Nedeľa 29. novembra. Meniny má Vratko

Ceny akcií sa opäť nafúkli. Stojíme na prahu ďalšieho prepadu?

ceny akcií

Už dlhšiu dobu poukazujú mnohí analytici na rýchlo rastúce akcie. Ich ceny sa krátko po kríze už takmer dostali na pôvodnú úroveň. Zisky firiem sa pritom medziročne prepadli o 36 %. Stojíme na prahu ďalšieho pádu trhov?

Pochybnosti nad oprávnenosťou cien akcií vzbudzujú negatívne vyhliadky na firemné zisky. Podľa údajov z konca minulého týždňa, klesla ziskovosť firiem z indexu S&P 500 v druhom kvartáli o 35,7 percenta. Je to najväčší medziročný pokles od konca roku 2008. Výsledky doteraz oznámilo 63 percent spoločností z indexu. Z pohľadu odvetví sa najhoršie darilo energetike, priemyslu, spotrebného tovaru a finančníctvu.

Paralela s technologickou bublinou

Nesúlad medzi vysokými cenami akcií a nízkymi ziskami firiem potvrdzujú aj valuačné ukazovatele. Napríklad porovnanie trhových cien a odhadovaných budúcich ziskov spoločností z indexu S&P 500 (Forward P/E ratio) sa pohybuje na úrovniach okolo 22. Vo výsledku tak investori platia za jednotku budúceho zisku 22-násobok ceny akcií. Tým sa z dlhodobého hľadiska dostávame na jednu z najvyšších úrovní. Index S&P 500 dosahuje aktuálne od začiatku roka zhodnotenie o 1,2 percenta.

Ďalší pohľad na to, ako veľmi sú ceny akcií nafúknuté, ponúka ukazovateľ Shiller P/E ratio. Ten pre zmenu porovnáva aktuálnu trhovú cenu k priemeru ziskov firmy za posledných desiatich rokov očistenému o infláciu. Význam takého ukazovatele je v tom, že dokáže lepšie vyhladiť negatívne ekonomické cykly sťahujúce krátkodobo zisky spoločnosti nadol.

Pondelková hodnota Shiller P/E ratia je v zhode s ukazovateľom zmieneným vyššie. Dostala sa k číslu 30,73, čo jednoznačne poukazuje na neadekvátne vysoké ceny indexu. Tým sa opäť pohybujeme na jednej z historicky najvyšších úrovní. Ukazovateľ už svojho času vystrelil až k hodnote presahujúcej 44.

To nás môže na jednej stranu mierne upokojiť, že máme stále určitú rezervu. Na druhej strane išlo o okamih na prelome rokov 1999 a 2000, teda krátko pred spľasknutím technologickej bubliny v marci 2000. Možno práve túto podobnosť, keďže aj dnes index ťahajú nahor predovšetkým technologické spoločnosti, by sme si mali pripomínať častejšie.

Analytici sa v paralele s technologickou bublinou zameriavajú aj na porovnanie trhovej ceny akcií firiem s ich tržbami. V indexe S&P 500 je teraz 35 firiem, ktorých hodnota akcie sa obchoduje za viac ako 10-násobok ročných tržieb. V roku 2000 pred spľasknutím technologickej bubliny takých spoločností bolo len 30.

Akcie ohrozuje politická nestabilita

Vývoj cien akcií bude v druhom polroku ešte prechádzať zaťažkávacím skúškami. Nemusí však bezpodmienečne ísť len o šírenie nákazy a jej vplyv na zisky, či straty firiem.

S blížiacimi sa prezidentskými voľbami v USA môžeme byť svedkami eskalácie politického napätia Donalda Trumpa voči Číne a Európe. To by mohlo viesť k opätovnému zamrznutiu zahraničného obchodu.

Ďalšiu výzvu okrem toho predstavuje hrozba zavedenia ciel medzi Európou a Veľkou Britániou už na konci tohto roka.

Autor je investičný analytik spoločnosti Fincentrum & Swiss Life Select.

2 odpovede na “Ceny akcií sa opäť nafúkli. Stojíme na prahu ďalšieho prepadu?”

  1. Peter L. píše:

    Ja by som to nevidel pesimisticky. Ano, P/E sice rastie, ale ekonomicke ukazovatele nie su vsetko. Velku rolu hraju aj emocie a kupyschopnost obyvatelstva a financnych firiem.
    Inymi slovami povedane- nezalezi, kolko stoji iPhone alebo Ferrari, ale kolko su ludia/firmy ochotny zaplatit zato, aby ho mali.

    • Milan.M píše:

      Súhlasím. Technické ukazovatele sú jedna vec, druhá psychológia. Netreba zabúdať, že trhy drží hore centrálna banka a vláda US. Tie jednoducho nedovolia, aby akcie znova klesli.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial