Sobota 30. mája. Meniny má Ferdinand

Cena bývania v Prahe stále rastie

Bývanie Redakcia 25.02.2019 | 00:00 0 Komentárov

Ceny nových bytov v Prahe rástli vlani závratným tempom 18,6 percenta. Tamojší realitný trh sa však očividne prehrieva už dlhší čas. Schladiť sa ho nepodarilo ani Českej národnej banke, ktorá priškrtila hypotekárny trh.

Priemerná cena novostavieb v Prahe dosiahla koncom vlaňajška sumu 101 091 korún (3938 eur) za meter štvorcový. V Bratislave to bolo na porovnanie 2907 eur. Pražský realitný trh sa evidentne prehrieva. Dôvodov je viacero, no efektom je, že stále viac ľudí si nemôže dovoliť vlastné bývanie.

Prahu trápi nedostatok bytov v ponuke. Za celý minulý rok na trhu pribudlo len 4900 nových bytov. Česká národná banka sa aj preto rozhodla pritlmiť dopyt. Sprísnené hypotekárne pravidlá zredukovali množstvo potenciálnych kupujúcich.

„V januári bolo poskytntých najmenej úverov za posledných päť rokov a jedinými rastúcimi veličinami v januárovej štatistike Fincentrum Hypoindexu tak boli: priemerná výška úveru z dôvodu naďalej rastúcich cien nehnuteľností a priemerná úroková sadzba,“ uviedol Josef Rajdl, hlavný analytik spoločnosti Fincentrum v ČR.

Objemy hypoték počas prvého mesiaca tohto roka medziročne klesli o 5,5 miliardy korún (214 mil. eur) na 10,9 miliardy korún (425 mil. eur). Priemerná úroková sadzba stúpla podľa štatistiky Fincentrum Hypoindex na rovné tri percentá (v SR 1,35 %).

Fincentrum Hypoindex leden 2019

V Prahe je stále draho

Regulácia hypotekárnych úverov zo strany ČNB v minulom roku, ako aj priebežné zvyšovanie úrokových sadzieb by mohli naznačovať, že rast cien nehnuteľností v ČR sa konečne zastaví. Zatiaľ sa však najmä v Prahe, ale aj v ďalších veľkých mestách, nič také nestalo.

ČNB síce dokázala utlmiť dopyt po nehnuteľností, keď sa bývanie vo veľkých mestách stalo pre mnohých ľudí nedostupné, avšak aj tento utlmený dopyt ešte stále prevyšuje ponuku nehnuteľností. S nedostatkom realít v ponuke preto tento rok priemerné ceny novostavieb pravdepodobne naďalej rastú.

Na druhej strane niektoré indície naznačujú, že na strop už narazili ceny panelákového bývania. Tu sa predpokladá stagnácia cien či dokonca mierny pokles.

Rast cien sa tak síce vo veľkých mestách spomalil, avšak k celkovému zastaveniu zdražovania má zatiaľ ďaleko. „K tomu bude pravdepodobne potrebné oveľa vyššia ponuka nových nehnuteľností. Ani ponuka starších bytov to nezachráni. K poklesu cien nehnuteľností vo veľkých mestách teda bude musieť pravdepodobne prísť k útlmu ekonomiky,“ myslia si analytici Fincentra.

Je riešením prenájom?

Bežnou alternatívou k nedostupnému vlastnému bývaniu býva nájomné bývanie. Ceny nájmov vo veľkých mestách však tiež rastú. Extrémom je opäť Praha. Obmedzenie dostupnosti hypotekárnych úverov znamená, že pre niektorých ľudí nie je už v súčasnej dobe vlastné bývanie dostupné.

Zvyšujú tak tlak na trhu s prenájmami a nájomné už prevyšuje aj teoretickú splátku 30-ročnej hypotéky prenajímaného bytu. Na atraktívnejšie byty sa tvoria mnohokrát aj poradovníky a neakceptovať prvý termín prehliadky sa určite neoplatí.

Ďalšia možnosť je zdieľané bývanie

Kvôli nedostupných hypoték a drahého nájomného, je pre mnohých riešením kompromis v lokalite. Znamená to prelievanie rastu cien nehnuteľností aj do širšieho okolia hlavných centier. Cenou za tieto úvahy je strata času, nutnosť náročného dochádzania a státie v dopravných zápchach.

Objavuje sa preto nový trend – zdieľané bývanie. V dnešnej situácii je množstvo ľudí, ktorí riešia komplikácie s bývaním spojením sa s cieľom obsadiť väčší byt. Prenájom rozlohou väčšieho bytu totiž vychádza lacnejšie ako prenájom malého bytu. Aj medzi bežne pracujúcimi sa preto stále viac rozširuje prax, ktorú využívali najmä študenti – teda spoločný prenájom väčšieho bytu, kde má každý jednu izbu.

Takéto byty často slúžia ako dočasná rezidencia počas pracovného týždňa, pričom svoje rodinné zázemie môžu mať nájomníci v lacnejšie lokalite ďalej od hlavných centier. Otázkou je vplyv na rodinný život.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *