Nedeľa 29. novembra. Meniny má Vratko

Ceny bývania rástli vlani najrýchlejšie od finančnej krízy

Bývanie Peter Apolen 05.02.2020 | 00:00 1 Komentár

Ceny bývania rástli vlani o 7,5 percenta. Ide o najrýchlejší rast za uplynulých 11 rokov. Naposledy rástli ceny rýchlejšie v roku 2008, kedy si medziročne pripísali až 22 percent.

Hoci sa bývanie, najmä v Bratislave, môže zdať mnohým ako neprimerané, NBS stále nehodnotí situáciu ako rizikovú. „Cena bývania nedosahuje rizikové úrovne z pohľadu ekonomickej a finančnej stability. Iba sa preklopila z pásma rovnováhy do mierneho vzostupu,“ konštatuje analytik NBS Roman Vrbovský.

Ceny sú podľa NBS ešte ďaleko od nafukovania bubliny

NBS oprávnenosť cien hodnotí vo vzťahu k celkovej ekonomickej situácii v krajine. Zostavuje za tým účelom takzvaný kompozitný index. Ceny nehnuteľností v ňom dáva do súvislosti s ukazovateľmi ako rast miezd, ceny nájmov, dostupnosť úverov na bývanie, objem výstavby nových bytov, či celkový rast HDP. Podľa tohto porovnania sa súčasný realitný trh síce nachádza vo fáze rastu, je však stále vzdialený od fázy rizika či dokonca bubliny.

V nej sa trh nachádzal v rokoch 2007 a 2008. Za dva roky vtedy narástla priemerná cena o 51 percent a v zapätí sa v dôsledku prasknutia bubliny zrútila nadol.

Za rastom cien je v súčasnosti podľa NBS kombinácia nízkych úrokových sadzieb a slabej realitnej ponuky. Tieto faktory vytvárajú predpoklady aj pre ďalšie zdražovanie bytov a domov. „Dopyt po vlastnom bývaní je naďalej silný, zatiaľ čo ponuka dostupného bývania nedokáže v krátkodobom horizonte adekvátne reagovať,“ vysvetľuje R. Vrbovský.

Pozitívne preto v tejto súvislosti hodnotí minuloročné rozhodnutie centrálnej banky o sprísnení podmienok na získanie hypotéky. Dlžníkom musí po novom zostať po úhrade všetkých splátok úverov a pôžičiek vyššia rezerva ako doteraz. Zmena „má potenciál zmierniť nahromadené dopytové tlaky,“ uvádza analytik.

V dlhodobom horizonte však bude podľa neho rozhodujúca ponuková strana realitného trhu, teda schopnosť developerov stavať nové byty alebo podpora nájomného bývania zo strany štátu a obcí.

Najviac rástli ceny v Trenčianskom kraji

Priemerná cena bývania dosiahla vo štvrtom štvrťroku hodnotu 1597 eur za meter štvorcový. Ako vyplýva zo štatistík NBS byty stáli 1919 eur a domy 1232 eur za meter. Cena bytov rástla o 8,5 percenta, kým priemerná cena domov o 5,1 percenta.

Inak vyzerá pohľad do regiónov. Aj naďalej je najvyššia priemerná cena bývania v Bratislavskom kraji. Dosahuje tu 2132 eur za meter štvorcový. Trh je však už vo svojej zrelej fáze. Medziročný rast už preto nie je najvyšší. Cena sa zvýšila o zdravého 5,8 percenta.

Naopak najrýchlejšie rástla vlani cena bývania v Trenčianskom kraji, o takmer 19 percent. Vysoký rast vykázal aj Prešovský kraj – o 17 percent. Ceny rástli napríklad v takých okresoch ako Bardejov, Kežmarok a Snina. Zaostával len Košický kraj. Ide o jediný región, v ktorom ceny už dlhší čas klesajú – v závere minulého roka o jedno percento.

Nová ponuka sa postupne dostáva na trh

Celková dostupnosť bývania sa vzhľadom na výšku miezd a úrokových mier hypoték aj napriek rastu cien nehnuteľností vo väčšine slovenských krajov vlani zlepšila. Priemerná mzda totiž v prvých troch kvartáloch rástla o 8,1 percenta, čo je viac ako 7,5 percentný rast cien nehnuteľností. Hypotekárne sadzby sa okrem toho prepadli z 1,38 percenta v januári na 1,02 percenta v decembri. To všetko zvyšovalo apetít po novom bývaní.

Koncom roka sa už do ponuky dostali nové developerské projekty. Počet voľných novostavieb začal po dlhom čase opäť mierne rásť. Ponuka sa tak odrazila od svojho minima z druhého štvrťroku. Ak sa tento trend udrží, mohlo by to zmierniť tlak na ďalší rast cien nehnuteľností.

Jedna odpoveď na “Ceny bývania rástli vlani najrýchlejšie od finančnej krízy”

  1. Eva píše:

    Takže byty v Bratislave sú už také drahé, že si ich normálny človek nemôže dovoliť, a stále je to v pohode, áno? Kam ta národná banka na to chodí. Mala by sa radšej zamerať na to, koľko bytov skupujú špekulanti, aby ich o pár mesiacov drahšie predali.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial