Streda 19. septembra. Meniny má Konštantín

Capital Markets: Európske modelové portóflio 2011

Investičné portfólio je štruktúrovaná skladba cenných papierov vytvorená za účelom zhodnotenia finančných prostriedkov pri znížení jedinečného rizika spojeného s držbou akcií iba jedného emitenta. Akciové portfólio je zložené zo spoločností s vyššou trhovou kapitalizáciou nad 2 miliardy eur, ktorá zabezpečuje dostatočnú likviditu aj pre väčšie investície v rádoch niekoľko stotisíc eur.

Portfólio pozostáva z desiatich spoločností. Viac ako polovica spoločností zaradených do portfólia pôsobí nielen na území Európskej únie, ale tiež v krajinách po celom svete, čo znižuje volatilitu portfólia vďaka geografickej diverzifikácii. Spoločnosti zaradené v portfóliu, sú diverzifikované do 8 sektorov. Zvýšená je váha spoločností ťažiacich ropu a nerastné suroviny. Tieto sektory by mali naďalej profitovať z makroekonomickej situácie v EU a vo svete, keď nízke úrokové sadzby zvyšujú dopyt po nerastných surovinách. Prevážený je tiež priemyselný sektor, ktorý pravdepodobne dokáže ťažiť z výrazného rastu HDP v krajinách BRIC. Naopak znížená je v portfóliu váha spoločností z finančného sektora, kde riziká naďalej prevyšujú potenciál prípadných vyšších výnosov v roku 2011.

Nízke úrokové sadzby v EU dávajú priestor pre pokračovanie oživenia hospodárstva a rast dopytu po akciách, čo by sa malo odzrkadliť v náraste cien akcií. Na záver zostáva len dodať, že priemerná dĺžka býčieho trendu dosahuje v prípade akciových indexov za posledných 80 rokov v priemere 1625 dní s výnosom okolo 150 percent. Ak by mal byť súčasný býčí trend iba priemerný, tak sa pravdepodobne nachádzame v polovičke času vymedzeného pre jeden býčí trh a jemne za polovičkou priemerného percentuálneho posilnenia akciových indexov tohto cyklu.

Rozdelenie investície do akcií

Prevýšenie sektorov portfólia oproti DJ EURO STOXX50

Sektorové rozloženie DJ EURO STOXX50
 
Sektorové rozloženie investície

Raiffeisen Bank Intl. AG (Rakúsko)

Raiffeisen International je úplne konsolidovaná dcéra Raiffeisen Zentralbank Österreich AG (RZB). Od založenia dnešnej Raiffeisen banky v roku 1986 sa pre Raiffeisen International otvorila cesta k rozvoju. Príkladom sú akvizície bánk v Kosove, Bielorusku, Albánsku a na Ukrajine v rokoch 2002 až 2005. V júli 2006 získali E – banku v Českej Republike. Koncom roka 2006 do koncernu Raiffeisen International patrili dcérske banky a lízingové spoločnosti na 16-tich trhoch. Vďaka neustále rastúcej sieti v strednej a východnej Európe (CEE) sa koncern RZB pod vedením Raiffeisen Zentralbank Österreich AG (RZB) Viedeň stal vedúcou bankovou skupinou s najväčším pokrytím trhu v regióne. Viac ako 52 700 zamestnancov obsluhuje v 2848 pobočkách vyše 12 miliónov klientov. Vďaka tomu Raiffeisen Bank International disponuje najsilnejšou distribučnou sieťou zo všetkých západných bánk v CEE.

Transocean Ltd (Švajčiarsko)

Transoecean Ltd je medzinárodná spoločnosť, ktorá poskytuje služby v oblasti námornej ťažby ropy a zemného plynu. Spoločnosť vlastní 139 pobrežných vŕtacích jednotiek a 8 súprav na výstavbu rôznych typov vrtných plošín. Transocean Limited taktiež vlastní najväčšiu „jackup“ súpravu v počte 65 jednotiek, najväčší plávajúci vrt so 71 plavidlami a polo ponornými súpravami, najväčší hlbokomorský vrt so 40 súpravami, ktoré môžu pracovať v hĺbke až 1600 metrov. Samotná spoločnosť má spomedzi verejne obchodovaných vrtných spoločností najväčšiu trhovú kapitalizáciu. Svoje vrty má Transocean Ltd v Nórsku, Veľkej Británii, Taliansku, Kaspickom mori, Indii, Saudskej Arábii, Juhovýchodnej Ázii, Austrálii, Západnej Afrike, Brazílii Venezuele a Mexickom zálive. Obchodné zastúpenia má spoločnosť v 32 mestách po celom svete. Zamestnáva viac ako 18 000 zamestnancov po celom svete a centrálu má v meste Vernier vo Švajčiarsku.

SBM Offshore NV (Holandsko)

SBM Offshore N.V. je medzinárodná skupina spoločností predávajúcich systémy a služby ropnému a plynovému priemyslu. Konzorcium pozostáva zo Single Buoy Moorings, SBM Atlantia, MSC BV, GustoMSC Inc a SBM Malaysia. Klienti spoločnosti sú v prvom rade firmy produkujúce ropu a plyn a štátne podniky. Aktivity spoločnosti zahŕňajú okrem technickej vybavenosti aj pobrežné inštalácie pomocou širokej lodnej vybavenosti, uskladnenie a export ropy a skvapalneného zemného plynu ako aj prístavné služby, vykladacie systémy a platformy a iné služby. Spoločnosť tiež vstupuje do zásobovacích kontraktov pre lodné a vrtné spoločnosti, zaoberá sa údržbou a opravami ťažobných strojov a zariadení. SBM Offshore NV zamestnáva viac ako 5000 zamestnancov a má zastúpenie v 15 krajinách. Centrála spoločnosti je v meste Schiedam, Holandsko.

E.ON AG (Nemecko)

E.ON AG (E.ON) je priemyselná spoločnosť v Nemecku, primárne zameraná na energetický biznis. Operácie spoločnosti sú rozdelené na trhové jednotky: Stredná Európa, ktorá poskytuje elektrickú energiu v Holandsku, Maďarsku, Českej Republike Švajčiarsku, a na Slovensku; Pan-European Gas je importérom a dodávateľom zemného plynu U.K., ktorá poskytuje služby v oblasti energie a plynu zákazníkom vo Veľkej Británii; Nordic, ktorá vyrába, distribuuje a obchoduje s elektrinou a plynom v severnej Európe; U.S: Midwest sa zameriava na regulovaný elektrárenský a plynárenský sektor v Kentucky; Energy Trading kombinuje všetky obchodné aktivity E.ON-u zahrňujúc elektrickú energiu, plyn, uhlie, oleje a oxid uhličitý; Climate and Renewables je zodpovedné za vedenie všetkých obchodov s obnoviteľnými zdrojmi; Russia dohliada na energetické obchody v Rusku; Italy riadi energetické a plynárenské obchody v Taliansku. E.ON sídli v Düsseldorfe, v Nemecku.

Bekaert NV (Holandsko)

Bekaert NV je belgická spoločnosť zameraná na oblasti: transformácia zdokonalených kovov a zdokonalené materiály a nátery. Spoločnosť má tri divízie: divízia Advanced Wire Products vyrába širokú škálu drôtených produktov, vrátane veľmi pevných drôtov a ultratenkých kovových vlákien. Divízia Advanced Materials používa ultratenké kovové vlákna k výrobe životnému prostrediu priateľských filtrov, plynových horákov a spaľovacích systémov pre domovú a priemyselnú aplikáciu. Taktiež vyvíja produkty pre aplikáciu v textilných a vodivých plastoch. Divízia Advanced Coatings sa zameriava na použitie náterov na rôzne materiály, hlavne na sklo a kov. Vyrába rôzne okenné filmy, prevažne pre autá a budovy. NV Bekaert SA má množstvo dcérskych spoločností aktívnych v Európe, Severnej a Latinskej Amerike, Strednom a Ďalekom východe a Oceánii.

Fresenius Medical Care AG & Co. (Nemecko)

Fresenius Medical Care AG & Co. KGaA (FMC-AG & Co. KGaA) je spoločnosť zaoberajúca sa dialýzou obličiek, poskytuje dialyzačné výrobky a služby. Dialyzačné zameranie spoločnosti je vertikálne ucelené, poskytuje dialyzačnú liečbu na vlastných klinikách a zásobuje tieto kliniky širokým sortimentom produktov. Navyše predáva dialyzačné produkty ostatným poskytovateľom dialýzy. K 31. decembru 2007 poskytovala dialyzačnú liečbu pre 173.863 pacientov v 2.238 klinikách po celom svete, umiestnených vo viac ako 25 krajinách. V USA taktiež vykonáva klinické laboratórne testy a poskytuje hospitalizovaným pacientom dialyzačné služby a ostatné nemocenské služby. Počas roka 2007 poskytla 26.4 milióna dialyzačných liečení. Taktiež vyvíja a vyrába široké spektrum vybavenia, systémov a výrobkov, ktoré predáva zákazníkom vo vyše 100 krajinách. Spoločnosť sídli v Bad Homburg-u, v Nemecku.

ASML Holding NV (Holandsko)

ASML Holding N.V. sa zaoberá výrobou pokročilejších technologických systémov pre polovodičový priemysel. Spoločnosť ponúka tiež portfólio produktov pre integrované obvody. Počas trvania rokov 2008 a 2009 napriek zmrazenému kapitálu zachovala spoločnosť strategické výdavky vo výške 467 miliónov euro na výskum a vývoj, aby si dokázala udržať svoju vedúcu pozíciu na trhu. Keď sa v polovici roku 2009 oživil trh s polovodičmi, podarilo sa spoločnosti zvýšiť objednávky a vďaka správnemu obchodnému modelu sa spoločnosť dokázala vysporiadať aj s cyklickými výkyvmi v sektore. Dokonca aj napriek poklesu príjmov dokázala v roku 2009 vytvárať pozitívny cash-flow. ASML Holding N.V. má továrne na výrobu, výskum a vývoj svojich produktov, umiestnené v Connecticute, Californii, Japonsku, Kórei a Holandsku. Tiež má 60 servisných miest v 14 krajinách. ASML Holding NV má centrálu v meste Veldhoven v štáte Holandsko.

TOFAS (Turecko)

Spoločnosť Tofas Turk Otomobil Fabrikasi A.S., ako znie jej celé meno, je najväčším výrobcom automobilov v Turecku, ktorý sa podieľa na tureckom automobilovom trhu 12.4 percentami. Tofas Turk Otomobil Fabrikasi A.S. spolupracuje s viacerými automobilkami (Lancia, Alfa Romeo, Masserati, Ferrari), najviac však s talianskym gigantom FIAT. Ako prvý závod obdržal od koncernu FIAT strieborný level z hľadiska produkcie a kvality. Spoločnosť je lídrom na trhu výrobcov osobných a ľahkých úžitkových vozidiel. V roku 2009 ich zisk medziročne vzrástol o 105 percent na 307.6 milióna dolárov. Do rozvoja, modernizácie a rozšírenia kapacít zatiaľ investovali 307.5 milióna dolárov. Samotná výrobňa sa nachádza v meste Bursa, centrála sa však nachádza v Istanbule v Turecku.

Linde AG (Nemecko)

Linde AG je nemecká spoločnosť zaoberajúca sa plynárenským a strojárenským sektorom. Má 3 divízie: plynárenskú, strojárenskú a centrálnu. Plynárenská zahŕňa dve obchodné zložky: zdravotnícku, ktorá vyrába plyny pre zdravotníctvo a priemyselná zložka ponúkajúca skvapalnené plyny, tlakom naplnené plynové nádoby a elektroniku. Produkty divízie sú využívané v energetickom sektore, vo výrobe ocele, chemických procesoch, environmentálnej ochrane, vo zváraní, a tiež aj v potravinárskych procesoch, výrobe skla a elektroniky. Strojárenská divízia ponúka plánovanie, projektovanie, vývoj a stavbu priemyselných tovární ako petrochemických, chemických, rafinérií a farmaceutických závodov na kľúč. V máji 2008 spoločnosť predala kolumbijskú dcérsku spoločnosť Cryogas SA spoločnosti Indura SA. Spoločnosť bola založená v roku 1954 a centrálu má v Mníchove.

Boliden AB (Švédsko)

Boliden AB pôsobí v ťažobnom priemysle a je európskym lídrom v ťažbe a spracovaní zinku a tretí najväčší európsky spracovateľ medi. Okrem týchto dvoch kovov, ktoré sú prioritné pre spoločnosť, sa zaoberá aj ťažbou olova, zlata a striebra. Spoločnosť má svoje bane vo Švédsku a Írsku. Zinkové, olovené a medené produkty produkuje v Nórsku, Švédsku a Fínsku. Takisto aktívne rozvíja svoju environmentálnu politiku, predovšetkým v obmedzovaní emisií pri svojich ťažobných a spracovateľských aktivitách. Spoločnosť je medzinárodne aktívna a predajné a marketingové operácie vykonáva prostredníctvom kancelárií vo Švédsku, Nemecku a v Spojenom kráľovstve. Zamestnáva približne 4400 zamestnancov a jej tržby dosahujú ročne hodnotu približne 28 miliárd švédskych korún (cca. 3 miliardy EUR). Boliden AB bol založený v 1924, v súčasnosti sídli v Stockholme, vo Švédsku.

Autori sú analytici Capital Markets.

V roku 2011 bude váš rodinný rozpočet?

View Results

Loading ... Loading ...

2 odpovede na “Capital Markets: Európske modelové portóflio 2011”

  1. Rudi píše:

    Ja som sa v januari sustredil radsej na zlato a dnes nelutujem.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *