Stvrtok 25. apríla. Meniny má Marek

Chce vláda nasmerovať Slovensko späť k štátom riadenej ekonomike?

Kým sa poslanci Národnej rady SR usilovne zaoberajú otázkou, ako zrušiť mečiarove amnestie, vláde sa bez väčších problémov darí presadzovať spektakulárne opatrenia. Bez väčšej verejnej diskusie sa jej podarilo zakázať, aby mali obchody otvorené cez štátne sviatky, legislatívnou procedúrou sa predierajú aj ďalšie návrhy v podobnom duchu. Vracia sa Slovensko späť v čase smerom k štátnom riadenej ekonomike?

Slovensko sa po 28 rokoch po páde komunizmu vracia k regulácii otváracej doby obchodov. Parlament tento týždeň schválil zákaz predaja v obchodných prevádzkach počas všetkých 15 štátnych sviatkov. Tento návrat ku komunistickým praktikám rozdelil spoločnosť na dve skupiny. V jednej sú tí, ktorí museli v obchodoch počas sviatkov pracovať, alebo im otváracia doba vadí kvôli ich svetonázoru, v druhej skupine sú bežní konzumenti, ako aj zástancovia voľného trhu. O zákaze bude ešte rozhodovať Ústavný súd. Opozícia ho totiž napadla s argumentom obmedzovania práva na podnikanie. Uvidíme, teda či sa na Slovensko vráti silná ruka štátu rozhodujúca, čo je pre ľudí dobré a čo nie.

Ďalšie „dobré nápady“

Redakcii investujeme.sk sa okrem toho podarilo zistiť, že apetít stredo-ľavej vlády v obmedzovaní voľného trhu týmto neskončil. Chystajú sa ďalšie zmeny, ktoré by mali chrániť spotrebiteľov pred nenásytným kapitalizmom.

Pôjde napríklad o realitné kancelárie, s ktorých prácou sú niektorí klienti nespokojní. Ich výčitkou je, že realitky pracujú s príliš vysokou maržou, ktorú pokladajú za nezaslúženú. Nezodpovedá podľa nich objemu vykonanej práce. Vláda preto chce regulovať výšku provízie percentom z obchodu. Je nezaslúžené, aby sa niekto „obohacoval“ neúmerne k výške priemernej mzdy.

Okrem toho, aby sa realitky snažili klientom odporúčať len také nehnuteľnosti, v ktorých budú spokojne a dlhodobo bývať, bude provízia rozložená po dobu piatich rokov. Ak sa človek v tom čase presťahuje, bude musieť realitka pomernú časť provízie vrátiť. Neodviedla totiž svoju práce dobre a klient bol nútený predčasne sa presťahovať. Rovnaký princíp sa bude uplatňovať aj pri prenájmoch. Provízia tu bude rozložená do 12 mesiacov.

Regulované budú i personálne agentúry. Na dnešnom pracovnom trhu, na ktorom je núdza o kvalitných pracovníkov, začína byť fluktuácia stále väčším problémom. Ľudia často nevydržia u jedného zamestnávateľa ani rok. Personálky teda nebudú odmeňované len za vyhľadanie vhodného kandidáta, ale aj za jeho zotrvanie na pracovnom mieste po dobu jedného roka. Ak človek dostane v priebehu toho roka zajačie úmysly, či lepšiu ponuku, agentúra bude musieť časť provízie vrátiť.

A to bez ohľadu na to, či firma vytvorila človekovi vhodné a motivujúce pracovné podmienky, alebo či ho naopak zahltila prácou nad rámec pôvodne dohodnutej agendy. Rovnako bude obmedzená aj výška provízie agentúry a to na jeden mesačný nástupný plat zamestnanca. Podobne ako pri predchádzajúcom prípade – v záujme dosiahnutia spravodlivosti.

Tretím regulovaným odvetvím bude finančné sprostredkovanie. Hypotekárny boom agentom už dva roky praje. Tí najúspešnejší si dokážu zarobiť aj násobky priemernej mzdy v národnom hospodárstve. Ich odmena by preto mala byť, rovnako ako pri predchádzajúcich prípadoch, limitovaná. Navyše agenti nebudú dostávať províziu len za to, že sprostredkujú klientom lacnejší hypotekárny úver, ale aj za to, že ľudia vydržia v danej banke minimálne po dobu siedmych rokov.

Provízia bude preto vyplácaná postupne a vo chvíli, keď počas tohto času príde nejaká iná banka s lepšou ponukou a klienti opäť raz zdvihnú kotvy smerom k nej, sprostredkovatelia o časť provízie prídu. Jednoducho budú mať smolu, pretože ich ponuku spred času niekto iný neskôr tromfol. A to aj bez ohľadu na to, že v danom čase bola na trhu najlepšia.

Hypotekárne sadzby klesli aj vďaka sprostredkovateľom

Tým, ktorí si pamätajú časy spred roka 1989 môžu tieto návrhy pripadať ako obrat kormidla od trhovej ekonomiky smerom k štátnemu dirigizmu a riadenej ekonomike. Stačili dve desaťročia a ľudia zabudli, kam Slovensko štátna ekonomika doviedla. Pozorní čitatelia si však už isto všimli a ostatným napovieme, že v deň 1. apríla sme si dovolili istú novinársku hyberbolu. Dva z „návrhov“ sú len ilustratívne – použité na dokreslenie absurdnosti zvyšných dvoch, ktoré štát myslí celkom vážne. Obchody budú zatvorené, to je fakt. Schválil to už parlament. A ministerstvo financií naozaj chce obmedziť výšku provízie finančných sprostredkovateľov a rozložiť ju na obdobie siedmych rokov.

Kto z toho bude profitovať? Pravdepodobne len veľké banky a poisťovne, ktorým zdecimovanie sprostredkovateľského stavu vráti klientov späť na pobočky. Malí a strední poskytovatelia finančných služieb, ktorí sa dnes spoliehajú najmä na externý predaj, pravdepodobne prídu o zákazníkov. Hlavnou obeťou ale budú spotrebitelia.

Nech zdvihne ruku ten, kto si v priebehu ostatných siedmych rokov nerefinancoval svoju hypotéku v lacnejšej banke. Tých, ktorí tak urobili dva, či viac krát, tiež určite nie je málo. Veľkú zásluhu na tom majú práve finanční sprostredkovatelia, ktorí dokázali na trhu vytvoriť konkurenčný tlak a donútiť banky, aby sa intenzívne pretekali o klienta. Netreba snáď pripomínať, že slovenské hypotekárne sadzby zaznamenali za posledné tri roky najväčší pokles v Európe. Dnes patria medzi tie najlacnejšie, čo je bezpochyby aj zásluhou sprostredkovateľov.

Keď po obmedzení provízií „vymrú“ dve tretiny sprostredkovateľov a klienti si budú hypotéky opäť vybavovať na bankových pobočkách, zmizne neviditeľná ruka trhu, pretože nikto z bežných klientov si nedokáže zoradiť v priebehu krátkeho času vedľa seba ponuky všetkých hypotekárnych bánk so všetkými relevantnými parametrami. Práve to dnes robia agenti. Uľahčujú prácu spotrebiteľom, a ich kvalifikovaným rozhodnutím zlepšujú konkurenciu.

Ministerstvo financií argumentuje pri návrhu nekalými praktikami pri prepoisťovaní zmlúv v investičnom životnom poistení. Tento problém nie je ničím nový a vypuklý je najmä v krajinách na západ od našich hraníc. Existuje však viacero možností, ako sa s ním vysporiadať, pričom obmedzovanie sprostredkovateľských provízií je len chytaním zajaca za chvost. Prepoisťovanie zmlúv v investičnom životnom poistení treba riešiť komplexne, tak strane poisťovní, ako aj zvyšovaním finančnej gramotnosti spotrebiteľov.

NBS už upozornila, že tieto produkty by nemali byť používané, ako sporenie. S touto aktivitou treba len súhlasiť a treba neustále zdôrazňovať, že poistenie a investovanie sú dve rôzne potreby, na ktoré slúžia dve, navzájom odlišné, skupiny produktov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *