Nedeľa 25. októbra. Meniny má Aurel

Ceny bývania rástli tesne pred koronakrízou rekordným tempom

Bývanie Peter Apolen 06.05.2020 | 00:00 0 Komentárov

Bývanie zdraželo v prvom kvartáli najviac od krízy z roku 2008. V Žilinskom kraji rástli ceny dokonca až o 17 percent. Situácia však platila len do príchodu koronakrízy.

Národná banka Slovenska zverejnila čísla z realitného trhu za prvý štvrťrok. Hovoria o výraznom raste cien nehnuteľností. Ide najmä o byty. Výrazne rástli regióny ako Žilina, Trenčín, či Banská Bystrica.

Ceny bytov rástli až o 10 %

Priemerná cena bývania na Slovensku sa v prvom štvrťroku medziročne zvýšila o 8,6 percenta. Je to druhé najvyššie tempo (po 3. kvartáli 2019) od roku 2008. Medzikvartálne tempo rastu dosiahlo 4,6 percenta, čo je dokonca najviac od finančnej krízy. Priemerná cena za meter štvorcový tak dosiahla na 1671 eur.

Pri bytoch to bolo ešte viac – 2006 eur a ceny bytov rástli medziročne až o 9,7 percenta. Pri domoch sa priemerná cena pohybovala na úrovni 1264 eur za meter štvorcový. Na medziročnej báze rástla o 6,3 percenta. O niečo rýchlejšie rástli priemerné ceny priestranných rodinných víl s medzi kvartálnym rastom o 7,1 percenta.

Regionálne rozdiely

Zaujímavé zistenie ponúka pohľad na regionálne štatistiky.  Najvyšší rast zaznamenal v prvom štvrťroku Banskobystrický kraj (12,1 %). Nasledoval Žilinský kraj (7,1 %). Výraznejší nárast bolo možné po dlhšej dobe pozorovať aj v Košickom kraji (5,5 %).

Bratislavský kraj rástol „len“ o 4,6 percenta. V absolútnom vyjadrení je tu však priemerná cena bývania naďalej celoslovensky najvyššia. Dosahuje už úroveň 2231 eur za meter štvorcový. Medzikvartálny rast cien vykázali všetky kraje okrem Prešovského s poklesom o 3,3 percenta.

Oproti vlaňajšku sa v kladných číslach pohybujú všetky kraje, pričom až tri dosiahli dvojciferné tempá rastu – Žilinský kraj o 16,5 percenta, Trenčiansky o 14,5 percenta a Banskobystrický kraj o 14,2 percenta.

Priemerné ceny nehnuteľností v Banskobystrickom kraji boli doposiaľ v porovnaní s ostatnými krajmi najnižšie. Dôsledkom vysokého rastu na začiatku roku sa však posunuli nad úroveň cien v Nitrianskom kraji. Oba kraje však aj naďalej zaostávajú za priemerom o viac než sto eur za meter štvorcový.

Vysoko rástli najmä ceny bytov v okresoch Banská Štiavnica a Žarnovica. Medziročný rast priemernej ceny domov bol aj v prvom štvrťroku najvýraznejší v Žilinskom kraji, rozhodujúcou mierou prispel najmä samotný okres Žilina.

Zhoršenie dostupnosti bývania

Vysoký rast cien spôsobil zhoršenie dostupnosti bývania. NBS konštatuje, že bývanie sa stalo opäť menej dostupné v každom kraji okrem Prešovského. V ňom totiž ceny klesli a zároveň relatívne rýchlo rástli priemerné mzdy. Naopak krajom s najhoršou dostupnosťou bývania sa stal Žilinský kraj.

Čísla z prvého štvrťroku sú však len matnou spomienkou na bezstarostné časy. Koronakríza spôsobila pokles disponibilného príjmu a nárast nezamestnanosti. Ceny bytov a domov zároveň pravdepodobne prestali rásť. „Druhý štvrťrok bude v rozhodujúcej miere ovplyvnený predovšetkým tým, aký nepomer nastane medzi prenosom šoku pandémie na mzdy a na ceny nehnuteľností,“ naznačuje NBS.

Centrálna banka sleduje dostupnosť bývania prostredníctvom takzvaného kompozitného indexu. Zohľadňuje v ňom ukazovatele ako cena bývania, disponibilný príjem domácností, či dostupnosť úverov na bývanie. Pozitívne je, že výrazné zmeny úrokov na hypotékach sa v blízkej budúcnosti nepredpokladajú. NBS však aj tak očakáva výrazné zhoršenie dostupnosti bývania. Dôvodom je najmä sťaženie ekonomickej situácie domácností, ktoré budú mať na stále vysoké ceny nehnuteľností menej peňazí.

„Vo všeobecnosti je možné konštatovať, že kompozitný index na hodnotenie vývoja cien bývania v posledných rokoch indikoval, že rast cien nehnuteľností bol viac či menej v súlade s vývojom fundamentov realitného trhu. Ak by však súčasná pandémia nemala na ceny nehnuteľností významný vplyv a zároveň výrazne zasiahla základné ukazovatele hospodárskeho vývoja, vytvorila by prostredie pre signifikantný nárast hodnôt indexu,“ naznačuje NBS vývoj v nasledujúcich mesiacoch.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial