a sám si za to vyslúžil trestné stíhanie… Dobré divadlo pre tých jednoduchších!😡

Expremiér síce vyhlásil, že rozhodnutie súdu o Mazurekovi rešpektuje, ale zaradil ho do kategórie mediálnych rozsudkov.

Ale zdá sa, že trošku sa prerátal a to naplánované divadlo pre masy mu prerástlo cez hlavu. Jeho následné zúfalé vyplakávanie do médií, že prokurátori Úradu špeciálnej prokuratúry sa na chodbách nahlas nebavia už o ničom inom, len o tom, že treba toho Fica už konečne za niečo zavrieť, to nie je scenár napísaný smeráckym ideológom, poslancom Blahom, ale to je z Ficovej strany už číra zúfalosť!

Pochopil, že narazil a že na špeciálnej prokuratúre sú ľudia, ktorí sa ho akosi neboja. A to je preňho horšie ako zle! Nie, nemám na mysli šéfa Úradu špeciálnej prokuratúry Kováčika, ale skôr tých radových špeciálnych prokurátorov.

Z niektorých mám pocit, že fakt idú tvrdo po veciach. Aspoň mne sa tak zdá.

V každom prípade si ale prokurátori nenechajú skákať po hlave, čo je len dobre. Krátko pred Vianocami vydali aj verejné vyhlásenie, v ktorom v súvislosti s trestným stíhaním Roberta Fica vyjadrili pohoršenie nad znevažujúcimi výrokmi poslanca Blahu (Smer-SD) a ďalších spriaznených politikov.

Expremiér Fico totiž podal sťažnosť, v ktorej svoje obvinenie považuje za nezmyselné a urážajúce a zároveň namieta údajnú politickú zaujatosť prokurátora , ktorý dal pokyn na jeho stíhanie. „Dal som si preveriť informácie o prokurátorovi, ktoré zverejnil Ľuboš Blaha a tie informácie sú absolútne pravdivé. Pán prokurátor je úplne blízko bratislavskej kaviarne, Sorosovi, všetkým týmto ľuďom,“ povedal Fico pre médiá.

A pre osvieženie pamäti v skratke pripomeniem stanoviská politikov z parlamentných i mimoparlamentných strán k obvineniu expremiéra Fica. Andrej Danko, SNS: „Právo platí pre každého, aspoň vidíte, ako funguje právny štát.“ Juraj Petrovič, OKS: „Nie je dôležité, aký trest líder Smeru-SD dostane, ale ide to, aby si aj politici uvedomili, že nemôžu rozprávať hocičo.“😁

Igor Matovič, OĽaNO: „Robert Fico ako docent trestného práva veľmi dobre vedel, že schvaľovaním trestného činu Mazureka sa sám dopustí trestného činu. Napriek tomu to vypočítavo spravil, lebo vedel, že za tento skutok bude obvinený… A to s cieľom, aby sa pred voľbami priblížil k voličom Mariána Kotlebu.“

A vzápätí Matovič ešte dodal, že verí, že rovnako odvážni budú aj ďalší vyšetrovatelia a prokurátori.

Príde nový spasiteľ?

To, že Najvyšší súd konštatoval, že Kotlebova strana nie je fašistická a nerozpustil ju, vyvolávalo počas uplynulého roka rôzne emócie. Nedokázal ich zakryť ani premiér Pellegrini, ktorý zdôraznil, že síce rešpektuje verdikt súdu, ale naďalej je presvedčený, že akákoľvek podpora fašizmu, práca s jeho symbolmi, popieranie holokaustu a spochybňovanie utrpenia miliónov ľudí je v rozpore s demokraciou a v modernej spoločnosti nemá čo hľadať!

Pripomeňme si, že v rovnakom duchu sa niesla aj reakcia Ministerstva vnútra SR, ktoré dalo najavo, že musí rešpektovať rozhodnutie súdu, ale komentovať ho radšej nebude.

Trochu iný pohľad na vec mi poskytol kamarát Jano, ktorý ako dôchodca má zaujímavého koníčka a vždy mi vyčíta, že ja tú záľubu nepestujem: „Ty len vôjdeš do obchodu a už ťa bolí hlava! Preto radšej vôbec nechodíš nakupovať!“ – vyčítal mi neraz s tým, že keby som ja tak ako on deň čo deň chodil celé dopoludnia po obchodoch, mal by som iný pohľad na vec.

On chodí po obchodoch každý deň, tu niečo kúpi, tu pár rožkov, inde v ten deň nič nekúpi, ale všade sa zarozpráva s predavačkami. To je ten jeho dlhoročný koníček!

A jedného dňa mi vraví: „Všimni si ten dlhý rad obchodov tu pred nami, tú našu známu ťahanovskú pasáž. A vieš koho budú voliť predavačky v týchto obchodíkoch? Minimálne polovica z nich bude voliť Kotlebu. Vraj preto, že on to všetko dá do poriadku!“

„Čo akože dá do poriadku?“ nedalo mi.

„Aj ja som sa ich na to pýtal,“ vraví mi Jano a vzápätí dodá: „Sú to poväčšine jednoduché mladé ženy bez vzdelania. Kdesi počuli, že on to všetko dá do poriadku! A to im stačí.“

Čiže niečo také, že príde nový spasiteľ? – opýtal som sa nahlas.😋

„Niečo také“ – zamrmlal Jano a potom ešte dodal pár slov, ale som mu nerozumel, lebo moja fenka Kira ma už ťahala preč. Chcela sa už ísť vybehať.

Ľudia už ani nenadávajú…

Blížiace sa voľby, to je hlavná a teraz často aj jediná téma v rozhovoroch medzi ľuďmi. Dokonca ani nenadávajú, že koncová cena elektrickej energie pre domácnosti od 1. januára medziročne vzrástla v priemere o 7,63 percenta, cena plynu v priemere o 3,95 a cena tepla zhruba o 1,90 percenta.

Predseda Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) Jahnátek však na nedávnej tlačovke nezabudol nepriamo pripomenúť, že ho do funkcie dala tá najľudomilnejšia strana (Smer-SD) a tak zvýraznil, že keby jeho úrad prihliadal iba na návrhy dodávateľov, priemerné ceny energií by pre slovenské domácnosti stúpli oveľa viac. Napríklad v prípade elektriny by ten medziročný nárast bol vraj až o 14,64 percenta!

Čudujem sa, ale o tých cenách energií ľudia naozaj veľmi nerozprávajú. Každého dnes zaujímajú len voľby.邏

Podľa mojich hrubých štatistických odhadov cca tretina obyvateľov Slovenska teraz „rieši“ voľby z takého pohľadu, aby v nich čo najlepšie obstáli „naše strany“ – rozumej: Smer-SD, SNS, Kotlebovci atď. atď. Neviem tie strany nijako zhrnúť do jednej kolónky, každá je iná, ale jednoducho – sú to „naše strany.“

Druhá tretina „rieši“ voľby z pohľadu niektorých opozičných a viacerých mimoparlamentných strán, len škoda, že v tomto segmente sa strany inak s celkom rozumnými programami neustále vybíjajú v žabo-myších vojnách a v osobných sporoch a animozitách a tak sa poväčšine len trieštia, drobia, navzájom oslabujú a rozpadajú…洛

No a zvyšnú tretinu obyvateľov Slovenska voľby veľmi nezaujímajú, aj tak podľa nich nie je koho voliť. „A ty si myslíš, že keď miesto Fica bude premiérom napríklad dakto z koalície Progresívne Slovensko – SPOLU alebo z nejakej inej strany, trebárs od Druckerovcov, že bude lepšie, že už sa na Slovensku nebude kradnúť?! Hovno! Bude sa kradnúť i ďalej,“ povedal mi Fero, ktorý býva o tri paneláky ďalej, inak môj spolužiak ešte zo základnej.

Chodili sme do jednej triedy, ak dobre pamätám, v siedmom až deviatom ročníku. Aj sme istý čas sedeli spolu v jednej lavici. „Poviem ti to tak, ako je,“ hovorí mi ďalej: „Fico podľa mňa už dávno mal sedieť v base. Už dávno! Ale nemyslím si, že tí čo prídu po ňom, budú lepší. Ale mne sa nechce teraz rozprávať o politike, ja idem radšej na pivo. Maj sa!“

Nevedel som, čo mu mám na to zakričať a tak som sa radšej začal venovať svojej fenke Kire, ktorá mi už netrpezlivo naznačovala, že by sme mali ísť na neďalekú lúku, lebo sa potrebuje vybehať.

Medzi nami, ani ona ešte nie je rozhodnutá, koho bude voliť. 😢

Vonkajšie znaky a náhle sympatie?

Prezidentka Zuzana Čaputová uviedla, že aj keď vrchol politickej kampane je ešte len pred nami, už teraz vidieť, že verejná debata je drsnejšia než bývala predtým… Drsnejšia v tom, že už celkom legitímne sa v nej pracuje s klamstvom, nenávisťou a strachom, ktorý sa používa ako nástroj manipulácie.

Priala by si, aby kampaň pred voľbami bola o témach, o problémoch v krajine a ich riešeniach, nie o osobných útokoch.

Voľby, to by podľa prezidentky mala byť politická súťaž o názory a riešenia a nie o to, kto má silnejší a hrubší hlas. K jej slovám azda netreba nič dodávať.

Trochu z iného uhla sa na prebiehajúcu kampaň pozrel predseda vládnej strany Most-Híd Béla Bugár, ktorý svojím dvom koaličným partnerom vyčíta, že len rozdávajú a rozdávajú a nerozmýšľajú, aký to bude mať dosah! A tak parlament musel v zrýchlenom režime odobriť zvýšenie bankového odvodu, aby sa diera v rozpočte nezväčšovala!🙆

Komentáror by však nemal byť osobný, mal by byť objektívny, nestranný a nemal by ani len náznakom dávať na vedomie, koho bude voliť.

Súhlasím a prezradím len toľko, že pre mňa je to vždy ťažká voľba – nevolím totiž podľa vonkajších znakov a náhlych sympatií. Ak by som to mal povedať inak, volím a kým sa bude dať, budem voliť také strany, ktoré svojimi fantazmagóriami a populistickými ťahmi nedeformujú trhové prostredie a nehádžu polená pod nohy tým, z ktorých všetci (aj ja starobný dôchodca) žijeme, teda podnikateľskej obci.

A o tom, že to nie je z mojej strany len taký rozmar, svedčí aj nedávne vyjadrenie, ktoré vzišlo z Podnikateľskej aliancie Slovenska (PAS) a podľa ktorého rok 2019 veľa pozitívneho nepriniesol a nadôvažok politici sa už celkom odtrhli od rozumu! K téme bohapustého rozdávania pred voľbami sa vyjadrili hádam všetky podnikateľské zväzy a združenia, ja ich nebudem teraz citovať, namiesto toho všetkého len spomeniem pána Y., ktorý má maličkú, veľmi zlatú fenku, ani neviem akej rasy, ale dôležité je to, že keď sa občas stretneme, rada sa hráva s mojou Kirou, ktorá je asi trikrát väčšia než ona.

A vždy, keď sa stretneme, sa obe vyšantia a vybehajú do sýtosti!

Jej majiteľ, tiež už dôchodca, po celý život pracoval na polícii ako civilný zamestnanec. Inak je to veľmi slušný a úctivý pán a čo robil na polícii, to neviem. Viem, že nestrieľal z pištole, nikdy nikoho nebil obuškom. O tom čo ako civilný pracovník robil, však nerozpráva, presnejšie: ja som ho na to nikdy nepýtal. Dôležité je, že celý život bol prisatý na štátny rozpočet a presne z tohto pohľadu aj hodnotí súčasnú politickú scénu na Slovensku.

Sem-tam sa totiž trošku zarozprávame aj o politike. Aj Fico aj Danko sú mu ako ľudia dosť nesympatickí, ale ich volil, resp. niektorého z nich bude voliť aj teraz vo februári, lebo vďaka ním dvom má dobrý dôchodok a k dôchodku vianočný prídavok, vlaky zadarmo a ďalšie a ďalšie sociálne lízatká. Sulíka by vraj ale nikdy nevolil, aj keď oceňuje, že je múdry a vzdelaný, čo na ňom aj vidieť, ale nevolil by ho!

„Keby Sulík bol premiérom, ja nehovorím, že všetko by rozkradol alebo uchmatol pre seba, to nie, ale určite by tvrdo sedel na štátnej kase, prísne ju strážil a ľuďom by nič nedoprial. Žiadne vianočné prídavky k dôchodkom! A tak ho pre istotu nevolím,“ uzavrel debatu majiteľ malej roztomilej fenky, ktorá sa s mojou Kirou vie poriadne vyblázniť.

Autor PhDr. Peter Furmaník je publicistom – reportérom a komentátorom. Ilustračné foto v záhlaví článku: www.sxc.hu (freeimages)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial