Stvrtok 09. júla. Meniny má Lujza

Ceny 1-izbových bytov vzrástli vlani o 9,1 %

novostavby Bratislava
Bývanie Jana Glasová 15.04.2019 | 00:00 0 Komentárov

Ceny bytov vlani rástli v priemere o 7,9 percenta. Najrýchlejšie sa zvyšujú cenovky pri jedno- a štvorizbových bytoch.

Ceny nehnuteľností vlani vzrástli v priemere o 5,2 percenta a meter štvorcový sa predával za priemernú cenu 1 431 eur. Napriek tomu však bolo tempo rastu vlani pomalšie ako v minulom roku, keď dosiahlo 6,3 percenta.

K najvýraznejšiemu cenovému rastu došlo v poslednom kvartáli vlaňajška, kedy stúpli o 7,6 percenta a dosiahli až 1 463 eur za meter štvorcový. Pod to sa do istej miery podpísal aj bázický efekt, keďže v závere roka 2017 rast cien nehnuteľností výraznejšie spomalil. Údaje pochádzajú zo štatistík Národnej banky Slovenska.

Zdraželi najmä byty

Ceny bytov vzrástli vlani oveľa rýchlejšie ako ceny domov. Dosiahli rast o 7,9 percenta, keď cenovka na jeden štvorcový meter zobrazovala priemerne až 1 729 eur. V poslednom kvartáli vlaňajška boli ceny bytov najvyššie, a to až na úrovni 1 787 eur za štvorec. Najviac kupujúci vlani zaplatili pri bytoch s menšou rozlohou, a to jednoizbových – 1 956 eur a dvojizbových – 1 828 eur. Najlacnejšie spomedzi bytov vychádzali naopak trojizbové byty, kde meter štvorcový v priemere stál 1 625 eur.

Najvýraznejšie zdraželi štvorizbové byty, a to až o viac než jednu desatinu. Za nimi nasledovali jednoizbáky s rastom ceny o zhruba deväť percent. Naopak, veľkometrážne päť a viac izbové byty si pripísali najmiernejší rast, „len“ o necelých päť percent.

Zvýšili sa aj ceny domov, ale tie v porovnaní s bytmi išli vlani nahor iba polovičným tempom. Medziročne totiž kupujúci za meter štvorcový domu zaplatili o 3,8 percenta viac ako v roku 2017.

V ktorých regiónoch rástli ceny najviac

Zvyčajne má na cenu bytu ešte väčší vplyv ako rozloha jeho geografická poloha. Je to často to najdôležitejšie kritérium, podľa ktorého si vyberáme svoj vysnívaný byt či dom. Najdrahšie nehnuteľnosti sú samozrejme v Bratislave a jej okolí, kde sa cena nachádza až na úrovni 1 973 eur za meter štvorcový. Je to teda dvoj- až trojnásobok toho, čo sa za nehnuteľnosti bežne platí v ostatných regiónoch.

Najlacnejšie nehnuteľnosti nájdeme v nitrianskom regióne, a to len 748 eur za  meter. Nasleduje Banskobystrický, Trenčiansky a Prešovský kraj.

Vlani však rástli ceny nehnuteľností vo všetkých krajoch. Najviac zdraželi byty a domy v Trnavskom kraji, a to až o 13,2 percenta. Nasledoval nitriansky región s cenovým rastom o 12,8 percenta.

Stúpli už cenovky na predkrízové maximá?

S vysokým rastom cien sa čoraz častejšie objavujú obavy z realitnej bubliny. Platí však, že napriek citeľnému nárastu sú nehnuteľnosti ešte stále v priemere o 5,3 percenta lacnejšie v porovnaní s historickým maximom z roku 2008. Znamená to, že meter štvorcový nehnuteľnosti je oproti roku 2008 lacnejší o 80 eur. Aj tu však veľa závisí od typu nehnuteľnosti.

Je tak síce pravda, že zatiaľ čo ceny domov sú oproti predkrízovým úrovniam stále nižšie o vyše 8,5 percenta, tak byty už cenovky z roku 2008 prepísali, a to o takmer desatinu. Drahšie ako pred desiatimi rokmi sú pritom všetky typy bytov.

Najvýraznejší „náskok“ majú veľké byt. Štvorizbové byty sú drahšie o viac ako 16 percent a päťizbové o takmer 15 percent ako v roku 2008. To znamená, že za tieto byty si priplácame až viac než 200 eur za meter štvorcový. Dvoj- a trojizbové byty sú o desať až 12 percent drahšie ako v predkrízovom roku a najmiernejší rast zaznamenali jednoizbáky. Tie sú síce tiež drahšie ako v roku 2008, ale „len“ o zhruba osem percent.

Vďaka nízkym cenám domov sú však priemerné ceny nehnuteľností ešte stále nižšie ako ich predkrízové maximá. Platí to vo väčšine našich regiónoch. Najvýraznejšie, až o 17 percent, zaostávajú ceny v Prešovskom kraji a následne v Banskobystrickom kraji, o deväť percent.

Naopak, predkrízové úrovne už prekročili nehnuteľnosti v Trnave a okolí, ktoré sú aktuálne drahšie o vyše päť percent. Povestný rubikon už prekročili aj nehnuteľnosti v nitrianskom regióne, no len o 0,5 percenta. Ceny v Bratislave a okolí sú na rovnakých úrovniach ako pred desiatimi rokmi.

Ceny budú aj naďalej rásť

Rast cien na realitnom trhu je v súčasnosti ťahaný výhodnými podmienkami pre kúpu nehnuteľnosti. Je to najmä klesajúca nezamestnanosť a rastúce mzdy, ale aj nízke úrokové sadzby z úverových produktov.

Sprísnenie podmienok pri poskytovaní úverov však dopyt po nehnuteľnostiach postupne pribrzďuje. Napriek tomu ale pravdepodobne bude aj v nasledujúcich štvrťrokoch pomerne silný.

Okrem toho bude ceny nehnuteľností tlačiť nahor aj nižšia ponuka na realitnom trhu, predovšetkým čo sa bytov týka. Predpokladáme ale, že aj počas tohto roka sa bude dynamika rastu cien nehnuteľností zmierňovať vzhľadom na prísnejšie podmienky pri poskytovaní úverov.

Autorka je analytička Poštovej banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *