Streda 23. septembra. Meniny má Zdenka

Cena jednoizbových bytov rastie medziročne o 11 %

Bývanie Peter Apolen 15.12.2016 | 00:00 0 Komentárov

Cena bývania neustále rastie. Objavujú sa preto obavy z nafukovania novej realitnej bubliny. Pozreli sme sa preto na exaktné čísla o realitnom trhu, ktoré publikuje Národná banka Slovenska.

Podľa štatistík NBS rastie najmä cena bytov. Zvyšuje sa síce aj pri domoch, no sú to byty, ktoré ťahajú trh nahor. Z regionálneho pohľadu to zas možno povedať o regióne Bratislavy. Cena bývania v hlavnom meste a jeho okolí je v porovnaní so zvyškom Slovenska zhruba dvojnásobná.

Záujem je najmä o malé byty

Priemerná cena bytov vzrástla v treťom kvartáli medziročne o deväť percent. Stále sa prejavuje vyšší záujem kupujúcich o byty menšej rozlohy. Najvýraznejšie tak stúpa najviac cena jednoizbových bytov, priemerne až o viac ako 11 percent. S pribúdajúcimi metrami je tempo rastu pomalšie. Cena päťizbových bytov stúpa o zhruba päť percent. Pri domoch je to ešte menej – len o dve percentá.

Spomedzi regiónov rástla v treťom kvartáli najviac cena nehnuteľností v Žilinskom kraji – o viac ako desať percent. Naopak k poklesu došlo v Košiciach, kde sa ceny bývania medziročne znížili o 3,9 percenta. Podľa analýzy NBS je však za týmto poklesom vysoký rast cien v košickom regióne v predchádzajúcom roku.

I naďalej je však bývanie bezkonkurenčne najdrahšie v Bratislave. Priemerná cena metra štvorcového tu dosahuje 1818 eur, čo je však len aritmetickým priemerom. Ak by sme sa pozreli na jednotlivé štvrte a typ nehnuteľností, môžeme vidieť výrazné rozdiely. Pri nových projektoch vo vychytených lokalitách je cena oveľa vyššia. Napríklad v Sky Parku, ktorý v troch 33 poschodových vežiach ponúkne až 700 bytov, je to až tri tisíc eur za meter štvorcový.

Rast ceny bývania je rýchlejší ako rast výšky zárobkov. Dostupnosť bývania sa tak postupne zhoršuje. Tento jav trvá už od polovice minulého roka a spôsobuje ho najmä hypotekárna horúčka. Sú to jednak nízke úroky, ale aj lepší vývoj pracovného trhu, ktorý umožňuje záujemcom o úver kvalifikovať sa v skóringových modeloch bánk.

Národná banka Slovenska sleduje vo svojich štatistikách úspešnosť predaja nehnuteľností. Hovorí to o tom, koľko nehnuteľností musí byť v ponuke, aby sa aspoň jedna z nich predala. Logicky tu dochádza k postupnému zlepšovaniu. Aktuálne sa na Slovensku predá zhruba každá ôsma ponúkaná nehnuteľnosť. V prípade bytov je to približne jeden zo šiestich a úspešnosť realizácie sa zvyšuje postupne smerom k menším typom bytov.

V prípade domov sa však predá asi každý štrnásty ponúkaný. Najživší realitný trh je opäť v Bratislave, kde sa darí predať každú šiestu ponúkanú nehnuteľnosť. Naopak najhoršie je na tom Nitriansky kraj, kde je to až každá 24. nehnuteľnosť.

Cena je nad priemerom, ale ešte nie na vrchole

NBS konštatuje, že aktuálny celoslovenský priemer ceny bývania je ešte stále o 16 percent pod maximálnou priemernou cenou z vrcholu v polovici roku 2008. Meter štvorcový priemerne stojí 1 295 eura, kým pred ôsmymi rokmi to bolo zhruba 1 500 eur. Napriek tomu je dnešná cena už o šesť percent nad hodnotou jej dlhodobého priemeru a stále rastie.

Pred koncom roka by mala ešte viac pridať. Avizované sprísnenie úverových podmienok od začiatku budúceho roku by mohlo nahnať do bánk a potom aj na úverový trh ďalších kupujúcich.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial