Streda 21. októbra. Meniny má Uršuľa

Ceny nájmov v Bratislave dlhodobo stagnujú. Zmení sa to pre koronavírus?

hypotéky
Bývanie Peter Apolen 23.03.2020 | 00:00 3 komentáre

Ceny nájomného v Bratislave takmer nerastú. Vlani sa zvýšili len o 0,5 percenta. Dôvodom je vysoká ponuka.

Nájomné v Bratislave nekopíruje predajné ceny nehnuteľností. Kým vlani rástla priemerná  cena predaja o 6,5 percenta, nájomné stúplo len o 0,5 percenta. Podobne sa trh vyvíjal aj v minulých rokoch.

Silná ponuka drží nájomné pri zemi

Ceny nájmov dlhodobo stagnujú. Je to dobrá správa pre ľudí bývajúcich v prenájme, na druhej strane horšia pre tých, ktoré svoje nehnuteľnosti poskytujú na bývanie.

Kým ešte v roku 2017 rástli ceny nájmov v Bratislave o štyri percentá, o rok na to boli už len dve percentá a vlani len 0,5 percenta. Vyplýva to z údajov portálu Nehnuteľnosti.sk. Stagnácia je ešte viac viditeľná v segmente trojizbových bytov. Priemerné nájomné sa tu medziročne takmer vôbec nemení. Vlani dokonca kleslo o jedno percento.

Predajné ceny v Bratislave pritom rástli rýchlejšie. V roku 2017 o 5,9 percenta, rok na to o štyri percentá a vlani o 6,5 percenta.

Dôvodom je vysoká ponuka bytov na prenájom. Veľká časť nehnuteľnosti sa totiž už kupuje s cieľom ich prenájmu, teda ako investícia.

Prílev nových nehnuteľností na nájomný trh je tak veľký, že stíha uspokojovať aj rastúci dopyt po nájomnom bývaní. V uplynulých dvoch rokoch totiž začína nájom uprednostňovať čoraz viac ľudí.

Je za tým jednak rast cien novostavieb, ktoré mnohých odrádzajú od kúpy. Ďalším faktorom však je aj zmena mentality. Najmä mladá generácia sa už nechce toľko viazať k nehnuteľnostiam, ako staršie ročníky. Chcú si ponechať pocit slobody. Ďalším faktorom je sprísnenie kritérií na získanie hypotéky ordinované Národnou bankou Slovenska.

Zopakuje sa rok 2008?

Vplyv týchto faktorov sa pre koronavírus pravdepodobne ešte viac umocní. Banky už dočasne obmedzili poskytovanie hypotekárnych úverov. Nové realitné obchody ustali, pretože ani jedna zo strán realitnej a úverovej transakcie nevie, ako sa situácia vyvinie. Ak by to trvalo dlhšie, môže to zvýšiť záujem o prenájom. Výsledkom by bol rast cien nájmov.

Po finančnej kríze v roku 2008 došlo naopak k poklesu nájomného. Na trh sa totiž dostalo veľké množstvo bytov kúpených tesne pred krízou. Dnešný realitný trh až tak prekúpený nie je. Vlastníci bytov zatiaľ nie sú v zúfalej situácii, ktorá by ich nútila robiť záchranné opatrenia.

Rýchly rast nájomného v krajských mestách

Cena nájmu typického dvojizbového bytu v Bratislave mimo centra mesta aktuálne predstavuje 550 až 600 eur mesačne. U trojizbových bytov je to 650 až 700 eur mesačne. V centre predstavuje priemerná cena dvojizbového bytu priemerne 790 eur.

Situácia v krajským mestách je odlišná. V ostatných troch rokoch zaznamenali výraznejší nárast nájomného ako Bratislava. Môžeme dokonca hovoriť o ráznom zdražovaní. Vlani rástlo priemerné nájomné dvojizbového byty v krajských mestách mimo Bratislavy o 8,5 percenta. Rok predtým o 5,6 percenta.

V Košiciach sa nájomné dvojizbového bytu pohybuje v rozmedzí od 510 do 550 eur. U trojizbových bytov je to 600 až 650 eur mesačne. Silný trh a dopyt je aj v mestách ako Nitra, Trnava, Žilina. “Na rozdiel od kúpnych cien, v cenách nájmov nevidíme tak výraznú nadvládu bratislavského trhu,” uvádzajú analytici portálu Nehnuteľnosti.sk.

“Príčinu môžeme prisudzovať viacerým faktorom. Najdôležitejšími sú: silná konkurencia ponuky nájmov v Bratislave, ktorá má napriek vysokému dopytu po nájme najväčšiu zásobu bytov určených na prenájom. Ide predovšetkým o individuálnych kupujúcich, ktorí si kupovali byty na ich ďalší prenájom,” hovoria analytici.

Dodávajú, že v ostatných mestách je ponuka nájmov menšia, ale dopyt sa vďaka prílevu pracovných síl do týchto miest neustále zvyšuje. Preto tu dochádza výraznejšiemu rastu nájomného ako v Bratislave.

3 odpovede na “Ceny nájmov v Bratislave dlhodobo stagnujú. Zmení sa to pre koronavírus?”

  1. Eva píše:

    Keď sa zastaví prílev nových ľudí do BA, ceny nájmov by mali klesať. Aspoň mne to tak vychádza.

  2. Eva píše:

    keď ceny nájmov nerastú, to je dobrá správa, či?

  3. Balthazar píše:

    No co prenajímate byty, skončili ste.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial