Utorok 24. novembra. Meniny má Emília

Ceny nehnuteľností rástli v 3. štvrťroku najrýchlejšie od roku 2008

Bývanie Peter Apolen 04.11.2020 | 00:00 0 Komentárov

Ceny bývania pokračujú aj napriek pandémii vo vysokom raste. Rastú najrýchlejšie od finančnej krízy. Dostupnosť bývania sa tak zhoršuje.

Ceny nehnuteľností Slovensku vzrástli v treťom štvrťroku medziročne o 11,8 percenta. Pokračovali tak v trende, ktorú nenarušila ani koronakríza. V druhom kvartáli zdraželo bývanie o 11,2 percenta a v prvom štvrťroku o 8,6 percenta. Tento rok tak realitný trh uzavrie s najväčšou pravdepodobnosťou s najrýchlejším rastom od roku 2008. Ceny vtedy rástli o 22,1 percenta.

Obmedzená ponuka diktuje trhu vysoké ceny

Podľa analytika Národnej banky Slovenska, Romana Vrbovského, je jedným z hlavných dôvodov vysokého rastu cien vývoj ponuky nehnuteľností. „Posledné dáta z odvetvia stavebníctva, ktoré máme k dispozícii, pôsobia pesimisticky. Počet dokončených bytov, vrátane bytov v rodinných domoch, bol v druhom štvrťroku o viac ako šesť percent nižší, než v rovnakom období v predchádzajúcom roku. Počet začatých bytov klesol takmer až o 19 percent,“ konštatuje.

Na trh sa tak dostáva čoraz menej nehnuteľností. Vzťah ponuky a dopytu sa tak ani napriek kríze nemení. Dopyt ťahá stále za kratší koniec, keď mu nestačí objem bytov dostupných na trhu. Len v auguste klesla produkcia bytových budov o 21 percenta a predtým v júli sa medziročne znížila o 17 percent.

Ďalším dôvodom rezistencie realitného trhu je charakter súčasnej krízy. Tá nemá príčinu v ekonomike, prejavujú sa v nej len dôsledky. Spotrebitelia preto veria, že kríza je len dočasná a po vyriešení epidemického problému sa situácia upokojí.

„Jedným z dôvodov pre doterajší dynamický rast cien je bez pochyby aj očakávanie, že krízová situácia čoskoro pominie,“ konštatuje R. Vrbovský. „Je však otázne, či bude tento optimizmus v spoločnosti naďalej pretrvávať a do akej miery sa jeho potenciálna zmena podpíše na aktivite na realitnom trhu,“ naznačuje možnú zmenu sentimentu v budúcnosti.

Ceny v Košickom kraji vystrelili až o 35 %

Priemerná cena bývania dosiahla v treťom štvrťroku 1792 eur za meter štvorcový. U bytov to bolo 2054 eur a pri rodinných domoch 1335 eur.

V absolútnom vyjadrení je priemerná cena bývania s odstupom tradične najvyššia v Bratislavskom kraji (2360 eur/m2).  Medziročne tu vzrástli ceny o 9,9 percenta. Bezkonkurenčne najväčší rast však zaznamenali byt v Košickom kraji – až o 35 percent. Po ňom nasledoval Banskobystrický kraj – 25 percent.

Dostupnosť bývania je najhoršia za posledné roky

Keďže ceny bývania rástli a zvyšovanie miezd sa počas krízy zastavilo, spolu s nárastom nezamestnanosti to spôsobilo zhoršenie dostupnosti bývania. Už druhý štvrťrok dosiahol Index dostupnosti bývania, ktorý zostavuje NBS, v každom kraji Slovenska najvyššie hodnoty od roku 2014.

„Dynamika cien nehnuteľností v treťom štvrťroku kopíruje vývoj v predchádzajúcom štvrťroku, zároveň neočakávame žiadne zásadné zmeny vo vývoji miezd. Dostupnosť bývania preto zostáva prevažne nezmenená,“ konštatuje R. Vrbovský.

Relatívne najmenej dostupné bývanie je v Žilinskom a Košickom kraji. Svetlou výnimkou je Trnavský kraj, kde sa dostupnosť bývania v bytoch mierne zlepšila.

Nafukovanie bubliny sa spomalilo

Okrem Indexu dostupnosti bývania zostavuje NBS aj Kompozitný index. Ten monitoruje vplyv cien nehnuteľností na finančnú a ekonomickú stabilitu Slovenska. Okrem cien bývania sa tu zohľadňuje príjem domácností, objem výstavby, či vývoj HDP.

Kompozitný index vzrástol v druhom štvrťroku na najvyššiu hodnotu od roku 2009. NBS hovorila o prehrievaní realitného trhu. V treťom štvrťroku sa vývoj indexu otočil opačným smerom do menej rizikového pásma. Národná banka očakáva, že mierne ochladzovanie trhu by mohlo pokračovať aj v poslednej časti roka.

„V súčasnosti však čelíme druhej vlne pandémie, s ktorou sú pochopiteľne spojené aj obavy o výkon hospodárstva. Preto nie je možné vylúčiť, že kompozitný index bude v budúcnosti opätovne rásť,“ naznačuje možné riziká do budúcnosti NBS.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial