Pondelok 21. septembra. Meniny má Matúš

CFD: Pákový efekt pomáha obchodovať aj s malým vkladom

Investície Kamil Boros 11.05.2010 | 00:10 2 komentáre

Kontrakty na vyrovnanie rozdielov (Contract For Difference – CFD) sa v minulosti vyvinuli ako obľúbená alternatíva obchodovania na finančných trhoch, ktorá priblížila možnosť špekulácie na cenové rozdiely aj najmenším investorom. CFD sú mimoburzovým derivátom, ktorý umožňuje špekulovať na zmenu ceny menových párov, akcií či komodít, a to bez faktickej nutnosti nákupu alebo predaja.

Hlavnými prednosťami, vďaka ktorým získali CFD kontrakty na atraktivite, sú pomerne nízka náročnosť na základný kapitál každého obchodníka, možnosť využitia pákového efektu (mnohokrát veľmi vysokého) a v neposlednej rade možnosť špekulovať nielen na rast, ale aj na pokles ceny všetkých finančných inštrumentov, čo je služba, ktorú nie všetky akciové či komoditné burzy poskytujú.

Ich najväčšou slabinou je naopak skutočnosť, že dané aktívum obchodník nevlastní, čo môže odradiť prinajmenšom obchodníkov, ktorí by chceli investovať do nákupu akcií. Tie totiž na rozdiel od ostatných finančných inštrumentov ponúkajú možnosť dvojitého zisku, a to nielen zisku zo správneho odhadnutia cenového vývoja, ale taktiež zisku plynúceho z výplaty dividend, ktorý je pri mnohých tituloch veľmi atraktívny. To je taktiež jeden z hlavných dôvodov, prečo obľuba CFD na akcie v minulosti nezaznamenala zďaleka tak dynamický nárast, ako tomu bolo v prípade CFD na komodity a predovšetkým CFD na menové páry, ktoré si v poslednej dobe obľúbili predovšetkým drobní investori s menšou averziou k rizikovým investíciám.

Direct Market Acces

Aj túto medzeru sa ale začalo dariť zaplňovať potom, čo bola na trh uvedená nová modifikácia CFD kontraktov s priamym prístupom na trh (Direct Market Acces – DMA). Tento pomerne nový typ derivátu, ktorý začínajú postupne ponúkať tiež maklérske domy v našom regióne, otvára celkom novú dimenziu obchodovania práve tým, ktorí si obľúbili akcie a nechcú sa vzdať dividend.

Prostredníctvom DMA je teda pozícia obchodníka CFD kontraktu zaslaná maklérom priamo na burzu, kde je do nej replikovaná cena podkladového aktíva (akcie). Vďaka tomu hodnota pozície CFD kontraktu plne nasleduje vývoj ceny svojho podkladového aktíva a kombinuje nasledujúce výhody CFD a obchodovanie na burze:

 • Využitie pákového efektu
 • Okamžitá realizácia príkazu za aktuálnu cenu
 • Transparentné ceny
 • Príkazy odosielané priamo na burzu
 • Vysoká likvidita
 • Možnosť výplaty dividend
 • Aktuálne burzové dáta
 • Nízke provízie

V porovnaní s klasickým obchodovaním s akciami na burze navyše DMA ponúka  ďaleko väčšiu rýchlosť vyrovnania. Zatiaľ čo štandardom pre bežné majetkové cenné papiere bývajú tri pracovné dni, v prípade CFD prebehne vyrovnanie v rámci jedného dňa, takže sú finančné prostriedky pripravené ďaleko skôr k výberu, prípadne opätovnej investícii do iných cenných papierov.

Z CFD s priamym prístupom na trh tak zdá sa vyrastá zaujímavý konkurent tradičnému poňatiu investovania do akcií a bude veľmi zaujímavé sledovať, či jeho obľuba bude stúpať podobne strmým tempom, ako tomu bolo v prípade CFD na komodity a meny.

Autor je analytik X-Trade Brokers.

Obchodujete s komoditami?

View Results

Loading ... Loading ...

2 odpovede na “CFD: Pákový efekt pomáha obchodovať aj s malým vkladom”

 1. Axis píše:

  Rád by som sa zapojil do obchodu s ropou, v minulosti som pracoval pre dve velke asi najvačšie potravinarske spoločnosi,neskor pre najvačší drevospracujuci priemyselny podnik v ramci Československa,neskor Slovenska.
  Prečo neskúsiť niečo nové?
  Rád by som dostal ponuku resp.príležitosť.
  s uctou a pozdravom,
  Erik Axmann

  • Axis píše:

   Rád by som sa zapojil do obchodu s ropou, v minulosti som pracoval pre dve velke asi najvačšie potravinarske spoločnosi,neskor pre najvačší drevospracujuci priemyselny podnik v ramci Československa,neskor Slovenska.
   Prečo neskúsiť niečo nové?
   Rád by som dostal ponuku resp.príležitosť.
   s uctou a pozdravom,
   Erik Axmann

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial