Streda 26. február. Meniny má Viktor

Centrálne banky obrátili v júni svojimi vyhláseniami trhy naruby

Široký americký akciový index S&P 500 prepisoval v júni historické maximá, pričom robustné zisky doručili aj akcie v Európe, Japonsku či v emerging svete. Rallye bola postavená na očakávaní uvoľnenia menovej politiky a čiastočne aj na nádeji prímeria na poli obchodnej vojny medzi USA a Čínou.

Deklarácia Fedu aj ECB k otvorenosti uvoľniť menovú politiku v kombinácii so zhoršujúcimi sa makrodátami a s klesajúcim inflačným tlakom posunuli nadol výnosy bezpečne vnímaných štátnych dlhopisov. Nemecký 10-ročný výnos klesol na nové historické minimum pod -0,30 percenta, americký s rovnakou splatnosťou spadol na úroveň 2,0 percenta, na najnižšie úrovne od jesene 2016. Ochota podstupovať riziko však znamenala aj paralelný rast cien podnikových dlhopisov.

Ropu WTI v priblížení k 60-dolárovej méte podporilo napätie medzi USA a Iránom, kde možný vojenský konflikt vytváral riziko prerušenia dodávok ropy z oblasti Perzského zálivu na svetové trhy. Plusom bola aj všeobecná rallye rizikových aktív.

Zlato sa dostalo nad 1400-dolárovú métu na šesťročné maximá, za čím stáli pokles výnosových kriviek, slabší dolár, geopolitická nervozita, ako aj signály spomaľovania svetovej ekonomiky.

Dolár ustúpil z trojročných maxím voči košu hlavných svetových mien, keďže započítavanie rýchleho znižovania sadzieb Fedom prehlušilo všetky ostatné vplyvy. Ďalej klesala aj britská libra, keď rastie pravdepodobnosť tvrdého brexitu.

Akciový trh sa tešil z nových nádejí

Široký americký akciový index S&P 500 rástol v júni o 5,5 percenta, čo je najlepší rast počas tohto mesiaca za ostatných 22 rokov, a posunul sa na nové historické maximá. Bluechipsový index Dow Jones má za sebou najlepší jún od roku 1938, keď rástol o 7,2 percenta. Robustný zisk doručili všetky ostatné významné svetové akciové trhy vrátane Európy, Japonska, Číny či emerging sveta.

Hlavným faktorom rallye boli očakávania, že menová politika v USA, ale aj v eurozóne sa opätovne uvoľní pod tlakom spomaľujúceho sa makroprostredia a oslabovania inflačného tlaku.

Plusom bolo tiež potvrdenie stretnutia amerického prezidenta Donalda Trumpa a jeho čínskeho náprotivka Si Ťin-pinga na stretnutí G20 v závere mesiaca a konštruktívne vyjadrenia Trumpa o možnosti uzatvoriť obchodnú dohodu s Čínou. To vyvolalo pozitívne očakávania, že USA neuvalia clá na všetok čínsky dovoz a obchodná vojna sa nebude stupňovať.

Nemecké vládne dlhopisy klesli na historické minimá

Započítavanie toho, že Fed do konca roka niekoľkokrát zníži sadzby, čo bolo podporované slovníkom amerických centrálnych bankárov o otvorenosti k takémuto postupu, ako aj zhoršujúcimi sa makrodátami vrátane ustupujúceho inflačného tlaku tlačili nadol výnosy amerických štátnych dlhopisov. Desaťročný americký výnos klesol k hladine 2,0 percent, čo sú najnižšie úrovne od jesene 2016.

Nemecký 10-ročný výnos dokonca klesol na nové historické minimá pod -0,3 percenta, pod čo sa takisto podpísalo spomaľujúce sa makroprostredie a jasná deklarácia prezidenta ECB Maria Draghiho o ochote uvoľniť menovú politiku, ak to bude potrebné. Trhy si pritom očividne myslia, že to potrebné bude. Ochota podstupovať riziko znamenala aj paralelný rast cien podnikových dlhopisov či dlhopisov z emerging prostredia.

Ropa aj zlato sa prebudili a začali rásť

Ropa v júni postupne rástla napriek zhoršujúcim sa vyhliadkam dopytu po nej v dôsledku slabosti svetovej ekonomiky. Nahor ju tlačilo vyostrené vojenské napätie medzi Spojenými štátmi a Iránom. To sa ešte zvýšilo po vojenskom útoku na dva tankery v Ománskom zálive, z čoho Washington obvinil Teherán po zostrelení amerického špionážneho dronu iránskou armádou a po uvalení amerických ekonomických sankcií na vysokých predstaviteľov Iránu. Čiernemu zlatu navyše pomohla aj všeobecná rallye rizikových aktív, ktorá benchmark WTI priviedla do blízkosti 60-dolárovej hranice.

Zlato v júni dosiahlo najvyššie úrovne za ostatných šesť rokov, keď sa posunulo nad 1400-dolárovú métu. Išlo o kombináciu vplyvu poklesu výnosov štátnych dlhopisov pre očakávanie uvoľnenia menových politík, prílevu slabých makrodát, ktoré jasne hovoria o spomaľovaní rastu globálnej ekonomiky, ako aj geopolitického napätia medzi Washingtonom a Teheránom. Zavážilo aj oslabenie dolára.

Dolár zostúpil z 3-ročných maxím

Dolárový index merajúci silu americkej meny voči košu mien hlavných obchodných partnerov Spojených štátov amerických klesol z trojročných maxím a voči euru zoslabol o takmer dve percentá v reakcii na rast očakávaní, že Fed pristúpi k zníženiu úrokových sadzieb. Zelenej bankovke neprospel ani rast nádeje na obnovu obchodných rokovaní medzi Pekingom a Washingtonom po oznámení stretnutia amerického prezidenta Donalda Trumpa a jeho čínskeho náprotivka Si Ťin-pchinga na samite G20.

Znižovalo to dopyt po dolári ako bezpečnom prístave. Euru, naopak, príliš neuškodilo, že ECB s najväčšou pravdepodobnosťou takisto uvoľní menovú politiku na podporu rastu a inflácie. Z oslabenia dolára profitovali emerging meny vrátane českej koruny, poľského zlotého či maďarského forintu. Libra voči euru zoslabla na najslabšiu úroveň od prelomu rokov. Rastie šanca na tvrdý brexit, keďže obaja kandidáti na post predsedu vládnucej Konzervatívnej strany a tým tiež na post premiéra Boris Johnson, ako aj Jeremy Hunt sa vyjadrili, že sú ochotní vyviesť krajinu z EÚ aj v režime tvrdého brexitu.

Autor je analytik J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *