Pondelok 03. augusta. Meniny má Jerguš

Ceny prenájmov v Bratislave rastú pomalšie ako vo väčšine krajských miest

prenájom

Ceny nájmov v Bratislave rástli od roku 2010 rádovo o desať percent. Nekopírujú tak rast cien nehnuteľností na predaj. Vysoko však rastú nájmy v Nitre, Trnave a Žiline.

Kúpa bytu na prenájom v Bratislave nemusí byť taký dobrý biznis, ako sa na prvý pohľad môže zdať. Dôvodom je relatívne veľká ponuka bytov na prenájom na trhu a teda väčšia konkurencia. No trh tlmí aj dobrá dostupnosť vlastného bývania. Platy v hlavnom meste dovoľujú záujemcom kúpiť si vlastný byt skôr ako v iných regiónoch, čo znižuje dopyt po nájmoch a na trhu je okrem toho, na rozdiel od iných regiónov, aj široká ponuka bytov na predaj.

Nájmy v Nitre, Trnave a Žiline rýchlo rastú

Tieto faktory však neplatia v ostatných slovenských mestách. Ceny nájmov tu preto rastú oveľa rýchlejšie. Od roku 2010 sa ceny, podľa štatistík portálu Nehnuteľnosti.sk, najviac zvýšili v mestách Nitra, Trnava a Žiline. Nájmy tu rástli až o 36 až 48 percent. Najviac to bolo pri trojizbových bytoch v Žiline, kde rast prekonal 50 percent. Za ten istý čas stúplo priemerné nájomné v Bratislave rádovo len o desať percent. Najviac to bolo pri trojizbových bytoch – o 12 percent.

Dôvodom je to, že v Bratislave sa podľa odhadov každý tretí byt kupuje na investíciu a väčšina je určená na prenájom, čo znamená, že len menšia časť ostáva stáť „ľadom“. Ponuka bytov na prenájom je tu teda relatívne veľká, oveľa väčšia ako v iných regiónoch.

Zdroj údajov: nehnutelnosti.sk

V Bratislave tak platí, že ceny prenájmov sa počas dlhého obdobia zmenili len minimálne. Nekopírujú rast cien nehnuteľností určených na predaj. V iných mestách, najmä tých krajských, je však prenajímať byť oveľa lepší biznis.

V ponuke najväčšieho slovenského realitného portálu Nehnuteľnosti.sk sa aktuálne nachádza približne 2 300 dvojizbových bytov určených na prenájom. Až 60 percent z nich je pritom situovaných v Bratislave. V prípade trojizbových bytov je celoslovenská ponuka na úrovni 1 800 bytov a z toho viac ako polovica je v Bratislave. Rozloženie bydliska obyvateľstva je pritom v úplne inom pomere. V Bratislave býva odhadom, spolu s ľuďmi bez trvalého, či prechodného pobytu, cca desatina populácie Slovenska.

Nízka ponuka bytov na predaj

Nízka ponuka bytov v regiónoch na predaj drží ľudí, ktorí by si inak trúfli na vlastné bývanie, stále v prenájmoch. I keď sa na lokálnom trhu ponuky objavujú, záujemcovia “nechcú pri kúpe nehnuteľnosti robiť zbytočné kompromisy a byť obmedzení súčasným malým výberom,” vysvetľujú analytici portálu Nehnuteľnosti.sk.

Príčinu rastu cien nájmov bytov v spomínaných krajských mestách však možno okrem toho hľadať aj v náraste kúpnej ceny bytov a v zhoršení dostupnosti hypotekárneho financovania. Podľa údajov Národnej banky Slovenska sa vlani zhoršila dostupnosť bývania najmä v Nitrianskom kraji, Trenčianskom kraji a Prešovskom kraji. Dôvodom je rast ceny bývania, ktorý bol v poslednom štvrťroku minulého roku najsilnejší práve v Nitrianskom kraji – o 23,3 percenta, a naopak najslabší v Bratislavskom kraji – o 5,9 percenta.

Za vyšším nárastom cien nájmov v spomínaných krajských mestách je samozrejme aj ich ekonomický rast, prílev nových investícií a zamestnanosti. Ľudia z menších miest sťahujúci sa za prácou do krajských miest, tak tvoria noví dopyt po nájmoch, čím zvyšujú ich cenu.

Bratislava je bez debaty najdrahšia

Priemerné ceny nájmu dvojizbových bytov na prenájom v mestách Trenčín, Banská Bystrica a Prešov sa v poslednom štvrťroku vlaňajška pohybovali medzi 400 až 440 eurami. V Bratislave si prenajímatelia za dvojizbový byt pýtali od 500 do 600 eur. Najvyšší mesačný nájom zaplatí nájomca v Bratislave v Starom meste – v priemere až 790 eur, v Ružinove a v Novom meste to je v priemere 570 eur na mesiac.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *