Sobota 18. január. Meniny má Bohdana

Ceny nehnuteľností pokračujú vo vysokom raste

Bývanie Peter Apolen 28.05.2019 | 00:00 1 Komentár

Ak sme záverom minulého roka predpokladali, že vysoký rast cien je za nami, realita po prvých troch mesiacoch tohto roku vyzerá inak. Ceny bytov rástli o 8,4 percenta.

Za týmto rastom je podľa portálu Nehnuteľnosti.sk jeden hlavný faktor, ktorý má schopnosť ceny stále udržiavať vysoko. Je ním malá ponuka bytov na predaj v krajských mestách. „Celkový pohľad na ponuku nehnuteľností na Slovensku jasne vysvetľuje, prečo sa ceny zvyšovali. Bytov na predaj je na trhu žalostne málo“, konštatujú analytici portálu Nehnuteľnosti.sk Aktuálna celková ponuka nehnuteľností na tomto portáli je tak o 30 percent menšia ako v roku 2016, napriek tomu, že na portáli inzeruje o 15 percent viac realitných kancelárií.

Najmä ponuku lacnejších starších bytov v niektorých mestách možno spočítať na prstoch rúk. Napríklad v Trnave je aktuálne v ponuke na predaj len päť dvojizbových bytov v pôvodnom stave. Celá Bratislava má len 70 takýchto bytov. Oproti tomu ponuku 2-izbových bytov v novostavbách v hlavnom mete tvorí až cez 600 bytov. V celkových štatistikách realitného trhu tak získavajú novostavby stále väčší podiel.

Ceny 1-izbových bytov rastú stále najrýchlejšie

Priemerná cenovka 2-izbových bytov sa medzi štvrťročne zvýšila o deväť percent. Je to druhý najsilnejší kvartálny rast za posledné dva roky. Takto rýchlo rástli ceny bytov, keď NBS v roku 2017 začala obmedzovať hypotekárny trh svojimi opatreniami.

Z pohľadu typu nehnuteľností najviac rástli ceny 1-izbových bytov – o 11 percent medziročne. Výrazne rástli cenovky aj pri 5-izbových bytoch. Trh je tu však príliš malý, aby sme mohli hovoriť o konzistentnej tendencii. Ceny troj a štvorizbových bytov rástli o zhruba päť percent. Rovnako tak ceny domov.

Jaguar vyhnal ceny bytov v Nitre nahor

Z pohľadu lokality je jasný favoritom bez pochýb Nitra. Priemerná cena bývania v Nitrianskom kraji vzrástla o obrovských 27 percent. Medziročný rast cien je tu spomedzi ostatných región najvýraznejší už dlhší čas. Už dva štvrťroky po sebe dosahuje dvojciferné hodnoty. Je za tým spustenie výroby v novom závode Jaguar Land Rover. Rast cien sa tu týka všetkých typov nehnuteľností. Ceny však vysoko rástli aj v Trenčianskom kraji – o 19 percent. Naopak ako v jedinom došlo k poklesu v Košickom kraji – o 3,5 percenta.

NBS upozorňuje sa spomaľovanie tempa rastu cien v Bratislavskom a Trnavskom kraji. Tieto tradične dva najsilnejšie realitné trhy rástli s cenami v prvom štvrťroku o niečo pomalšie. V Bratislavskom kraji to bolo len o 5,5 percent, čo môže podľa NBS súvisieť s vyčerpaním úverových kapacít domácností. „Inak povedané, výška úverových prostriedkov, potrebných na obstaranie bývania, sa už dostáva na hranicu alebo aj nad reálne finančné možností domácností,“ uvádza NBS. Dôvodom sú teda ceny, ktoré sa dostali už na tak vysoké úrovne, že domácnosti nie sú schopné si na ne v bankách požičať. Národná banka preto nehodnotí súčasný vysoký rast cien nehnuteľností ako nezdravý. K nafukovaniu bubliny podľa nej nedochádza.

Dopyt v Bratislave už začína obmedzovať horšia dostupnosť úverov

“V dôsledku obmedzenej ponuky možno aj v nasledujúcich štvrťrokoch očakávať ďalší rast priemernej ceny bývania,” konštatuje NBS. “Začiatok roka 2019 priniesol v štatistikách opäť po roku prudší rast cien. Z pohľadu na skladbu ponuky však musíme jedným dychom dodať, že je to spôsobené najmä stále výraznejším zastúpením novostavieb v ponuke“, dodávajú analytici portálu Nehnuteľnosti.sk. Počet dostupných novostavieb je totiž na nízkej úrovni a preto sú nové projekty v cenovkách stále odvážnejšie.

Správy z bánk sú však naďalej priaznivé. Úrokové sadzby ostávajú nízke, banky pokračujú v hypotekárnych kampaniach. Objem nových úverov na nehnuteľnosti pre domácnosti je na stále vysokej úrovni. Za prvé tri mesiace banky požičali najviac nových úverov za posledné tri roky.

“Snaha domácností o riešenie potreby bývania pretrváva. Podporuje ju pozitívny vývoj príjmovej situácie domácností,” uvádza NBS. Dodáva však, že náročnejšie nastavené podmienky na získanie úverov začínajú tlmiť dopyt Slovákov po nehnuteľnostiach.

Jedna odpoveď na “Ceny nehnuteľností pokračujú vo vysokom raste”

  1. Tomáš píše:

    Dobré video o vývoji cien nehnutelností na SVK: https://www.youtube.com/watch?v=iBqWKN1J_pQ

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *