Streda 02. decembra. Meniny má Bibiána

Ceny bytov z druhej ruky v Bratislave rastú o 15 %

Ceny bytov na sekundárnom trhu dosiahli počas tretieho štvrťroka nové maximum. V priemere sa pohybovali na úrovni takmer 2800 eur/m², čo je o takmer 15 percent viac, ako vlani.

Za rastom cien stojí obmedzená ponuka, no aj skutočnosť, že sa na sekundárny trh dostáva čoraz viac novostavieb v Starom Meste s nadpriemernými cenami.

Za rastom ceny je najmä väčšia ponuka novostavieb z druhej ruky

Priemerná jednotková cena bytov ponúkaných z druhej ruky sa v treťom štvrťroku vyšplhala až na 2 781 eur/m². Nadpriemerne vysoký rast ceny bol vyvolaný zvýšeným počtom novostavieb, ktoré sa čoraz častejšie dostávajú na sekundárny trh. Zatiaľ čo v rokoch 2015 až 2017 tvorili novostavby zhruba 25 – 30 percent ponuky bytov na sekundárnom trhu, posledný štvrťrok toto číslo zo štatistickej vzorky tisíc bytov stúplo takmer až na 40 percent. Za novostavby sa pritom považujú byty dostavené po roku 2000 a v tomto prípade také, ktoré boli predané viac ako raz. Nejde teda o predaj zo strany developera.

Novostavby z druhej ruky sa na sekundárnom trhu predávajú v priemere zhruba o 20 až 25 percent drahšie ako byty v pôvodnom stave alebo byty s čiastočnou rekonštrukciou. Tie v súčasnosti dovedna netvoria už ani 30 percent celkovej ponuky. Ďalšou kategóriou, s podobne veľkým zastúpením ako novostavby, sú byty po kompletnej rekonštrukcií. Tie sa cenovo nachádzajú zhruba v strede medzi novostavbami a nezrekonštruovanými bytmi.

Trend príchodu novostavieb na sekundárny trh je viac viditeľný v Starom meste, ktoré čím ďalej tým viac vybočuje z priemeru bratislavského realitného trhu. Za posledný štvrťrok sa tu ponuka navýšila najmä o veľkometrážne štvor- a viac izbové byty. Priemerná jednotková cena za meter štvorcový tu prvý krát prevýšila 3500 eur, aj keď tento rast bol spôsobený prevažne väčším podielom spomínaných luxusnejších bytov. V prípade ostatných bratislavských okresov sa dá tiež hovoriť o raste ceny, no oveľa menej výraznom ako v Starom meste.

Okrem jednotkovej ceny bytov sa zvyšovala aj ich priemerná rozloha, ktorá sa vyšplhala na 74,8 m². Medziročne sa tak zvýšila o 9,1 percenta, keď vlani predstavovala 68,5 m². Tento trend zvyšovania priemernej rozlohy je spôsobený najmä nedostatkom menších bytov, ktoré z trhu kvôli prijateľnejšej cene rýchlo miznú. „Na bratislavskom realitnom trhu môžeme aj naďalej sledovať trend v obmedzenej dostupnosti predovšetkým menších bytov. Tie sa v ponuke na trhu po ich vstupe nachádzajú len krátko, keďže sa z nej veľmi rýchlo vypredajú,“ hovorí Rudolf Bruchánik, hlavný analytik spoločnosti Bencont Investments.

Záujem je najmä o menšie byty

V prípade absolútnej ceny sme zaznamenali nárast priemeru na 206 tisíc eur, čo medziročne predstavuje cenový rast o 26 percent, alebo 43 tisíc eur. Výrazný rast bol výsledkom zvýšenia rozlohy ako aj jednotkovej ceny, najmä v dôsledku presunu časti ponuky do Starého Mesta.

Čo sa týka skladby sekundárneho trhu z hľadiska počtu izieb, tu dominujú trojizbové byty (39 %). Dvojizbáky tvoria 29 percent ponuky, jednoizbové byty 15 percent a štvorizbové 14 percent. Len dvojpercentný podiel mali päťizbové byty. V porovnaní s minulým rokom je v ponuke viac štvor a päťizbových bytov, pričom počet menších bytov neustále ubúda.

Príjmová bariéra, na ktorú pri rastúcich cenách naráža čoraz viac potenciálnych kupujúcich spôsobuje, že najpredávanejšími bytmi sú jedno, dvoj a trojizbové byty s nízkymi rozmermi,“ vysvetľuje R. Bruchánik.

 Cena nájomného rastie pomalšie ako cena za predaj

Priemerná výška nájomného v Bratislave počas tretieho štvrťroku dosiahla 781 percent vrátane energií, čo v priemere na štvorec predstavuje 12,5 eura. Spomedzi bratislavských okresov bolo najviac bytov na prenájom dostupných v Starom Meste, kde sa priemerná cena pohybovala okolo 13,5 eura na m².

Takmer rovnako vysoký podiel na ponuke tvorili byty na prenájom v okrese BA II, kde cena štvorec dosahovala 11,9 eura. Priemerná výška prenájmu sa za posledné roky zvyšovala, no nie takým vysokým tempom ako v prípade predaja nehnuteľností.

„Dôvod na ochladenie dopytu a teda aj dôvod na cenový pokles tu nevidíme. Naopak, dá sa očakávať, že ceny v najbližšom roku opäť porastú. Tempo tohto rastu odhadujeme v rozmedzí okolo 5-10 percent medziročne. Prispievajú k tomu aj dobré ekonomické podmienky, najmä vo forme rastúcich miezd a nízkej nezamestnanosti, ako aj rekordne nízke úrokové sadzby,“ konštatuje R. Bruchánik.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial