Utorok 20. októbra. Meniny má Vendelín

Cena zlata rýchlo rastie a má pred sebou ďalší potenciál

V prostredí rastúceho obchodného napätia medzi USA a Čínou akciové trhy opäť strádajú. Investori preto čoraz radšej volia útek do bezpečných prístavov, ako amerických vládnych dlhopisov a zlata.

Nákup zlata má čoraz väčší význam. Vidíme to už posledných pár mesiacov a zlato má pritom ešte pred sebou priestor pre ďalší rast.

Útek do bezpečia zvýšil cenu žltého kovu až nad hraniu 1500 dolárov za uncu, k čomu došlo po prvý krát za posledných šesť rokov. Výnosy amerických vládnych pokladničných poukážok zatiaľ klesli pod 1,5 percenta, čo je najmenej od jesene roku 2016.

Zlato viac ako len bezpečný prístav

Podľa nášho názoru zlato dnes plní viac funkcií, ako len tradičnú úlohu bezpečného útočiska pre investorov v čase napätia na trhoch alebo v čase potreby diverzifikácie. Jeho význam v investičnom portfóliu zdôrazňujú tri hlavné faktory: stav a smerovanie úrokových sadzieb, sila alebo slabosť amerického dolára a celkový rizikový sentiment.

Prvým faktorom je stav a smerovanie úrokových sadzieb. Tie prispievali k silnému výkonu zlata v uplynulých mesiacoch. Ceny drahého kovu a úrokové sadzby majú relatívne silnú relatívnu koreláciu. Zlato je aktívum bez výnosov, čo znamená, že keď sú sadzby vysoko, znevýhodňuje ho to v porovnaní s inými aktívami, ktoré poskytujú pravidelné výnosy. V prostredí nízkych sadzieb, aké máme v súčasnosti, sa však konkurenčná pozícia zlata zlepšuje. Tento faktor pritom skrýva v sebe ešte ďalší potenciál pre rast ceny, pretože Fed znížil v júly sadzby o 25 bodov, čo môže znamenať začiatok nového cyklu znižovania sadzieb.

Zlatu sa v čase silného dolára darí menej. Vyhliadky kurzu americkej meny sa však v priebehu tohto roka zmenili. Rok sme začali s očakávaním rastu sadzieb o 75 bázických bodov, no v súčasnosti očakávame pre tento rok pokles sadzieb o sto bodov. Na základe toho by dolár mal oslabovať, čo by vytvorilo podporu pre rast ceny zlata. Tento faktor je však ešte stále vo vývoji. Dolár totiž drží hore odolnosť americkej ekonomiky a jej silný ekonomický rast. Ak sa však začne prispôsobovať zvyšku sveta a Fed začne byť viac “holubičí”, dolár by mohol začať oslabovať, čím by vytvoril vhodné prostredie pre rast ceny zlata.

Trhy rástli napriek globálnemu spomaleniu

Celkový rizikový sentiment je ďalším podporným faktorom pre cenu zlata, ktorý doteraz príliš nepôsobil. Rizikové aktíva ako high yield dlhopisy a akcie si v uplynulých mesiacoch viedli dobre. Ťahalo ich očakávanie “holubičej” monetárnej politiky, no už menej reálne ekonomické fundamenty. Po výpredaji rizikových aktív v uplynulých dňoch si preto myslíme, že status zlata ako tradičného bezpečného prístavu získa na váhe a podporí cenu pri raste nahor.

Pri zaujímaní pozícií na rast zlata by investori mali zohľadniť ciele svojho investičného portfólia. Ak sú napríklad viac otvorení akceptácii rizika, môžu investovať do akcií spoločností zaoberajúcich sa ťažbou zlata. Tie sa môžu zviesť na raste ceny zlata ako aj raste cien akcií. Treba tu však zohľadniť valuáciu, teda to, či cena akcií už zohľadňuje budúci rast cien zlata alebo ešte nie. Naopak fyzické zlato je zaujímavé pre viac defenzívnejšie portfóliá, ktoré by nemali byť vystavené riziku akciových trhov.

Trhy sa dnes nemôžu rozhodnúť, či sa majú zamerať na uvoľňovanie monetárnej politiky alebo pokles ekonomického rastu. V tomto prostredí zostávame zameraní na ochranu hodnoty kapitálu a sme selektívni pri expozícii voči rizikovým aktívam. Snažíme sa starostlivo vyvažovať ochranu investícií pred poklesom ako aj participáciu na prípadnom raste. S ohľadom na vyššie uvedené faktory sa nám zlato javí ako vhodný nástroj spĺňajúci obe tieto požiadavky.

Autor je portfólio manager multi asset tímu spoločnosti Fidelity International.

2 odpovede na “Cena zlata rýchlo rastie a má pred sebou ďalší potenciál”

 1. investor píše:

  Zlato rastie, no to neznamená, že by nás to malo zaujímať. Tento nástroj nie je vhodný pre retailovú klientelu. Netreba zabúdať, že hlavnou úlohou zlata je zachovávať hodnotu, nie prinášať výnos.

 2. Maros píše:

  Kazdy den banky hadzu na trh nenormalne mnozstvo papieroveho( macacieho )zlata v podobe nekrytych futures. Keby ludia neboli blbi a nekupovali zlate etf ale realne zlato, cena by bola 10.000 usd uz teraz. Druha vec je ze si myslim ze banky si to kupuju medzi sebou, lebo to tvori priemernu cenu zlata za den a kontrakty na fyzicke zlato sa tvoria podla cien, ktore su tvorene aj papierovymi kontraktami. Neviem ci su vobec limitovane niecim inym ako fyzickym dopytom(alebo umelym), teda ci je predpisana nejaka miera fyzickych zasob pri papierovych kontraktoch. Cele ceny su podvod tvoreny papierovymi nekrytymi kontraktami majucimi za ciel tlacit cenu dole a vytvarat iluziu zdravej ekonomiky.

  Cely trh „zlata“ je viac ako desadnasobne vacsi ako zasoby+rocna tazba, cize je to vacsi fake ako tvorba nekrytych penazi.

  Ale ako pise investor“preco by nas to malo zaujimat“

  Sledujem koli zacatiu krizy teraz kazdy den spravanie zlata a jednu akciu nemeckej firmy, ktora je spolahlivy indikator cyklov. Zlato kazdy den vystreli hore, naco ho zrazaju dole papierove kontrakty, volatilita je aj 2% denne. Akcie firmy XY kazdy den vystrelia dolu na co ich zacnu dvihat spatne odkupy fake peniazmi.

  Viete kolko% z trhu tvoria spatne odkupy, ktore boli v USA do 1992 kriminalnym cinom?

  Ale preco by nas to malo zaujimat?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial